Відповідаємо на ваші запитання. Творча відпустка, зарплати у дитсадках і ЗНО після 9 класу

Це вже третя підбірка відповідей на запитання наших читачів. Щодня ми отримуємо багато запитань на абсолютно різні теми – від запитань щодо календарного планування до прохання пояснити норми законів.

Якщо в цій підбірці ви не знайшли відповіді на надіслане нам запитання, значить воно з’явиться в наступному матеріалі.

У цій ми зібрали запитання про творчу відпустку, оцінювання дітей, зарплату вихователів у дитячих садках.

Яка підстава для отримання творчої відпустки і чи можна її отримати з листопада цього року?

У новому законі “Про освіту” вчителям надається право взяти творчу відпустку “строком до одного року не більше одного разу на 10 років із зарахуванням до стажу роботи” (Стаття 54).

Тобто закон дав таке право, але все, що стосується регулювання цієї відпустки, здійснюється Кодексом закону про працю та законом про відпустки.

Далі беремо Кодекс законів про працю — основний документ, який регулює це питання.

У Кодексі законів про працю про творчу відпустку йдеться у Статті 77.

“Творча відпустка надається працівникам для закінчення дисертаційних робіт, написання підручників та в інших випадках, передбачених законодавством.

Тривалість, порядок, умови надання та оплати творчих відпусток установлюються Кабінетом Міністрів України”.

Закон “Про відпустки” дає таке саме визначення того, що таке “творча відпустка” (Стаття 16). І так само дається посилання на Постанову Кабміну, яка має це питання регулювати.

Та сама постанова – це Постанова Кабміну 1998 року №45 “Про затвердження умов, тривалості, порядку надання та оплати творчих відпусток”.

У постанові сказано таке: “Творчі   відпустки   надаються   працівникам  підприємств, установ та організацій незалежно від форм  власності  за  основним місцем  їх  роботи для закінчення дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата або доктора наук,  для написання  підручника,  а також монографії, довідника тощо (далі наукова праця)”.

З тексту цієї ж постанови:

“Творча відпустка  для  написання  підручника  чи  наукової праці  тривалістю  до  трьох  місяців  надається працівнику,  який успішно поєднує основну діяльність із творчою роботою.  Ця  творча відпустка  надається  на  підставі  заяви  працівника  та  довідки видавництва про включення підручника чи наукової  праці  до  плану випуску видань на поточний рік.

Якщо підручник  чи  наукова  праця   створюється   авторським колективом,  творча відпустка надається  одному з його членів за письмовою заявою, підписаною всіма членами авторського колективу”.

“На  час  творчих  відпусток  за  працівниками зберігається місце роботи  (посада)  та заробітна  плата.  Порядок  обчислення середньої заробітної плати визначається згідно із законодавством”.

Тобто наразі закон надав право такої творчої відпустки терміном до 1 року, але механізму реалізації наразі немає. Постанова №45 встановлює умови та порядок такої відпустки, якщо вона має тривалість до 3 місяців. Але нічого не говорить про однорічну відпустку. Тож перш ніж її просити чи надавати, потрібно дочекатися виписаних механізмів реалізації цього права.

Чи можливий у школі факультатив з християнської етики?

Так, факультатив можливий. Це можливо, зокрема, за рахунок варіативного складника навчальної програми.

Яким чином кадрова автономія школи узгоджується з чинним трудовим законодавством?

Чинна редакція закону більше узгоджується з трудовим законодавством, аніж попередній закон. Через попередній закон склалася абсурдна ситуація, коли школа була окремою юридичною особою, але керівник школи не мав права укладати трудові договори з вчителями, які працювали в цій школі. Тобто замість керівника школи договори з вчителями укладав місцевий орган управління освіти.

Чи продумана зміна в освітній програмі для розвантаження дітей, чи є в планах розробка легше написаних підручників і вилучення зайвої інформації, впровадження більш прикладних знань ніж теорії?

100%. Це і є одна із задач Нової української школи.

Зараз у 100 школах триває пілотування нового Стандарту початкової загальної освіти, а з 2018/2019 навчального року всі перші класи почнуть навчатись по-новому. Також міністерство вже оновило програми для тих, хто зараз вчиться в початковій та базовій школі, аби розвантажити учнів та запропонувати їм більш практично орієнтовані знання.

Які норми оцінювання з математики учнів 3 класу. На скільки балів знижується оцінка за класну, домашню чи контрольну роботу з математики, якщо учень зробив 2-3 виправлення, але всі завдання зроблені правильно?

Це питання регулює Наказ МОН України від 19.08.2016 № 1009 “Орієнтовні вимоги до контролю та оцінювання навчальних досягнень учнів початкових класів”.

Там зазначається, що під час оцінювання письмових робіт враховуються лише грубі та негрубі помилки. Якщо ж учень сам знайшов помилку і охайно її виправив, то це не вважаєтсья недоліком роботи.

Чи можна задавати домашні завдання в 1 класі?

В першому класі домашні завдання не задаються.

Чи буде впроваджуватись з 2018/2019 навчального року ЗНО у 9 класі?

Ні, не буде. ДПА, яке може бути у формі ЗНО, у 9 класі буде запроваджено разом зі стартом трирічної профільної школи (10–12 класи). Тобто вперше ЗНО після 9 класу складатимуть діти, які підуть у перші класи у 2018/2019 навчальному році.

Чи буде підвищено посадовий оклад вихователям у дошкільних навчальних закладах?

З 1 вересня всіх дошкільників по всій країні просунули на два тарифних розряди вверх по тарифній сітці. У деяких містах, наприклад, у Києві їм платять з 1 січня на два тарифні розряди більше.

Кабмін може просунути їх у тарифній сітці, але платить зарплати дошкільникам все одно місцева влада. Тому якщо вони знімають муніципальні надбавки – це відповідальність місцевих органів влади.

Редакція “Нової Української Школи” дякує заступнику директора Департаменту правового забезпечення – начальнику Відділу нормативної роботи та правової експертизи Олександру Сичу за допомогу в підготовці цього матеріалу.

Титульне фот: автор – garagestock, Depositphotos

Обговорення

  • Таня Шоломицкая

    А де можна подивитися зп вихователів і про всі надбавки в цифрах?