Напишіть нам

Всі проєкти

Всі теми

16 Травня 2025

Алея пам’яті, гурток 3D-друку та простори для спорту і дозвілля: 10 команд школярів втілили власні проєкти у постраждалих громадах

У межах програми UActive від благодійного фонду savED підлітки Київщини, Чернігівщини та Миколаївщини реалізували власні соціальні проєкти у рідних громадах, що постраждали від війни. Для цього вони протягом 15 тижнів проходили спеціальне навчання, опановували навички проєктного менеджменту та розробляли ідеї ініціатив з менторами. На реалізацію проєктів 10 команд школярів залучили стартове фінансування партнерів програми на загальну суму 50 тисяч доларів.

UActive — освітня програма для підлітків про розвиток малих громад, яку з 2022 року втілює фонд savED. Співініціювала ініціативу американська неурядова організація “Spirit of America”, яка підтримує її разом із благодійним фондом “Разом для України”.

У новому сезоні UActive кошти на втілення ініціатив отримали п’ять команд на Миколаївщині, чотири на Київщині та одна — на Чернігівщині. З січня 2025 року підлітки працювали над реалізацією своїх ідей — це освітні та громадські простори, молодіжні центри та спортивні осередки.

На Миколаївщині підлітки реалізували такі проєкти:

  • Команда “Вільні” з деокупованого села Новокиївка створила Алею пам’яті полеглим в російсько-українській війні захисникам та оновила історичний музей у своїй гімназії, аби демонструвати там інтерактивну виставку про війну в Україні.
  • Підлітки з селища Лоцкине реалізували шкільний кінотеатр, на базі якого запустили кіногурток “ФільмART”. Наразі учні вже створили власний документальний фільм про історію села та громади під час окупації.
  • У селі Червона Долина новим місцем для дозвілля школярів став простір-їдальня у стилістиці кіновсесвіту Гаррі Поттера.
  • Учні з деокупованого села Пересадівка облаштували шкільний простір, де молодь, батьки й діти зможуть займатися спортом і долучатися до активного способу життя.
  • Підлітки з села Антонівка створили простір для громади, де планують проводити фізичні активності і заняття з реабілітації, а також використовувати локацію для проведення позакласних занять та заходів.

Школярі Київщини втілили такі ініціативи:

  • У деокупованому селі Загальці команда школярів “Двіж” створила громадський простір із зонами для спорту на базі центрального парку.
  • Одна з команд, “FreeLand зона” з села Калинівка Броварського району, облаштувала відкритий простір у дворі своєї школи — це молодіжний осередок для відпочинку, ігор та фізичної активності, доступний для всіх дітей громади.
  • Учасники програми із села Іванковичі облаштували молодіжний простір на базі сільського будинку культури. Саме в цій будівлі діти ховаються як в укритті під час повітряних тривог, але відтепер у одному з приміщень існує осередок, де школярі планують проводити інтерактивні освітні зустрічі та неформальні заходи.
  • Команда “Скіф” із села Шпитьки втілила проєкт гуртка 3D-друку для покращення екологічної ситуації в рідному селі. Із переробленого пластику підлітки виготовлятимуть екобаки.

Команда школярів із села Стольне єдина у цьому сезоні втілила проєкт на Чернігівщині. Вона створила на базі місцевого парку новий простір для дозвілля і активностей у громаді. Його облаштували відпочинковою зоною, а також додатково озеленили, оновили освітлення, вхідну зону та міст через місцеву водойму.

Представники UActive відзначають, що у кожному сезоні програми учасники найчастіше прагнуть створювати актуальні громадські простори для жителів своїх сіл та містечок — культурні, спортивні та освітні осередки. За словами лідерки програми UActive Христини Кащук, важливу роль у втіленні ідей школярів відіграють їхні ментори.

Разом із менторами програми, які супроводжують школярів на всіх етапах підготовки ініціатив, підлітки вчаться не лише працювати в команді, а і на практиці втілювати свої ідеї через такі інструменти, як бюджетування, проєктне планування і дизайн-мислення. Головна ціль UActive це створення спільноти лідерів-однодумців серед підлітків, завдяки якій вони зможуть впливати на свої громади та країну зараз і в майбутньому. І спільно з менторами ми даємо їм для цього поштовх та впевненість у тому, що вони почуті і що їхню думку сприймають серйозно”, — розповідає Христина Кащук.

Усього за два роки існування UActive на Київщині, Чернігівщині та Миколаївщині активні підлітки реалізували понад 30 соціально корисних проєктів у громадах. У 2025 році програма стартує й у Харківській та Дніпропетровській областях.

Фото БФ savED

 


Обговорення