905
0
Українські діти, які постраждали від війни, тривалого стресу чи мають інші труднощі з психічним здоров’ям, тепер можуть отримати фахову допомогу у спеціалізованих Центрах ментального здоров’я (ЦМЗ). Таку можливість забезпечено завдяки розширенню мережі ЦМЗ, що працюють по всій країні в межах Програми медичних гарантій, повідомляє МОЗ.
У ЦМЗ діти та дорослі отримують психосоціальну підтримку, психотерапевтичну і психіатричну допомогу без стигматизації та в безпечному середовищі. Йдеться як про амбулаторну допомогу, так і про підтримку вдома через мобільні мультидисциплінарні команди або денні стаціонари.
“З початку 2025 року такі послуги фінансуються державою, а серед партнерів мережі — 12 обласних дитячих лікарень. Це означає, що дитина може отримати фахову підтримку незалежно від того, де вона проживає”, — повідомляє Національна служба здоров’я України.
Станом на 1 травня допомогу в ЦМЗ вже отримали понад 37 тисяч українців, серед них — чимало дітей. Найчастіше звертаються з тривожно-депресивними розладами, розладами аутичного спектра, ПТСР, нервозністю та шизофренією.
Фахівці ЦМЗ працюють у мультидисциплінарних командах: до них входять психіатри, психологи, психотерапевти, медичні та соціальні працівники. Вони комплексно оцінюють стан дитини, встановлюють діагноз, розробляють індивідуальний план лікування, проводять терапевтичні сесії, кризові інтервенції, групи підтримки та навчають технік емоційної стійкості. За потреби здійснюється взаємодія з іншими службами — соціальними, освітніми, медичними.
Центри ментального здоров’я працюють у партнерстві з міжнародними організаціями, а їхні фахівці проходять підготовку за програмами Всесвітньої організації охорони здоров’я. Це дозволяє впроваджувати сучасні практики допомоги, зокрема для дітей і підлітків, які постраждали внаслідок війни.
Отримати допомогу можна без направлення — звернувшись до найближчого Центру, або за рекомендацією сімейного лікаря. Знайти ЦМЗ можна на електронній карті НСЗУ, обравши Пакет послуг №72, або зателефонувавши за номером 1677.
Очікується, що до кінця 2025 року в Україні працюватимуть щонайменше 200 Центрів ментального здоров’я. У пріоритеті — підтримка вразливих категорій, зокрема дітей і підлітків, які пережили втрати, евакуацію чи бойові дії.
Місяць обізнаності про психічне здоров’я, що триває у травні, проходить під гаслом “Ти як? Сенси поряд”. В межах кампанії кожен може віднайти внутрішні опори та отримати психологічну підтримку — зокрема на платформі howareu.com. “СенсоТеку. Ти як?” — добірку теплих слів підтримки — створено в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я ініційованої першою леді Оленою Зеленською спільно з психологинею Світланою Ройз.
Нагадаємо, медіа “НУШ” публікувало добірку практичних інструментів і порад від психологині Світлани Ройз щодо психологічної допомоги дітям під час війни.
Фото — freepik
Обговорення