Напишіть нам

Всі проєкти

Всі теми

Досліджувати, не виходячи з дому. 29 онлайн-музеїв, аби урізноманітнити уроки

Погуляти Білим домом у Вашингтоні, відвідати Лувр, роздивитися експонати музею Франка й побувати в музеї мінералів. Усе це можна зробити, не виходячи з дому, на своєму комп’ютері.

“Нова українська школа” зібрала добірку найцікавіших закордонних і українських онлайн-музеїв, які можуть допомогти урізноманітнити уроки чи вільний час.

УКРАЇНСЬКІ МУЗЕЇ

Проєкт віртуальних подорожей “Музеї просто неба

Тут представлені сім автентичних музеїв просто неба. Автори обіцяють, що так можна торкнутися до минулого, що було кілька століть тому, ознайомитися з українськими культурою й побутом та зрозуміти, чим вони цікаві й унікальні.

Так, можна відвідати:

 • Музей архітектури та побуту в Ужгороді;
 • Музей народної архітектури та побуту “Шевченківський гай” у Львові;
 • “Мамаєву Слободу” в Києві;
 • Національний музей народної архітектури та побуту України в Києві;
 • Музей народної архітектури та побуту середньої Наддніпрянщини в Переяслав-Хмельницькому;
 • Резиденцію Богдана Хмельницького в Чигирині;
 • Запорізьку Січ.

Усі віртуальні екскурсії відбуваються під супровід україномовних пояснень про те чи інше місце, цікавих фактів і значення речей. Відчуття – начебто ви справді гуляєте музеєм з екскурсоводом.

Музей-квартира родини Івана Франка в Києві

Музей створили в будинку, куди радянська влада насильно перселила зі Львова сина Івана Франка Тараса. До 2015 року квартирою опікувалася дочка Тараса Дарія-Любомира. Тут є архівні документи, меморіальна кімната, зображений побут Франків.

Личаківський цвинтар у Львові

Кладовище почало функціонувати 1786 року. На цвинтарі ховали відомих творців, науковців і багатих людей. Тут, зокрема, можна побачити могилу Івана Франка й пам’ятник Каменяреві.

Палац Потоцьких у Львові

Наприкінці 19 століття палац побудував намісник Галичини. Він дуже любив французьку архітектуру, тому будівля побудована за проєктом архітектора з Франції. Палац був призначений для парадних прийомів і зустрічей, маючи багато залів і віталень. Також тут багато ліпнини, позолоти, мармуру, живопису, бронзи, камінів, колишня їдальня графа. Нині там також картинна галерея.

Музей ретроавтомобілів “Машини часу” в Дніпрі

Тут є приблизно 50 автомобілів із різних країн і сконструйованих у різний час. Зокрема, є американська класика, раритетні вантажівки, радянські авто й інші унікальні екземпляри.

Музеї анатомії й лісових звірів та птахів НУБІП

У музеях Національного університету біоресурсів і природокористування України можна роздивитися скелети різних тварин, колекцію пташиних гнізд і яєць, опудал птахів і ссавців, рогів парнокопитних, тушок, хутра.

Палеонтологічний музей у Києві

У музеї представлена історія розвитку тваринного й рослинного світу від прадавніх часів. Нині тут – 1 мільйон експонатів. Зокрема, можна роздивитися кістки вимерлих хребетних тварин, панцирі різноманітних безхребетних, рештки найдавніших організмів, відбитки листя прадавніх рослин.

Національний музей космонавтики імені Корольова й садиба Корольова в Житомирі

Тут можна прогулятися біля величезного космічного корабля, детально роздивитися уламки метеорита, місячний ґрунт і їжу в тюбиках, яку брали в політ космонавти. До того ж пропонують провести шкільний урок у музеї. Обіцяють, що діти спробують імітацію роботи у відкритому космосі, проводитимуть досліди з вакуумним насосом та плазмовою кулею, імітуватимуть стан невагомості для рідини, створять найпростіший реактивний двигун.

А от під час екскурсії будинком, у якому народився та виріс Сергій Корольов, можна розглянути його особисті речі, пасмо волосся й ліжко.

Будинок-музей Тараса Шевченка на Майдані Незалежності в Києві

У будинку Тарас Шевченко жив протягом року: з весни 1846-го до арешту навесні 1847 року. До того ж це типовий зразок дерев’яного міщанського помешкання початку 19 століття.

Музей мінералів у Києві

У музеї налічуються понад 2000 експонатів з усього світу. До того ж на сайті є експозиція з докладними фотографіями мінералів і описами.

ЗАКОРДОННІ МУЗЕЇ

Фото: автор – aetb, Depositphotos

 

Стоунхендж у Великій Британії

Стоунхендж визнаний об’єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. У віртуальному музеї можна переглянути історію й візуалізовані припущення, як 5000 років тому люди, які ще не винайшли колесо, перевезли чотиритонні споруди з блакитного каменю за 240 км.

А ще дізнатися про теорії, для чого каміння там поставили. Наприклад, деякі вчені припускають, що це місце використовувалося для святкування зимового сонцестояння, а деякі – для літнього. Ще дехто вважає, що там робили жертвоприношення, а хтось каже – що зцілювали людей.

Тож і ви можете “погуляти” пам’яткою й поміркуйте про версії виникнення Стоунхенджу.

Лувр у Парижі

В одному з найбільших музеїв світу можна побачити знамениту “Мону Лізу” й багато інших робіт відомих художників. В онлайн-версії музею можна відчути себе відвідувачем: зближувати артефакти й за потреби читати цікаву інформацію про них.

Білий дім у Вашингтоні

Тут, наприклад, можна побачити стіл із колекції Білого дому, який колись виготовили на замовлення Теодора Рузвельта – і нині він стоїть в Овальному кабінеті. Також можна оглянути воєнну бібліотеку, побудовану 1887 року, спроєктовану в класичному й готичному стилях, або побувати у великому президентському фойє.

Розглядайте експонати й речі ближче й на бажання читайте більше про них у статтях. А щоби “походити” музеєм, натисніть на чоловічка, що зображений праворуч зверху.

Британський музей у Лондоні

Тут можна й дізнатися про історію індуїзму, і роздивитися старовинні малюнки слона із шістьма руками (бог мудрості й удачі Ґанеша), побачити справжні наскельні малюнки племені Майя, роздивитися культурні знахідки Сицилії, Іраку, Балкан і Англії й навіть побачити саркофаги для єгипетських мумій.

У музей вміщено понад 2 мільйонів років людської історії. Щороку цей музей відвідують орієнтовно 6 мільйонів людей! Чому б не показати його учням?

Музеї Ватикану

Запропонуйте дітям оглянути, зокрема, Базиліку Святого Павла, Собор Святого Петра й Сікстинську капелу, яку розписав Мікеланджело.

Музей Ван Гога в Амстердамі

Тут зберігається найбільша у світі колекція творів мистецтва Вінсента Ван Гога. Постійна колекція налічує понад 200 картин, 500 малюнків і понад 750 листів. У музеї також є виставки на різні теми з історії мистецтва 19 століття.

Натискайте на чоловічка в правому верхньому куті, зближуйте картини – і насолоджуйтеся.

Театр-музей Сальвадора Далі в Іспанії

Сальвадор Далі створив музей сам. Нині там зберігається найбільше картин художника. Тут є і сцени, і лабіринти, і заплутані доріжки, і сад, і справжнє авто, і статуї. Усе, чого можна й не можна очікувати від художника-сюрреаліста.

Національний музей природознавства у Вашингтоні

У музеї зберігаються понад 500 мільйонів зразків тварин, рослин, корисних копалин і артефактів, які створили люди. Тут є 9 залів із постійною експозицією, що варті уваги: зал походження людини, зал геології, каміння й мінералів, зал динозаврів, зал ссавців, зал комах, зал океаністики, зал Африки, павільйон метеликів і росли, виставка птахів.

У музеї працюють 185 науковців, це найбільша група науковців у світі, яка вивчає природознавство.

Музей сучасного мистецтва імені Ґуґґенгайма в Іспанії

Сама будівля музею – це витвір сучасного мистецтва. Тож і всередині пропонують ознайомитися із сучасним мистецтвом і дослідити його. Мета – встигнути відкрити для себе мистецтво нашого часу.

Бельведер в Австрії

Тут можна оглянути фантастичну колекцію австрійського художника і графіка Густава Клімта. Також є роботи французьких імпресіоністів і колекція віденських картин.

Національний автомобільний музей в Австралії

Це найбільший музей автомобілістів в Австралії, у якому представлено понад 400 експонатів. У музеї є як відомі марки автівок, так і виготовлені самотужки авто.

ЩО З ЦИМ РОБИТИ

 1. Інтегрувати в уроки. Наприклад, вивчаючи мінерали, можна показати експозицію мінералів з описами з музею або дати можливість дітям дослідити експонати самостійно.
 2. Вигадувати різноманітні домашні завдання. Наприклад, знайти улюблений експонат у музеї й розповісти про нього більше чи зробити проєкт у групі.
 3. Також можна давати завдання дослідити різні музеї і провести онлайн-екскурсію для всіх у класі тим музеєм, який найбільше сподобався.
 4. Дати завдання учням дослідити різні музеї і зробити проєкт “Музей мого міста” чи “Музей моєї школи”, у якому подумати, про що б ви розповіли людям, які ніколи тут не були. Для мінімузею можна зробити фото, презентацію чи обрати будь-який інший спосіб візуалізації.

Марія Марковська, “Нова українська школа”

Титульне фото: автор – f11photo, Depositphotos

Матеріали за темою

Обговорення