Напишіть нам
Для всіх
Для всіхБатькамВчителямДиректорамУчням
Для всіх
Для всіхБатькамВчителямДиректорамУчням

Всі проєкти

Всі теми

Для дітей і дорослих прифронтових територій запустили проєкт безоплатної психологічної допомоги: як її отримати

В умовах повномасштабної війни українці стикаються зі значним психологічним навантаженням, що може впливати на емоційний стан та фізичне здоров’я. Особливо вразливими є діти та дорослі, які проживають у регіонах, наближених до зони бойових дій.

Щоб підтримати їхнє ментальне здоров’я, дитячий фонд ООН ЮНІСЕФ започаткував проєкт безоплатної психологічної та психіатричної допомоги “ОбійМи для тебе”. Наразі ця ініціатива, яку реалізує громадська організація “ЦПД “Конфіденс”, доступна для жителів прифронтових Сумської та Харківської областей.

Виклики, з якими щодня стикаються діти та їхніх родини

За даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, 77% громадян щодня відчувають стрес. Всесвітня організація охорони здоров’я оцінює, що майже 10 мільйонів українців могли зіткнутися з різними ментальними розладами.

Найбільш вразливими залишаються діти. Вони не лише стають свідками жахіть війни, а й переживають страх і тривогу своїх батьків. Постійні повітряні тривоги, звуки вибухів, розлука з рідними та соціальна ізоляція сприяють зростанню тривожних і депресивних станів.

У ГО “ЦПД “Конфіденс” зазначають: лише у 2024 році по Україні лунало майже 19 000 повітряних тривог. Це, своєю чергою, докорінно змінює ритм життя, адже діти змушені переривати навчання та ховатися в укриттях, що негативно позначається на їхній освіті та соціальній адаптації.

Особливу психологічну напругу відчувають діти військовослужбовців, загиблих чи полонених. Втрата або відсутність одного з батьків, невизначеність щодо їхньої долі лише посилюють стрес і тривожність.

Крім того, удари по енергетичній інфраструктурі значно ускладнюють побутові умови життя. Віялові відключення електроенергії та тепла, які періодично вимушено застосовують в Україні через обстріли росіянами енергетичної інфраструктури, порушують звичний розпорядок дня, обмежують можливості для навчання та відпочинку. Ці фактори ще більше виснажує населення, наголошують у “Конфіденс”.

Безоплатна психологічна допомога для дітей та дорослих на Сумщині та Харківщині

Сумська та Харківська області щодня перебувають під ризиком нових атак. Лише за перші місяці 2025 року в цих регіонах зафіксовано 1336 та 1856 повітряних тривог відповідно. Окрім цього, області стали прихистком для значної кількості внутрішньо переміщених осіб (ВПО):

  • Сумщина – понад 100 000 переселенців,
  • Харківщина – понад 440 000 переселенців.

Серед них, за даними організації, близько 25% – діти, а це майже 140 000 дітей, які потребують підтримки та адаптації до нових умов життя.

Вище вказаними даними, зокрема, обумовлений вибір територій, жителям яких першочергово надаватимуть безоплатну психологічну допомогу.

Яку допомогу можуть отримати діти та дорослі на прифронтових територіях

У березні 2025 року ГО “ЦПД “Конфіденс” почала реалізовувати проєкт ЮНІСЕФ “ОбійМи для тебе”, в межах якого допомагає дітям, їхнім батькам, а також соціальним працівникам долати стрес і травми війни.

Після проходження навчання учасники можуть безоплатно консультуватися з експертами, які проводили програми. Фахівці своєю чергою використовуютть ефективні травмофокусовані методики, адаптовані до українського контексту.

До проєкту залучено 56 фахівців, які працюють у різних форматах:

  • офлайн-кабінети: 33 психологи ведуть прийом у Сумській та Харківській областях;
  • онлайн-консультації: 15 психологів консультують дистанційно;
  • підтримка у складних клінічних випадках: 3 психіатри супроводжують пацієнтів із депресією, межовими станами та суїцидальними намірами;
  • соціальний супровід: 5 фахівців соціальної роботи координують підтримку та сприяють адаптації бенефіціарів.

Фахівці ГО “ЦПД “Конфіденс” спеціалізуються на дитячій та підлітковій психології, включаючи роботу з дітьми з особливими освітніми потребами; роботі з травмою та кризовому консультуванні. Також забезпечують супроводі внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та сімейній терапії.

Крім того, у команді є експерти з психодрами, гештальт-терапії, психоаналізу, музико- та арттерапії, а також фахівці з когнітивно-поведінкової терапії (КПТ).

Також в межах проєкту надають підтримку фахівці соціальної роботи, чия діяльність передусім спрямована на підтримку внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та людей, які опинилися у складних життєвих обставинах (СЖО).

“Фахівці соціальної роботи створюють ефективну систему підтримки для внутрішньо переміщених осіб та сімей у складних життєвих обставинах, допомагаючи їм не лише отримати необхідну психологічну допомогу, але й розв’язати практичні питання соціальної адаптації та реінтеграції”, – наголосила голова ГО “ЦПД “Конфіденс” Анастасія Грабовик.

Що передбачає онлайн-складова проєкту “ОбійМи для тебе”?

В межах проєкту дітям та дорослим доступні групові зустрічі, індивідуальні консультації з психологами, психотерапевтами, разові консультації для вирішення конкретних запитів, довготривалий супровід (до 10 сесій), консультації психіатрів для комплексної допомоги.

Також психологічна підтримка включає і просвітницькі заходи, зокрема тематичні вебінари для дорослих, де останні можуть отримати відповіді на актуальні питання психологічної підтримки. Також доступні інтерактивні майстер-класи для дітей.

Водночас для посилення компетенцій спеціалістів, які працюють з дітьми, проводитимуться заняття за трьома авторськими навчальними програмами:

  • “Тіло. Стабілізація. Ресурс”,
  • “Робота з людьми, що пережили травмуючі події”,
  • “Робота з дітьми з особливими освітніми потребами”.

Що передбачає офлайн-складова проєкту?

Для підтримки дітей та підлітків передбачені різноманітні групові активності, які включають:

  • арттерапію – це метод психотерапії, під час якого використовують мистецтво як спосіб самовираження та опрацювання емоцій, щоб краще усвідомлювати свої почуття, переживати травматичний досвід і знаходити внутрішній ресурс для подолання труднощів;
  • тілесні практики, які допомагають стабілізувати нервову систему та знизити рівень стресу;
  • соціальні ігри, що сприяють адаптації та розвитку комунікативних навичок у новому середовищі.

Також в межах проєкту “ОбійМи для тебе” доступна програма EASE, призначена для підлітків 10–15 років, які зазнали впливу несприятливих обставин. Вона допомагає впоратися з поширеними проблемами, як-от тривога чи стрес.

Водночас для дорослих передбачені батьківські клуби в межах програми “Батьківство без стресу”. Програма включає 16 зустрічей з психологом, спрямованих на зниження рівня тривожності й стресу в сім’ях, ефективні техніки батьківства, а також групове обговорення проблем для обміну досвідом.

Всі учасники можуть поєднувати кілька форматів підтримки – індивідуальні сесії, групові заняття, майстер-класи – відповідно до своїх потреб.

Хто саме може отримати безоплатну психологічну допомогу?

Проєкт “ОбійМи для тебе” приділяє особливої уваги розвитку стресостійкості та зміцненню психічного благополуччя родин у Сумській та Харківській областях – регіонах, що зазнали значного впливу бойових дій.

У межах проєкту громадська організація безоплатно та конфіденційно надає підтримку таким категоріям громадян:

  • внутрішньо переміщеним особам,
  • особам, які перебувають у складних життєвих обставинах,
  • дітям з особливими освітніми потребами,
  • дітям військовослужбовців,
  • батькам та піклувальникам, які забезпечують догляд за дітьми,
  • фахівцям соціальної сфери, які працюють із дітьми,
  • фахівцям суміжних професій, які працюють із дітьми (лікарі, вчителі),
  • особам, які потребують психосоціальної підтримки.

Географія проєкту “ОбійМи для тебе”

У Сумській області безоплатну психологічну допомогу надають 10 психологів, які працюють у таких населених пунктах: Суми, Ромни, Конотоп, Кролевець, Тростянець, Шостка, Охтирка, Недригайлів.

Щоб записатися на очну консультації у Сумській області, необхідно заповнити форму за посиланням.

У Харківській області: Харків, Люботин, Берестин, Старовірівка (Берестинський район), Коломак (Богодухівський район), Пролісне (Чугуївський район), Слобожанське (Чугуївський район), Златопіль, Мерефа, Дергачі, Південне, Високий, Бабаї, Буди, Покотилівка.

Записатися на первинну індивідуальну психологічну консультацію мешканці Харківщини можуть за посиланням.

Також записатися на безоплатну онлайн-консультацію до фахівців з ГО “ЦПД “Конфіденс” можна за цим посиланням або на сайті https://confidence.net.ua/ через опцію “Записатися на консультацію”, після чого вас скерує на чат-бот у Telegram чи Viber.

Нагадаємо, раніше медіа “Нова українська школа” розповідало, де і як українські діти та підлітки можуть отримати безоплатну психологічну допомогу.

Фото – freepik

 

Матеріали за темою

Обговорення