Теми статті: вчителям, директорам, НУШ, підручники, пілотні класи, початкова освіта
22 Жовтня 2018
21 083
0
З початку літа увага журналістів та освітян прикута до перших класів, які почали навчатись за новими Стандартом і програмами. Та водночас уже другі пілотні класи у 100 школах по всій Україні продовжують працювати та апробовувати їх.
Яких навчальних матеріалів очікувати цього року вчителям-пілотникам? Як будуть підвищувати їхню кваліфікацію? Чого загалом чекати від пілотування і як вимірюватимуть його результати? Ми поговорили про це з керівником авторської групи Стандарту, а також групи розробників однієї з типових освітніх програм НУШ Романом Шияном.
Вчителі пілотних шкіл від початку отримали менше, ніж ті, хто зараз навчає першокласників. Вони мали дуже короткий тренінг і одразу почали працювати. Їм непросто, але вони дають собі раду, самоорганізовуються, діляться напрацюваннями з колегами. Адже до пілотування здебільшого зголосилися найвідважніші, а їхній власний попередній досвід є неабиякою цінністю для подолання теперішніх викликів.
У них було багато комунікації між собою на місцях. На прикладі принаймні однієї області достеменно знаю, що вчителі щомісяця їздили одне до одного для обміну досвідом. Сподіваюсь, що це стосується й інших областей.
У кожній області були визначені координатори. Переважно саме вони стали провідниками процесу пілотування і продовжують працювати з пілотними школами в цьому році.
Важливу роль у супроводі пілотування загалом і в підтримці вчителів зокрема відіграють регіональні тренери НУШ, серед яких є й такі, кого ми залучили до підготовки навчальних матеріалів для всіх шкіл. Аліна Ткаченко і Оля Романюк з Білої Церкви стали важливими дійовими особами нашої історії успіху. Та я впевнений, що не лише серед тренерів, але й серед 200 вчителів є ще наші майбутні автори матеріалів для Нової української школи.
Ми зараз маємо намір не лише надолужити прогалини у професійному розвитку вчителів пілотних шкіл, але й надати цьому процесові цілісності. І в цьому контексті прагнемо досягнути того, що нам не дуже вдалося минулого року – залучити вчителів до розробки методичних матеріалів, які могли б стати надбанням усіх, а також до оцінювання (самооцінювання) успішності реформи.
Зараз ми починаємо нову хвилю професійного розвитку для координаторів і вчителів пілотних шкіл. З Європейським фондом освіти (ЄФО) і з групою розробників Стандарту продовжуємо ретельно опрацьовувати всі документи, що стосуються компетентностей.
На основі цих напрацювань ми започаткували хвилю тренінгів за підтримки ЄФО, до яких залучаємо координаторів і ще двох осіб від області. Однієї, яка має досвід з підприємницької компетентності, ще однієї – з цифрової. Ось ці троє тренерів від кожної області мають стати універсальними солдатами, які знатимуть рамки всіх компетентностей.
Ми йдемо до витоків – до ключових компетентностей. Нелегко збагнути, як має відбуватись навчання учнів і як виміряти результат. Так от: на запитання, як виміряти ключові компетентності, моя відповідь така: ми вимірюємо не ключові компетентності, а очікувані результати, які з них випливають.
Отже, завдяки цим тренінгам у перспективі ми розширимо коло тренерів. Потім ці нові тренери працюватимуть з учителями пілотних шкіл.
Ми починаємо (команди з восьми областей спробували це першими 18 жовтня) залучати регіональних лідерів до роботи в електронному конструкторі, який ми досі випробовували на собі. Показуємо, як ці ключові компетентності працюють і у вигляді очікуваних результатів з’являються в пакеті документів, який пілотується в НУШ. Тобто нашою метою є залучення вчителів з пілоту до моделювання навчальних програм та створення власних навчально-методичних матеріалів, замість очікування готового – і в цьому допомагатиме конструктор.
Минулого року те, як Стандарт “розкладається на атоми”, було подано схематично. Було зрозуміло, що навіть не всі розробники навчально-методичних матеріалів дуже на це зважали. Але добрі навчально-методичні матеріали повинні охоплювати очікувані результати, визначені Типовою освітньою програмою.
Також потроху зрушується з місця тема наставництва (супервізії) для вчителів. Людського ресурсу, щоб братися за це раніше, не вистачало.
Супервізія – справа тонка, мало хто вміє її проводити, але вона – важливий складник професійного розвитку вчителів. Я вважаю, що наставництво має стосуватися місцевих учительських спільнот – якщо приходиш у школу як наставник, то повинен працювати з усіма вчителями, а вже потім надавати індивідуальну підтримку на запит тих, хто цього потребує. Така підтримка спільнот сприятиме їхньому розвиткові, адже у повсякденній праці колеги зможуть і надалі підтримувати один одного, спираючись на спільно здобутий досвід.
Ми (команда розробників Стандарту і програм – ред.) маємо багато запрошень від пілотувальників. Тому намагатимемося спланувати роботу так, щоб хоча б у другому семестрі поїздити по школах. Подивитись, як це працює, провести семінари.
Заглядаючи в перспективу, ми б хотіли інвестувати в тренерську когорту і робити обміни між вчителями з різних областей.
Я дуже добре розумію занепокоєння, що виникло у вчителів щодо матеріалів. Але, по правді, можливість зосередитися на тому, що ми робитимемо в пілоті у 2-му класі, з’явилась лише на початку липня.
Цього року ми розширили коло розробників, залучивши, зокрема, таких відомих фахівців, як Олена Ліннік, Наталія Гавриш і запропонували підхід з дев’ятьма місячними темами замість минулорічних тижневих. Важливо розуміти, що місячні теми зберігають зв’язок з попередніми тижневими. Хоча він складний, не лінійний.
Наприклад, минулого року були теми “Я – школяр”, “Мій клас”, Моє довкілля”, а цього – “Зміни”. І ми розглядаємо, що змінилося за рік зі мною (учнем – ред.), у класі, школі, довкіллі тощо.
До серпневої конференції ми уклали і опублікували Модельні програми з трьох предметів – “Я досліджую світ” (Ольга Волощенко, Олександра Козак), “Математика” (Марія Барна, Ольга Гісь) і “Українська мова та читання” (Ірина Старагіна). Оскільки для нас принципова цілісність двох циклів навчання, то ми так їх і опублікували – на 1 і 2 класи.
Ці програми ще дуже “живі”, ми їх модифікуємо.
Проблемні питання (а вони лежать в основі інтеграції) на 9 місячних тем ми не розкладали одне за одним. Ми їх виклали списком, щоб користувачі самостійно брали те чи інше проблемне запитання і далі припасовували до нього освітню діяльність за відповідними очікуваними результатами.
Очевидно, що це потребує більше роботи та зусиль вчителів – минулого року в них була потижнева готова Модельна програма. Водночас, НУШ – про свободу і автономію вчителя, і наші вчителі вчаться це робити самостійно. І, розуміючи, що все відбувається занадто швидко, ми намагаємося підстрахувати їх усіма доступними нам способами.
Цього року Модельна програма – це вже цілісне бачення (хоч воно ще розвивається) на весь цикл, а не потижнева програма. Тобто вчителі мають значно ширший горизонт планування.
Станом на 1 вересня у пілотних школах, окрім перелічених вище навчальних програм, були основи для календарно-тематичного планування з математики та української мови. Невдовзі з’являться в доступі модельні навчальні програми з іноземної мови, фізкультури і мистецтва.
Ми розуміли, що цього мало, тому почали розробляти потижневі рішення з української мови – так звані тижневі модулі (кейси). Це ще один інтегрований курс (не відокремлюється читання). Ми брали тексти з Хрестоматії, якщо там був той, що нам пасував. І якщо на перший тиждень вересня таке рішення вміщається на двох сторінках, то на 8-й – уже сягнуло 20 сторінок.
З математики, окрім основи для календарно-тематичного планування, конкурують аж два підручники видавництва “Ранок”.
Взагалі, апробація видавцями майбутніх підручників – один з аспектів пілотування. І тут залишається покладатися, з одного боку, на доброчесність видавців, сподіваючись, що вони не залишатимуться заручниками своїх здобутків минулого, а з іншого – на розсудливість пілотувальників, маючи надію, що вони обиратимуть із пропонованих ресурсів такі, що відповідають обраним програмам.
Також ми змогли зробити щомісячні навчальні посібники (зошити) для учнів з “Я досліджую світ” (видавництво “Світич”). Їх минулого року не було. Вересневий зошит ще з серпня є в електронному вигляді. Але вчителі потребували друкованих, тому що їм не вистачає ресурсу для друку. Тому ми зробили зараз двоколірну версію і знайшли механізми оплати цих матеріалів. Зошити на жовтень і листопад уже пішли у школи.
До цього зошита ми ще підверстали так звані компетентнісні завдання. Це сюжетні завдання, які мали би допомогти вчителю відстежувати поступ учнів у опануванні очікуваних результатів.
А цього тижня вчителів чекатиме сюрприз від Ірини Старагіної – компетентнісні завдання з української мови. Ми розуміємо, що з математики теж потрібно робити щось подібне і готуємо це.
Це перші спроби сформувати культуру оцінювання, яке мало б починатись від учнівського самооцінювання (навіть найменшими дітьми) і продовжуватись вчительським формувальним оцінюванням та відстежуванням проміжного поступу і підсумковим оцінюванням, яке ми бачимо в перспективі циклу.
Це для нас принципово: ми вважаємо, що нормативно визначати вимоги для підсумкового оцінювання треба за циклами, а не роками, щоб дати достатньо простору вчителям для гнучкого планування освітньої діяльності, і найголовніше, учням – для поступового досягнення результатів навчання у притаманному їм темпі.
Друковані зошити з англійської мови вже надіслали у школи.
Для мене особисто це питання номер один. І, на жаль, воно зараз у зародковому стані.
Почну з передісторії. Український центр оцінювання якості освіти за підтримки Міжнародного фонду “Відродження” виміряв навчальні досягнення учнів (там також було опитування) за підсумками початкової освіти (наприкінці 4 класу). Вони мають намір повторити це через 2 роки вже з тими дітьми, на яких уже, можна пропустити, відчуватиметься опосередкований вплив НУШ, але які безпосередньо за цією програмою не вчилися. І нарешті у 2022 році вони отримають результати тих, хто здобув початкову освіту в НУШ.
Очевидно, що це для пілоту дає мало.
Минулого року були два опитування Інституту освітньої аналітики.
У нас уже є задум, як провести глибше дослідження.
Схематично ідея така: у листопаді ми маємо повторити на більшій кількості шкіл опитування, яке проводили минулого року лише в 6 школах у Чернівецькій, Вінницькій і Львівській областях. Ми маємо укласти грамотну вибірку, залучити соціологічну компанію із хорошою репутацією, щоб на кінець квітня – початок травня наступного року виміряти навчальні досягнення другокласників – тобто по закінченні першого циклу.
Хоча ми розуміємо, що це треба було зробити минулого року (коли в школах ще не було НУШ), а не тепер – бо буде певне викривлення картинки.
Для цього дослідження взаємодіємо з УЦОЯО. Ми розуміємо, що пілотні школи – це нерепрезентативна вибірка, адже там вчителі-активісти, лідери. Але вони можуть бути виокремленими в дослідженні. Так само, як і національні меншини, наприклад.
Це дослідження дасть нам можливість ще за рік (у 2020-му) визначити вплив реформи в масовій практиці НУШ. Отже, ми поміряємо пілот в контексті ширшої вибірки, а за рік – перший цикл у масовій практиці.
Ми побачимо, чого навчилися учні пілотних шкіл, гірше чи ліпше вони вміють читати, писати обчислювати. Ми будемо вимірювати не тільки це, а й м’які навички (soft skills). Та водночас мусимо пересвідчитися, що тверді вміння (hard skills) нікуди не поділися. Окрім того, будемо вимірювати вчительське сприйняття та спроможність. Одна справа – декларована готовність до застосування інтерактивних методів навчання, інша – уміло модерувати дитячу комунікацію, наприклад.
На жаль, ми наразі мало користаємо із відгуків пілотних шкіл. Усе це має несистемний характер. Ми, звичайно, маємо закриту групу у Facebook. Нам пишуть, ми реагуємо. Але очевидно, що це не зовсім те, що потрібно. За результатами минулого року ми маємо більше вражень, ніж даних.
P.S. – Чи точно буде пілот до 4 класу?
Роман Шиян: Поки я матиму хоч якийсь вплив на ситуацію, то можу гарантувати, що пілотування буде.
Галина Титиш, Вікторія Топол, “Нова українська школа”
Титульне фото: автор – pressmaster, Depositphotos
Обговорення