686
0
У десяти громадах Дніпропетровської області запрацювали нові цифрові освітні центри — безпечні простори для позашкільного навчання дітей, створені ЮНІСЕФ та благодійним фондом savED за фінансування Європейського Союзу, урядів Люксембургу, Норвегії та Республіки Корея, а також за підтримки Глобального партнерства заради освіти (GPE).
Такі центри відкривають у населених пунктах, де очне навчання неможливе через пошкоджену інфраструктуру, нестабільне електропостачання, відсутність якісного інтернету або дефіцит техніки. Простори обладнані комп’ютерами, роутерами, навушниками, інтерактивними дошками та меблями. Дітям також доступні мінібібліотека, канцтовари та ігри для дозвілля й соціалізації.
“Ці простори — відповідь на виклики, які постали перед освітою під час війни. Коли школи зачинені через обстріли або небезпеку, діти втрачають не лише навчання, а й соціальні зв’язки. Майже 40% дітей в Україні навчаються виключно онлайн або у змішаному форматі — часто в укриттях чи підвалах. Центри, створені ЮНІСЕФ, допомагають дітям долати ці труднощі. І ці безпечні простори залишатимуться з нами на роки й десятиліття. Інвестуючи в освіту сьогодні, ми інвестуємо в майбутнє України”, — зазначив Фредерік Лінкнехт, керівник освітніх програм ЮНІСЕФ в Україні.
Відвідувати центри можуть усі школярі громади — незалежно від того, в якому закладі навчаються. Освітні простори працюють безкоштовно за тьюторським розкладом, який включає заняття з подолання освітніх втрат, STEM-гуртки, неформальні уроки та курси з розвитку навичок.
На базі одного з ліцеїв у Нікопольському районі відкрили простір, якого, за словами директорки Ірини Бондаренко, навчальному закладу давно бракувало: “Центр допоможе дітям адаптуватися до офлайн-формату, якого не було з початку повномасштабної війни. Тепер вони можуть працювати з учителем інформатики на інтерактивній дошці. Це велике покращення для нас”.
Окрім технічного обладнання, savED забезпечує зміст роботи центрів. На базі нових просторів реалізується програма з подолання освітніх втрат — “кетчапи”. Це спеціальні курси для надолуження навчального матеріалу та розвитку соціальних навичок. За словами співзасновниці фонду Анни Пуцової, у 2024 році діти, які пройшли повний курс, покращили свої результати в середньому на 84%.
Формат цифрових центрів вже довів свою ефективність під час пілотного проєкту у Дніпропетровській області, тому ініціативу розширили у 2025 році. Нові простори також з’являться у Запорізькій області. Крім того, у Кривому Розі планують відкрити ще один центр — для професійного розвитку вчителів.
Довідково:
savED — благодійний фонд, який відновлює постраждалі громади через освітні, соціальні та інфраструктурні рішення. Фонд облаштовує укриття, освітні центри “Вулики”, відновлює шкільні приміщення та залучає підлітків до розвитку громад через програму UActive. savED працює у Чернігівській, Київській, Миколаївській, Харківській та Дніпропетровській областях.
ЮНІСЕФ — агенція ООН, що працює у понад 190 країнах світу задля захисту прав і розвитку дітей. В Україні з 24 лютого 2022 року ЮНІСЕФ посилив співпрацю з партнерами, щоб допомагати дітям, які постраждали від війни, у сферах освіти, захисту, здоров’я та гуманітарної підтримки.
Нагадаємо, також медіа “НУШ” писало, що благодійний фонд savED повідомив про відкриття підземного навчального простору на Харківщині.
Фото — savED
Обговорення