1 192
0
В Україні триває підготовка до реформи старшої школи “Профільна” — фінального етапу Нової української школи (НУШ). З 2027 року старшокласники зможуть обирати профіль навчання та предмети відповідно до своїх зацікавлень і майбутніх планів.
Про це повідомило Міністерство освіти і науки України.
Щоб успішно впровадити реформу, Міністерство освіти і науки України (МОН) пілотує нові освітні моделі. У вересні 2025 року 30 закладів-амбасадорів розпочнуть підготовчий етап, а з 2026 року пілотування розшириться.
Гранти на освітні ініціативи
Один із важливих кроків на цьому шляху — підтримка інновацій у ліцеях. Шість академічних ліцеїв, які беруть участь у пілотуванні, отримали фінансування на реалізацію власних проєктів. Гранти на загальну суму 26 000 євро надали у межах програми для освітніх управлінців, створеної Благодійним фондом savED у співпраці з Міністерством освіти і науки України та міжнародною неурядовою організацією Finn Church Aid Ukraine (FCA).
Серед ініціатив-переможців:
Ці проєкти спрямовані на покращення освітнього середовища, підвищення рівня взаємодії між учнями та створення нових можливостей для розвитку молоді. Деякі заклади також залучатимуть додаткове фінансування від місцевих меценатів і бізнесів.
Навчальна програма для управлінців
Перед тим, як подати власні проєкти, директори ліцеїв пройшли спеціальну освітню програму, що допомогла їм опанувати сучасні управлінські інструменти. Навчання включало такі теми, як освітній HR-менеджмент, фандрейзинг, стратегічний проєктний менеджмент, профорієнтація підлітків, міжнародний досвід освітніх реформ та маркетингові комунікації.
“Директори шкіл — це лідери громад, які взаємодіють із величезною кількістю учнів, батьків, педагогів. Нам було важливо допомогти їм опанувати сучасні практичні управлінські інструменти, щоб вони могли ефективно комунікувати зі своїми командами та очолювати зміни на місцях”, — зазначила Оленка Северенчук, стратегічна кураторка програми.
Подальші плани реформи
Окрім реалізації цих проєктів, у 2025 році пілотні ліцеї також отримають державну субвенцію в розмірі 500 млн грн на оснащення навчальних кабінетів.
“Ми бачимо величезне прагнення директорів і вчителів змінювати підходи до навчання, і це особливо цінно в умовах війни. Ця програма не лише дає управлінцям знання та навички, а й формує спільноту освітніх лідерів, які творять майбутнє української школи”, — прокоментувала Патриція Марущак, регіональна директорка Finn Church Aid в Україні.
Завдяки цим ініціативам старша школа в Україні стане сучаснішою, більш гнучкою та відповідатиме реальним потребам учнівства. Реалізація проєктів запланована на літо 2025 року, і вони стануть важливим кроком до впровадження реформи “Профільна” по всій країні.
Нагадаємо, раніше медіа “НУШ” писало про основні етапи впровадження реформи старшої профільної школи й проблеми, з якими стикається пілотування академічних ліцеїв.
Фото — Міністерство освіти і науки
Обговорення