Зібрати дитину до школи — ще той виклик. Щороку батьки бідкаються, закуповуючи зошити, шкільну форму та інше начиння, без якого неможливе якісне навчання дитини.
Цьогоріч таких запитань і турбот стало ще більше, адже, крім звичних олівців, лінійок та рюкзаків, треба запастися також масками, рукавичками та іншими антиковідними засобами. Та як бути певним, що й ваша школа належно підготувалася до нового навчального року? Чи вистачить у ній дезінфекторів та паперових рушників? Чи, може, краще відразу батькам самим закупити все необхідне?
Звісно, за батьківський кошт можна швидко вирішити багато питань. Але чи завжди в цьому є необхідність?
91% батьків роблять щомісячні внески
від 30 до 200 грн - найпоширеніша сума внесків (у 70% випадків)
2 000 грн - такої суми досягають щомісячні внески в деяких ліцеях та гімназіях Києва і Харкова*
у ~60% випадків батьки отримують звіти про те, на що витрачені ці кошти
лише в 10% випадків такі витрати супроводжуються чеками
*За результатами опитування, проведеного серед батьків учнів у Facebook-групі БАТЬКИ SOS
Внески для батьків – це своєрідне «подвійне оподаткування», оскільки бюджетні кошти, що виділяють школам, формуються також за їхній рахунок – через сплату податків.
Найкраще рішення для батьків, щоби переконатися, що діти отримують усе необхідне, – контролювати дії органів влади, насамперед самих шкіл та органів управління освітою. І саме для такого контролю Transparency International Ukraine розробила спеціальну мапу “Що купує твоя школа”. На мапі позначені школи та дитсадки 24 обласних центрів України. В Донецькій області - Краматорськ, в Луганській - Сєвєродонецьк. Інструкція з користування мапою - під знаком i у верхньому куті мапи. Детальніше про пошук на мапі, а також про школи, розташовані в інших населених пунктах - читайте в матеріалі.
Здебільшого школи не мають власної бухгалтерії, для них усе закуповують управління освіти. Потреби шкіл рідко покриваються на 100%. Але якщо директор школи детально прописує бюджетні запити, то може зменшити необхідність у батьківських внесках.
Також школа може отримувати добровільні благодійні внески від батьків. Однак для ефективного контролю за цими коштами варто пам’ятати такі правила:
Якщо ви бачите, що інформація про закупівлю школи не відповідає дійсності — наприклад, ремонт школи відбувся лише на папері, був неякісним, або ж оголошений тендер містить порушення — можете залишити відгук на порталі DOZORRO.
Ваш відгук опрацюють представники DOZORRO Спільноти, які здійснюють публічний моніторинг закупівель. У разі виявлення порушення вони скерують цю інформацію до відповідних правоохоронних та органів контролю.