Напишіть нам
Для всіх
Для всіхБатькамВчителямДиректорамУчням
Для всіх
Для всіхБатькамВчителямДиректорамУчням

Всі проєкти

Всі теми

Коли і чому будуть саме такі весняні канікули

17 лютого учні перших класів Києва підуть на додаткові канікули, тоді як у Великорублівськїй громаді Полтавської області лише 3 лютого приступили до навчання після канікул, які тривали із середини грудня. Зимові канікули подовжили, відмінивши при цьому осінні, через що фізичне навантаження на учнів значно зросло. Проведення весняних канікул для частини шкіл залишається під питанням. 

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 липня 2024 р. № 841  “Про початок навчального року під час дії воєнного стану в Україні” навчальний рік встановлено з 2 вересня 2024 року до 30 червня 2025 року. На обласні та Київську міську військову адміністрації разом із місцевими громадами, які є засновниками закладів освіти, покладається організація навчального року.

У той же час, відповідно до статті 10 Закону України  “Про повну загальну середню освіту”, педагогічна рада самостійно може обрати структуру і тривалість навчального року, навчального тижня, навчального дня, занять, відпочинку між ними, форми організації освітнього процесу визначаються педагогічною радою закладу освіти у межах часу, передбаченого освітньою програмою, відповідно до обсягу навчального навантаження, встановленого відповідним навчальним планом, та з урахуванням вікових особливостей, фізичного, психічного та інтелектуального розвитку дітей, особливостей регіону тощо.

Так, наприклад, у Кропивницькому частина закладів скасувала осінні та весняні канікули. Натомість подовжили зимові, які тривали місяць − із 13 грудня по 13 січня. “Адміністрації навчальних закладів вирішили використати для навчання час осінніх канікул, поки ще світло і тепло, а зимові канікули зробити довшими”, − повідомила  начальниця управління освіти Кропивницької міської ради Лариса Костенко.

Аналогічну структуру навчального року запровадили у Черкасах. Як зазначено на сайті міськради, другий семестр триватиме з 13 січня до 30 травня. 

За повідомленням Полтавської військової адміністрації, осінні канікули додали до зимових у шістьох громадах області: Великобагачанській, Великорублівській, Драбинівській, Нехворощанській, Оржицькій та Хорольській. При чому місяць перерви між навчанням матимуть школярі Драбинівської громади (з 23 грудня до 19 січня). А найдовший відпочинок – 42 і 35 днів буде в учнів Нехворощанської (з 2 грудня до 12 січня) та Великорублівської ТГ (з 30 грудня до 3 лютого) відповідно.

Слід зазначити, що розподіл навантаження між чвертями традиційно нерівномірний. Так, наприклад, учні середньої школи цього року навчаються 8 тижнів в період від початку навчального року до осінніх канікул, 7 тижнів до зимових, 10 − до весняних, 9 − до літніх. 

Як зазначає журналістка видання Telegraf Ангеліна Тараненко у своїй публікації “Восени “на буряки”, влітку − в табори: коли і як совєтські школярі проводили канікули”,  організація навчального процесу за радянських часів формувалася з огляду на потребу залучати школярів до роботи у колгоспах.

Так, наприклад, канікули були у стандартний період: осінні – перший тиждень листопада, зимові – з 30 грудня по 10 січня, весняні – останній тиждень березня, літні – червень-серпень.

8 лютого медіа “Нова українська школа” розпочала власне опитування читачів щодо графіку канікул, щоб з’ясувати, в яких регіонах і за яким принципом проводитимуться весняні канікули і чи проводились осінні. 

За даними опитування 93% закладів освіти долучились до традиційного графіку. Тобто канікули у переважній кількості закладів відбудуться наприкінці березня. 

* опитування не є репрезентативним та проводилось серед читачів медіа “Нова українська школа” у Вайбер.

Вчителька школи із Черкас, яка попросила не називати її ім’я, розповіла медіа “НУШ”, що вперше за 30 років її роботи у школі були скасовані осінні та весняні канікули. Ані оголошення про причини такого рішення, ані опитування громадськості, за її словами, не проводилось. “Розумілося, що це  необхідно на випадок надзвичайних ситуацій з опаленням, однак, на щастя, цього не сталося, навіть на канікулах опалення було у школах, заходи економії не здійснювалися”, − ділиться педагог. Крім того, додаткових канікул для першокласників не проводилось.

За її словами, навантаження дітей було надмірним, оскільки останній місяць у грудні був вкрай травматичним для учнів. “Тому можу говорити про перевтому за 15 тижнів навчання і як учитель, і як мама, і як класний керівник”, − резюмує вчителька. 

У той же час педагог відзначила, що і тривалі канікули дітям на користь не пішли. Діти повернулися до навчання збуджені і адаптувалися ще два тижні. Згідно навчальному плану, черкаських школярів знов чекає 20 тижнів роботи без перерви.

В свою чергу заступниця міського голови з питань діяльності виконавчих органів Черкаської міської ради міста Черкаси Анастасія Чубіна в коментарі медіа “НУШ” зауважила, що структуру навчального року затверджує не департамент освіти, а колектив кожного ЗО на педагогічному кворумі, тому громадське обговорення є недоречним.

“Є педагогічна рада кожного закладу, вона приймає рішення про те, в якому ракурсі, в якому графіку буде відбуватися навчальний рік”, − наголосила Анастасія Чубіна. Вона додала, що заклади освіти рухаються по структурі навчального року, який передбачає 175 навчальних днів. Таким чином, закінчення навчального року, згідно затвердженого педагогічними радами графіку, відбудеться 30 травня.  За її словами, інших пропозицій від закладів освіти не надходило.

Міська влада Києва запропонувала закладам освіти  провести перший семестр з 2 вересня до 21 грудня 2024 року, а другий – з 13 січня до 30 травня 2025 року. Осінні канікули запланували із 28 жовтня до 2 листопада, зимові − з 23 грудня до 11 січня, а весняні - із 24 до 29 березня. А також додаткові канікули для першачків з 17 по 22 лютого. 

Як пояснив ситуацію медіа “Нова українська школа” директор київської школи №148 ім. Івана Багряного Іван Пікуль, управління освіти і науки відповідних районів у кінці серпня надають школам рекомендації щодо графіку канікул.

“Школи мають право визначати, коли будуть канікули, але здебільшого ми користуємось рекомендаціями управління освіти”, − коментує Іван Пікуль і додає, що однакові рішення усіх шкіл пов’язані лише з інтересами батьків. “Це [різний графік канікул − “НУШ”] не буде зручним для батьків, оскільки вони часто віддають навчатися дітей в різні школи. У нас це рішення приймається централізовано, виходячи з інтересів дітей і можливостей самої громади”, − підкреслив Пікуль.

За його словами, зміщення графіку канікул може бути через проблеми з енергопостачанням чи опаленням. 

Незважаючи на гнучкий графік навчання та відпочинку у закладах освіти, звичайний математичний підрахунок кількості навчальних днів свідчить про невідповідність нормам Закону “Про повну загальну середню освіту”

Стаття 10 визначає, що навчальний рік не може тривати менше 175 днів, тобто 35 тижнів, однак через додатковий тиждень зимових канікул ця кількість зменшилася до 34 тижнів, якщо брати до уваги заплановане на кінець травня завершення навчального року.

На запитання журналіста медіа “НУШ” до пана Пікуля щодо графіку надолуження освітніх втрат він зазначив, що сподівається на роз’яснення від департаменту освіти. 

Нагадаємо, медіа “Нова українська школа” раніше знайомило читачів із графіком зимових канікул у різних регіонах країни.

Фото − freepic.

Матеріали за темою

Обговорення