Напишіть нам

Всі проєкти

Всі теми

Як краудфандинг допомагає школярам обрати професію

За словами керівника Українського центру оцінювання якості освіти Валерія Бойка, 95% випускників не знають, куди хочуть вступати. Теоретичних знань, отриманих у школі, не завжди достатньо, щоб обрати майбутню професію та надалі адаптуватися до запитів ринку праці.

Оскільки роботодавці дедалі частіше звертають увагу на soft skills, важливо підсилювати теоретичне навчання в школі практикою. Один із дієвих інструментів для поєднання навичок та знань – краудфандинг. Учні мають можливість не лише опанувати проєктний менеджмент чи фандрейзинг, а і спробувати різний досвід, аби зрозуміти, яка професія їм більше до душі.

Теорія, яку подають у школі, часто відрізняється від того, як працюють процеси в реальному житті – де результат залежить від кількості зусиль, де важливо враховувати потреби інших та вміти комунікувати.

Згідно з дослідженням, яке команда краудфандингової платформи GoFundEd проводила у 2019 році, 83% респондентів (а це автор/-ки проєктів на платформі) вважають, що після роботи над краудфандинговими кампаніями учні значно покращили свої лідерські якості та розвинули критичне мислення. Також 80% уважають, що учнів стали більш активними в соціальному житті школи та міста, змогли визначитись, чим їм цікаво займатися.

Краудфандинг передбачає: прописування ідеї, формування бюджету, кількісних і якісних показників, роботу з командою, особистісне листування з підприємцями чи місцевою владою, комунікації із медіа тощо. Тож майбутньому людям, які реалізовували проєкти в школі, буде легше адаптуватися до змін, залишаючись конкурентоспроможними на ринку праці.

У березні команда GoFundEd запустила всеукраїнський навчальний проєкт для підлітків “Ідея Є!”, мета якого – впровадження інноваційних підходів у школах через краудфандингові проєкти. Серед учнівських ініціатив: STEM-лабораторії з дослідженням фізичних явищ та гуртки робототехніки, освітні хаби для саморозвитку та крафтові майстерні з елементами соціального підприємництва. Ми поспілкувалися з автор(к)ами проєктів про роботу над їхніми ідеями.

Юлія Носач, учениця 10 класу Вільногірської ЗОШ І-III ступенів №4, авторка проєкту “Science opens the world”

Мета проєкту “Science opens the world” – створити багатофункціональний простір для юних науковців. У нашій школі є багато талановитих учнів, які прагнуть вдосконалюватись і створювати свої дослідницькі проєкти із сучасним обладнанням. Тож я впевнена, що STEM-лабораторія допоможе їм у цьому. Тут кожен охочий зможе досліджувати світ через експерименти, а не лише за сухим текстом із підручника.

Як краудфандинг допомагає школярам обрати професію

Фото з платформи GoFundEd

Ще з дитинства я хотіла бути корисною і створити щось значуще для громади. Проєкт “Ідея Є!” став першою сходинкою до моєї мрії. Рік тому я захистила наукову роботу в Малій академії наук, присвячену методам усного рахунку та ментальній арифметиці. І тепер за допомогою нашого проєкту я можу спробувати навчити інших лайфхаків зі швидких обчислень і продемонструвати, що математика – це не такий уже і складний світ, як здається.

Моє навчання в школі завершиться за рік, проте проєкт і далі існуватиме. Серед учителів є ті, хто пройшли навчання з робототехніки, інноваційних методів викладання та впровадженні STEM в освіті, вони готові розвивати проєкт надалі.

Раніше я соромилася публічно говорити, адже боялася сказати щось не те, наголосити не на тому й бути не почутою. Я була не впевнена в собі та своєму зовнішньому вигляді, переймалася тим, як мене сприймає оточення. Завдяки роботі над проєктом я змогла побороти ці комплекси й тепер вірю в себе.

Упродовж роботи над проєктом я стикалася з різними труднощами: недовіра з боку адміністрації школи, байдужість сім’ї та насмішки від однокласників. Ще до появи проєкту на платформі я чула неприємні слова: “Навіщо це тобі?! Тобі нічого не вдасться! Кому взагалі це буде цікаво? Дурницями займаєшся, як завжди, краще би корисним зайнялась!”, – і все в такому ж дусі.

Після того, як ідея з’явилася на сайті GoFundEd, у мене ніби забрали кисень, заборонивши розповідати та ділитися проєктом у школі та місті. Родина почала дорікати мені тим, що на проєкт я витрачаю надто багато часу, який могла би приділити сім’ї. Коли ж ситуація зі шкільною адміністрацією вирішилась, мені все-таки дали шанс проявити себе. Залишилося трохи більше, ніж місяць, щоби реалізувати проєкт. З того часу й дотепер я працюю над ініціативою “Science opens the world” та намагаюся долати перешкоди, щоби завершити почате.

Під час реалізації нашої ідеї мені вдалося познайомитися з цікавими людьми. Це й керівник програми “Будуємо Україну Разом” Юрій Дідула, який допоміг у поширенні інформації про проєкт та підтримав теплими словами; і кілька місцевих блогерів, які залучали свою аудиторію для подальшого розвитку проєкту; і колишній випускник та просто чудова людина Роман Костін, який допоміг корисними порадами.

Проєкт допоміг мені потоваришувати з розумними та небайдужими учнями, а також знайти однодумців, які готові творити зміни своїми зусиллями. Це і є моя команда, яка працює над проєктом, та всі доброчинці, які нас підтримують.

Також завдяки роботі над проєктом я відкрила для себе величезний перелік професій, про деякі з яких навіть не чула: проєктний менеджер, фандрейзер, івент-менеджер, smm-ник тощо. У майбутньому я планую спробувати себе в ролі вчителя. Робота над проєктом ще сильніше захопила мене наукою та можливістю передавати свої знання іншим.

Як краудфандинг допомагає школярам обрати професію

Фото з платформи GoFundEd

Влад Гарбарець, учень 9 класу Шепетівського НВК №1 ім. Героя України М. Дзявульського, автор проєкту “STEM простір Roboland

Ініціатором упровадження робототехніки в нашій школі став волонтер Корпусу Миру Джейсон Джозвяк. Містер Джейсон навчав нас англійської мови протягом року, а також залучав до різноманітних проєктів, як, наприклад “Girls for changes” (технічно-інноваційний проєкт зі створення мобільних додатків).

Містер Джейсон презентував нам конструктори “Arduino” та “MBot”, з якими ми працювали, а по завершенні волонтерства залишив їх. Проте двох конструкторів недостатньо для повноцінної роботи гуртка з робототехніки.

Тож цьогоріч наш ліцей став переможцем двох челенджів усеукраїнської програми “Healthy Schools: заради здорових та радісних дітей“. За перемогу в першому челенджі ми отримали грант на суму 35 000 грн, умовою якого було обрати STEM-обладнання. Ми вирішили, що це будуть конструктори “Mindstorms”, щоби поповнити базу гуртка (ми отримали три таких конструктори).

А вже в лютому цього року депутатка Шепетівської міської ради відправила нам посилання на проєкт “Ідея Є!” й запропонувала взяти участь. Тематика STEM нам уже відома, тому в нас, учнівського самоврядування, виникла ідея проєкту “STEM-простір “Roboland”. Наш учитель інформатики Вілен Колісецький разом із випускником нашої школи Ярославом Очковським допомогли скласти перелік необхідного обладнання для організації гуртка.

Ми підготували проєкт і відправили на платформу. Усі зірки зійшлися в одне сузір’я під гаслом “Гуртку з робототехніки – бути!”

Мета STEM-простору Roboland – зацікавити учнів здобуттям нових знань, сприяти розвитку їхніх інтелекту, пам’яті, фантазії, творчих і технічних навичок, які допоможуть краще зрозуміти математику, фізику, інформатику, основи робототехніки.

Круто, коли знання можна здобувати не лише з підручників, а і створюючи власних роботів. Уже наступного року ми плануємо розпочати роботу гуртків із робототехніки для учнів 4–11 класів. Упевнений, що вони стануть популярними і працюватимуть не один рік, а учні матимуть змогу брати участь у різних конкурсах цього напряму.

Робота над краудфандинговим проєктом доповнює знання, які ми здобуваємо в школі, і дає можливість опанувати нові. Я навчився створювати проєкт – від концепції до бюджету, – а також спробував себе в монтуванні відео (за посиланням – відео Владислава про реалії робототехніки в школі).

Як краудфандинг допомагає школярам обрати професію

Фото з платформи GoFundEd

Я переконався, що робота в команді, яка об’єднала учнівське самоврядування, вчителів та адміністрацію, дає результати, бо зараз ми працюємо як один механізм. Разом плануємо активності, пишемо листи до доброчинців, завдяки адміністрації школи ми змогли залучити багато випускників. Також плануємо майстер-класи та ярмарки – це все дуже здружило учнівське самоврядування. Ми вдячні кожному, хто долучається до реалізації проєкту: вчителям, батькам, учням і друзям. Особливо приємно, що нашу ідею підтримують випускники школи й навіть містер Джейсон!

Участь у проєкті 100% відображає мої майбутні плани: пов’язати життя з технологіями, програмуванням. Майбутнє починається сьогодні, і наша школа на цій хвилі.

“Я радію, що сьогодні учні мають можливість здійснювати свої освітні мрії та навчатися нового, і важливо, що адміністрація та вчителі підтримують їх проактивну позицію й дозволяють пройти через власні помилки, аби здобути дорогоцінний життєвий досвід, про який не завжди напишуть у книжках”, – підсумовує керівниця GoFundEd Олександра Пєтушкова.

Упродовж усієї кампанії команда платформи супроводжує авторів, надсилає їм індивідуальні рекомендації та підтримує. Так учні та учениці ще і вчаться приймати та надавати зворотний зв’язок, що також важливо в майбутній взаємодії з людьми.

Доповнити знання, отримані в школі, практикою можна в різний спосіб. Це й участь у шкільному самоврядуванні, і долучення до міських чи всеукраїнських ініціатив, громадських організацій чи створення власного проєкту, де учні можуть розвинути навички та втілити власні мрії. І для цього не потрібно чекати закінчення школи чи університету. А ще – це точно допоможе зрозуміти, яку майбутню професію обирати.

Через рік-два учасники/-ці проєкту “Ідея Є!” завершать навчання в школі. Вони будуть вдосконалювати та примножувати здобуті знання в майбутньому, краще розуміючи себе та свої сильні сторони, а їхні проєкти й далі функціонуватимуть у навчальних закладах і громадах. Для всіх учасників це перший досвід краудфандингу та реалізації ідеї.

Щоби здійснити шкільні мрії та підтримати проєкти, переходьте за посиланнями вище.

Ольга Круглій, контент-менеджерка Центру інноваційної освіти “Про.Світ”

Титульне фото з платформи GoFundEd

Матеріали за темою

Обговорення