Що купує твоя школа?

Зібрати дитину до школи — ще той виклик. Щороку батьки бідкаються, закуповуючи зошити, шкільну форму та інше начиння, без якого неможливе якісне навчання дитини.

Цьогоріч таких запитань і турбот стало ще більше, адже, крім звичних олівців, лінійок та рюкзаків, треба запастися також масками, рукавичками та іншими антиковідними засобами. Та як бути певним, що й ваша школа належно підготувалася до нового навчального року? Чи вистачить у ній дезінфекторів та паперових рушників? Чи, може, краще відразу батькам самим закупити все необхідне?

Звісно, за батьківський кошт можна швидко вирішити багато питань. Але чи завжди в цьому є необхідність?

Скільки внесків роблять батьки в Україні?

91% батьків роблять щомісячні внески
від 30 до 200 грн - найпоширеніша сума внесків (у 70% випадків)
2 000 грн - такої суми досягають щомісячні внески в деяких ліцеях та гімназіях Києва і Харкова*
у ~60% випадків батьки отримують звіти про те, на що витрачені ці кошти
лише в 10% випадків такі витрати супроводжуються чеками

*За результатами опитування, проведеного серед батьків учнів у Facebook-групі БАТЬКИ SOS

Внески для батьків – це своєрідне «подвійне оподаткування», оскільки бюджетні кошти, що виділяють школам, формуються також за їхній рахунок – через сплату податків.

Найкраще рішення для батьків, щоби переконатися, що діти отримують усе необхідне, – контролювати дії органів влади, насамперед самих шкіл та органів управління освітою. І саме для такого контролю Transparency International Ukraine розробила спеціальну мапу “Що купує твоя школа”. На мапі позначені школи та дитсадки 24 обласних центрів України. В Донецькій області - Краматорськ, в Луганській - Сєвєродонецьк. Інструкція з користування мапою - під знаком i у верхньому куті мапи. Детальніше про пошук на мапі, а також про школи, розташовані в інших населених пунктах - читайте в матеріалі.

Що купує твоя школа?

Звідки школа бере гроші?

Здебільшого школи не мають власної бухгалтерії, для них усе закуповують управління освіти. Потреби шкіл рідко покриваються на 100%. Але якщо директор школи детально прописує бюджетні запити, то може зменшити необхідність у батьківських внесках.

Якщо бракує коштів, школа може:

 • здавати в оренду вільні приміщення:
 • організувати додаткові платні гуртки чи послуги;
 • заробляти на буфеті та їдальні;
 • залучати кошти грантодавців та спонсорів,
 • подати проєкт з описаною ініціативою щодо модернізації закладу для участі у Громадському бюджеті;
 • здавати макулатуру або ж сортувати сміття.


Також школа може отримувати добровільні благодійні внески від батьків. Однак для ефективного контролю за цими коштами варто пам’ятати такі правила:

 • Найкраще робити внески у безготівковій формі, коли батьки переказують кошти на спецрахунок з призначенням платежу. Для шкіл, які не мають фінансово-господарської автономії, благодійні внески переказуються на спецрахунок управління освіти. Школи ж, які мають власну бухгалтерію, можуть надати власний рахунок, на який можна переказати внесок у безготівковій формі.
 • Гроші на цьому рахунку – гроші цільового використання та суворої звітності. Достатньо в призначенні платежу вказати, на що, якому класу або на яку потребу ви переказуєте гроші, і їх використання буде чітко зорієнтоване.
 • Для довіри між батьками та школами необхідне повне звітування навчальних закладів як про бюджетні, так і про благодійні кошти. Згідно зі ст. 30 закону “Про освіту” навчальні заклади зобов’язані оприлюднювати на своїх вебсайтах кошторис і фінансовий звіт про надходження та використання всіх отриманих коштів, а також інформацію про перелік товарів, робіт і послуг, отриманих як благодійна допомога, із зазначенням їхньої вартості.
 • Уся звітність має бути опублікована на сайті закладу або місцевої ради, якщо школа не має сайту), інформаційному стенді в школі та надаватися батькам на запит.
 • Законодавство України наголошує на обов’язковості добровільного характеру такої допомоги.

Батьки можуть подати інформаційний запит самостійно. Якщо ви ніколи не надсилали таких запитів, радимо вам дотримуватися кількох порад. А ще більше інформації про надсилання запитів про закупівлі школи ви можете дізнатися на сайті “Доступ до правди”.

Щоб краще зорієнтуватися в темі, радимо вам скористатися підготовленими шаблонами запитів.

А що, як закупівля відбулася, але товар неякісний?

Якщо ви бачите, що інформація про закупівлю школи не відповідає дійсності — наприклад, ремонт школи відбувся лише на папері, був неякісним, або ж оголошений тендер містить порушення — можете залишити відгук на порталі DOZORRO.

Ваш відгук опрацюють представники DOZORRO Спільноти, які здійснюють публічний моніторинг закупівель. У разі виявлення порушення вони скерують цю інформацію до відповідних правоохоронних та органів контролю.

Широке зображення (на весь екран) з гіперпосиланням на посібник на сайті ТІ Україна.

Корисні посилання

Facebook-групи:

Поставте питання щодо користування Публічним модулем аналітики ProZorro у групі Аналітичні інструменти ProZorro
Поставте запитання щодо правомірності тих чи інших дій представників закладів освіти та оптимального шляху розв'язання наявних проблем у групі Батьки SOS.

Матеріали:

Ознайомтесь із рекомендаціями в статті «Порушення в закупівлях ремонтних та будівельних робіт освітніх закладів: що робити» від Ольги Нос (громадська організація «Трипільський край»).

Інструкції:

Напишіть нам

Цей проєкт став можливим завдяки підтримці американського народу через Агентство Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID). У підготовці мапи шкільних закупівель були використані джерела, розроблені за підтримки Фонду Євразія з фінансуванням наданим через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) та Уряду Великої Британії. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю Transparency International Україна і не обов’язково відображає погляди Агентства USAID, Уряду США, Уряду Великої Британії, або Фонду Євразія.