1 557
0
15 квітня 2025 року Верховна Рада України ухвалила у другому читанні та в цілому законопроєкт №11044, який дозволяє проводити перевірки щодо випадків мобінгу (цькування) на робочому місці навіть в умовах воєнного стану.
Зміни внесено до статті 16 Закону України “Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану”. Вони передбачають, що Державна служба України з питань праці (Держпраці) може здійснювати позапланові перевірки за заявою працівника або профспілки — зокрема й у випадках мобінгу — незалежно від форми власності чи виду діяльності роботодавця.
Освітній омбудсмен підкреслює, що ці нововведення мають особливе значення для захисту трудових прав працівників освіти. У 2024 році Служба освітнього омбудсмена отримала 68 звернень про цькування або конфлікти в закладах освіти. Раніше Держпраці не мала повноважень проводити перевірки за такими зверненнями, навіть попри неодноразові звернення омбудсмена та освітян.
Ще перший освітній омбудсмен Сергій Горбачов ініціював зміни до законодавства, звертаючись до профільних парламентських комітетів. Нинішня омбудсменка продовжувала адвокацію цього питання в межах зустрічей із представниками законодавчої та виконавчої влади.
Крім того, 14 квітня Кабінет Міністрів України ухвалив постанову №428, якою відновив планові та позапланові заходи державного нагляду (контролю) у сфері освіти. Зміни до постанови №303 від 13 березня 2022 року незабаром мають бути оприлюднені на сайті ВР.
Освітній омбудсмен нагадує: однією з підстав для проведення позапланової перевірки закладу освіти може бути звернення від фізичної особи чи освітнього омбудсмена щодо порушень, що можуть завдати шкоди правам та інтересам учасників освітнього процесу.
У разі порушення прав працівники закладів освіти можуть звернутися до освітнього омбудсмена. Інформацію про способи подання звернення розміщено на сайті.
Нагадаємо, минулоріч медіа “НУШ” повідомляло, що Верховна Рада розблокує виконання закону про протидію мобінгу.
Фото — freepik
Обговорення