Напишіть нам
Для всіх
Для всіхБатькамВчителямДиректорамУчням
Для всіх
Для всіхБатькамВчителямДиректорамУчням

Всі проєкти

Всі теми

31 Березня 2025

Всі діти в Україні можуть безоплатно отримати послуги юриста та адвоката: як і з якого віку це можна зробити

Кожна дитина до 18 років в Україні може безоплатно отримати юридичну допомогу та адвокатський супровід від фахівців Координаційного центру надання безоплатної правничої допомоги, який перебуває у сфері управління Міністерства юстиції України.

Про те, на яку допомогу мають право діти, а також як її отримати – розповів в інтерв’ю медіа “Нова українська школа” розповів керівник Центру Олександр Баранов.

Система безоплатної правничої допомоги надає такі послуги:

  • юридичні консультації;
  • допомогу у складанні заяв, скарг та інших документів правового характеру;
  • представництво інтересів у судах та складання процесуальних документів.

Як діти можуть отримати правничу допомогу?

Будь-яка дитина має право самостійно звернутися за консультацією юриста. Однак для отримання вторинної правничої допомоги (представництва у суді, складання процесуальних документів) діти до 14 років можуть це зробити лише через своїх законних представників – батьків, опікунів чи усиновлювачів.

“Діти – окрема категорія, адже всі вони мають право на безоплатну правову допомогу. Іноді батьки звертаються за допомогою навіть для новонароджених дітей. Наприклад, щодо аліментів, адже це не дохід батьків, а гроші, що мають бути витрачені на дитину, тобто в її інтересах”, – розповідає Олександр Баранов.

Починаючи з 14 років, діти можуть самостійно звертатися по допомогу у випадках, що стосуються:

  • захисту прав у зв’язку з неналежним батьківським вихованням;
  • позбавлення батьківських прав;
  • визнання батьківства;
  • скасування або визнання усиновлення недійсним;
  • захисту прав своєї дитини (для неповнолітніх батьків).

З 16 років діти можуть отримати безоплатну правничу допомогу щодо:

  • надання права на шлюб;
  • розірвання шлюбу;
  • визнання шлюбу недійсним;
  • надання повної цивільної дієздатності.

Як звернутися?

Щоб отримати допомогу, потрібно звернутися до найближчого бюро правничої допомоги, подзвонити за номером 0 800 213 103 (дзвінки безкоштовні) або подати запит онлайн.

Керівник Координаційного центру надання безоплатної правничої допомоги наголошує, що діти – є однією з категорій громадян, робота з якими потребує особливого підходу у комунікації, тому юристи та адвокати проходять спеціальне навчання.

“Ми проводимо тренінги для юристів із розвитку м’яких навичок. Це проблема всієї системи юридичної освіти, адже у вищих навчальних закладах вчать переважно теоретичним знання (hard skills) – законодавчій базі. Але не навчають, як правильно спілкуватися з людьми, слухати, спрямовувати заявника, як провести інтерв’ю, щоб зрозуміти суть проблеми та надати правильну відповідь.

Особливо це важливо у роботі з вразливими категоріями клієнтів, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу”, зауважує Олександр Баранов.

Нагадаємо, раніше медіа “Нова українська школа” опублікувало роз’яснення щодо того, за яких умов педагоги можуть безоплатно скористатися послугами юристів та адвокатів Координаційного центру надання безоплатної правничої допомоги.

Докладніше про те, як отримати безоплатну правничу допомогу, незабаром читайте на нашому сайті у великому інтерв’ю з Олександром Барановим.

Фото – freepik

 


Обговорення