Друзі, сьогодні, як ніколи, нам потрібно “озброїтися” знаннями про COVID-19 та пандемію, аби протидіяти поширенню хвороби. Наша обізнаність “не на руку” новому типу коронавірусу, тоді як паніка та розпач – його союзники. Важливо одразу зауважити, що COVID-19 – це захворювання, яке спричиняє збудник, вірус SARS-CoV-2. Тобто, COVID-19 та SARS-CoV-2 – це не одне й те саме. Щоб зрозуміти, у чому підступність цього вірусу, та переконатися в доцільності карантинних заходів і дотримання правил особистої гігієни, ми маємо зануритися в загальні відомості про віруси та їх вплив на наш організм. Важливо дотримуватися принципу послідовності у вивченні теми, аби не проґавити важливі деталі. За словами великої науковиці Марії Склодовської-Кюрі, у житті немає нічого, чого варто було б боятися, є тільки те, що потрібно зрозуміти.
Завдання 1. Уявімо, що наш організм – фортеця, в яку намагаються проникнути різні вороги. Хто ці вороги? Серед них є вже відомі нам бактерії, які, окрім користі, завдають і багато шкоди, спричиняючи захворювання, а також віруси – неклітинні форми життя. Розгляньте, будь ласка, малюнок нижче та складіть коротку історію, до якої будуть залучені максимальна кількість героїв малюнка і її можна буде розповісти однокласникам за 1 хвилину. Запишіть її до робочого зошита. Час на складання історії – 3 хвилини, а далі обміняйтеся думками.
Імунна система завжди бореться з інфекціями, але не завжди буває успішною в цій боротьбі. Є таке поняття, як “специфічний імунітет” — він утворюється або після хвороби, або завдяки введенню вакцини. Оскільки цей коронавірус — новий для всіх вірус, практично ні в кого немає до нього специфічного імунітету, а вакцини поки що не створено.
Сьогодні світ охопила пандемія захворювання COVID-19, спричиненого одним із представників вірусного царства. Пандемія – це поширення захворювання у світових масштабах. Щоб детальніше ознайомитися з новим типом коронавірусу, розгляньмо спочатку загальні особливості вірусів. Виконайте, будь ласка, наступне завдання.
Завдання 2. Порівняйте віруси та бактерії
Отже, віруси – це неклітинні інфекційні агенти, яким для розмноження потрібна клітина. Віріон – це вірусна частинка. На наступному етапі ознайомимося з віріоном збудника хвороби COVID-19.
Завдання 3. Зберіть віріон SARS-CoV-2
Але навіть такого підступного ворога можна подолати! Для цього потрібно мити руки. Як вірус і миття рук пов’язані між собою? Мило розчиняє ліпідну (жирову) мембрану, і вірус руйнується, як картковий будинок, і “гине”, а точніше – стає неактивним. Мило перешкоджає взаємодії між вірусом і поверхнею шкіри, і вірус відшаровується. Мило руйнує структуру вірусу, адже розчиняє його “жирну” зовнішню стінку. Саме тому слід часто мити руки! Пам’ятайте, що миття має тривати не менше 20 секунд. Це час, за який відбувається взаємодія молекул мила з молекулами мембрани вірусу.
Вчені також наголошують, що чим вища температура води, тим ефективніша така взаємодія.
Про COVID-19 накопичилося вже багато міфів. Спробуймо разом розібратися, де міф, а де – правда. Виконайте, будь ласка, наступне завдання.
Завдання 4. Зіграйте у гру “Міф чи правда”, щоб дізнатися більше про захворювання та критично оцінювати інформацію.
Сьогодні світ зіткнувся з підступним ворогом. Але медики та науковці, озброївшись знаннями, об’єднавши зусилля, дедалі більше досліджують SARS-CoV-2. Перегляньте відео нижче, щоб дізнатися більше та систематизувати знання.
Розгляньмо разом постер нижче. Яких із цих рекомендацій ви вже дотримуєтеся?
Пам’ятайте, від нас із вами залежить дуже багато. Щонайперше, важливо дотримуватись правил: обмежити контакти з людьми, мити руки пильнувати за тим, як ви почуваєтесь. Якщо у вас кашель, нежить, температура — дотримуйтеся дистанції особливо ретельно, щоб не заразити інших.
Підтримуйте одне одного. Нашої підтримки особливо потребують люди, які захворіли на COVID-19, — захворіти може кожен із нас. Не забудьте написати їм підбадьорливі повідомлення або в телефонній розмові побажати швидкого одужання. Пам’ятайте, що хтось із ваших сусідів може захворіти і потребувати допомоги. За потреби, ви можете купувати для них продукти, ліки й залишати під дверима.
Критично ставтеся до інформації у ЗМІ або в соцмережах, перевіряйте факти. Хорошими джерелами інформації про COVID-19 є сайти Всесвітньої організації охорони здоров’я та CDC. Також актуальну інформацію можна дізнатися на сайті Міністерства охорони здоров’я України та сайті Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.
А в простій і цікавій формі дізнаватись про останні новини можна на спеціальних ресурсах у соціальних мережах:
TikTok та Instagram акаунти @coronainfoua
Використайте карантинний час на відкриття нових талантів та спілкування із сім’єю.