Напишіть нам
Для всіх
Для всіхБатькамВчителямДиректорамУчням
Для всіх
Для всіхБатькамВчителямДиректорамУчням

Всі проєкти

Всі теми

19 Квітня 2025

Як зберегти зв’язок наших дітей з Україною: Світовий Конгрес Українців разом з МОН розпочав серію вебінарів для українських освітян за кордоном

Минулого тижня відбулася перша зустріч із серії міжнародних вебінарів, організованих Світовою координаційною виховно-освітнью радою Світового Конгресу Українців (СКВОР СКУ) спільно з МОН для обговорення освітніх викликів для українських дітей за кордоном. 

Голова СКВОР СКУ Любов Любчик в ексклюзивному коментарі для медіа “Нова українська школа” розповіла, як цей проєкт допомагатиме українським дітям і вчителям за кордоном.

Освітній діалог між країнами

За словами пані Любчик, проведений 15 квітня перший вебінар із українськими освітянами, які наразі перебувають у Німеччині - це не одноразова подія: попереду ціла низка зустрічей.

– Це своєрідний “освітній тур”, де кожна країна братиме участь у відкритому діалозі з Міністерством освіти і науки України. Головне — це саме діалог, а не монолог, – переконана голова СКВОР СКУ.

Основні завдання вебінарів

На думку голови СКВОР СКУ, ці зустрічі мають на меті кілька цілей: 

  • Пошук спільних можливостей підтримки українського шкільництва за кордоном.
  • Підтримка зв’язку з українською освітньою системою.
  • Формування умов для реінтеграції дітей після повернення до України.

Окрім дискусій, учасники також дізнаються про практичні рішення й ресурси для роботи в українознавчих школах діаспори, які допоможуть краще відповідати на освітні потреби українських дітей за кордоном.

На думку Любові Любчик,  частина українських дітей, імовірно, не повернеться до України, тому потрібно створити механізми, які дозволять їм залишатися частиною українського освітнього простору — глобально й довгостроково. 

Це тим більш важливо, що, як раніше повідомляла пані Любов, лише третина учнів у діаспорних школах вивчає історію України.

Хто долучається до зустрічей?

Ініціатива реалізується у партнерстві з МОН. На зустрічах присутні представники міністерства, освітяни, координатори закордонних шкіл. З боку міністерства у спілкуванні бере участь заступниця міністра освіти і науки Надія Кузьмичова

— І її залученість — не формальна участь зараз участі. Ми бачимо щире прагнення знайти рішення, підтримати українських дітей за кордоном і не допустити втрати зв’язку з українським освітнім простором, поділилася враженнями пані Любчик.

Очікувані результати

Організатори очікують реальних кроків від МОН. Зокрема, вже підготовлено законопроєкт про визнання результатів навчання, отриманих за кордоном — як формально, так і неформально (включаючи суботні та недільні школи з українознавчим компонентом).

Однак, на думку голови СКВОР СКУ,  цього недостатньо, оскільки частина шкіл не потрапляє під дію законопроєкту, тому потрібно розширювати механізми підтримки для інших типів освітніх установ.

– Країна за країною, спільнота за спільнотою ми обговорюватимемо, як зберігати українську ідентичність дітей, підтримувати їхній освітній зв’язок з Україною та створювати умови для подальшої реінтеграції, — повідомила вона.

Графік і реєстрація

Важливо враховувати, що кожна країна має свої освітні запити, саме тому вебінари будуть проводитися  як за окремими країнами, так і за певними регіонами. 

Наприклад, Польща, Італія, Франція — це країни з великою кількістю українських шкіл, тож вони потребують окремих обговорень. Натомість менш представлені країни, як-от Сербія чи Чорногорія, де наших дітей не так багато - і вони можуть бути об’єднані в одну зустріч” - пояснила цей підхід пані Любов.

На квітень уже заплановано вебінари:

  • Польща – 25 квітня
  • Італія – 29 квітня

Далі — інші країни, про що СКВОР СКУ буде регулярно інформувати.

Для участі необхідна попередня реєстрація за посиланням. Це єдина форма реєстрації для усіх країн, після чого МОН надсилає запрошення відповідно до поданих заявок.

Нагадаємо, раніше медіа “НУШ”писало про заклик СКВОР СКУ створити єдиний реєстр українських осередків за кордоном, та про те, що Міністерство освіти і науки України презентувало плани щодо доступу до освіти українських дітей за кордоном.

Фото freepik


Обговорення