Напишіть нам
Для всіх
Для всіхБатькамВчителямДиректорамУчням
Для всіх
Для всіхБатькамВчителямДиректорамУчням

Всі проєкти

Всі теми

Травмачутливість у школі та на дитячих святах — добірка порад

Травмачутливість у дитячому садочку, у школі, на святах, в медзакладах – проблема, яку не можна замовчувати, а тим більше – ігнорувати.

Днями знову почула історію: дітей змушують вивчати пісню зі словами “дитячими долонями врятуєм Батьківщину” та “ми ракети спинимо руками”. Діти (на щастя) часто відмовляються. А я знову пояснюю дорослим: не можна на дітей скидати відповідальність за порятунок країни. І не можна навіть уявляти, що ракета летить на дитину — щоб вона її спиняла. А ще зараз багато розповідей батьків про реакцію дітей на шкільні завдання про родини.

Травмачутливість – одна з тем моєї роботи з 2014 року.

Партнерів в різних проєктах тіпає від мого: “так саме зараз не можна, це травмуюче, змінімо”

На дитячому телеканалі ПлюсПлюс в 2014 році ми створили для власного виробництва “рамку безпеки”, якою зараз починають користуватись і інші мовники. Ми орієнтуємося на можливе сприйняття найчутливішої дитини певної вікової категорії. Яка може дивитись мультфільм без супроводу дорослих. Ми не можемо передбачити, що стане тригером для дитини, але намагаємось мінімізувати негативний вплив – саме тому, що перед телевізором дитина може бути сама.

Я іноді супервізую книги для дітей. І прошу ілюстраторів, коли вони малюють танки, зброю – як мінімум, малювати напрямок руху зброї – від читача, щоб дуло танка не було направлено на дитину. Але ж книгу дитина може сама в будь-який момент закрити.

В садочку, в школі, в медзакладах, на дитячих святах – дитина з одного боку не сама. Є дорослі, які відповідають не тільки за її фізичну безпеку. Але іноді їм не вистачає знань, чи сил, чи досвіду, щоб дитині дійсно було безпечно.

Я й досі бачу, як на дитячих святах використовують петарди, навіть звуки повітряної тривоги.

Як дітям, які втратили рідних, пропонують читати вірші про маму чи тата без узгодження з родиною та підготовки.

Так не можна.

Тому я зібрала посилання на мої матеріали на тему травмачутливості та проєкти, в яких брала участь. Всі вони практичні. Всі створені з повагою та турботою про дітей та дорослих – і дуже хочу, щоб все це використовувалось.

Якось із Валерією Палій та Oleg Burlachuk від НПА — Національна психологічна асоціація ми брали участь в міжнародній конференції і розповідали про наш досвід. Моя тема була саме про травмачутливість. І іноземні колеги просили перекладати наші розробки та матеріали. Бо у нас, на жаль, є дійсно унікальний та практичний досвід. Якого краще б не було.

Травмачутливість — це не обмеження. Це повага. Це оберіг, який ми можемо дати дитині. І відповідальність — яка належить дорослим.

Світлана Ройз, дитяча і сімейна психологиня

Фото — Міністерство освіти і науки України

 

Матеріали за темою

Обговорення