Напишіть нам

Всі проєкти

Всі теми

3 Червня 2024

“Містить помилки й неточності”: доопрацьований новий правопис оприлюднять наприкінці 2024 року

Доопрацьований новий правопис, який Уряд України затвердив у 2019 році, оприлюднять наприкінці цього року. Зараз над усуненням недоліків працює Інститут української мови.

Про це в інтерв’ю Радіо Свобода розповів директор ІУМ НАН України Павло Гриценко.

Раніше ми розповідали, що в січні 2021 року Окружний адміністративний суд Києва скасував постанову Кабміну, вказавши, що вона незаконна. Утім, 30 травня 2024 року Верховний суд України визнав нову редакцію чинною й обов’язковою до застосування.

“Добре, що вже є жирна крапка в цій справі. Я б аж так не романтизував, що це якась перемога й таке інше, тому що питань навколо правопису існує ще дуже багато. […] Варіант українського правопису, ухвалений і погоджений із премʼєр-міністром Гройсманом [Володимир Гройсман, голова уряду у 2019 році, – ред.], не був підготовлений одразу ж якісно, до того стану, коли його можна подавати як завершений державний документ”, – пояснив Павло Гриценко.

За його словами, правопис передали на затвердження, не погодивши з Інститутом української мови остаточний варіант. Тому він містить “десятки грубих помилок і неточностей”. А після оприлюднення на сайті Кабінету міністрів деякі видавці почали публікувати його, “прагнучи заробити на цьому гроші”.

“І той правопис пішов у люди недопрацьований”, ‒ наголосив очільник ІУМ.

Зокрема, як розповів Павло Гриценко:

  • правопис треба скоротити;
  • забирати з нього те, що стосується очевидних речей;
  • подати комісії з мовних стандартів, яка ухвалить його і “пустить у життя”.

“Зараз не треба створювати правописних комісій. Ми йдемо іншим шляхом – максимального узгодження з провідними вченими, які досліджують ці питання”, ‒ додав експерт.

Раніше ми розповідали, що мовний омбудсмен Тарас Кремінь наполягає на необхідності масштабного використання чинного правопису в усіх сферах суспільного життя, адже 5-річний перехідний період, протягом якого діяли як старі, так і нові його норми, уже минув.

Читайте також: “Розроблення правопису кримськотатарської мови сприятиме її збереженню та популяризації – Нацкомісія”.

Титульне фото: freepic.com


Обговорення