1 211
0
Адаптація до навчання в дітей може відбуватися декілька місяців. Утім, у прифронтових і прикордонних регіонах цей термін може бути тривалішим через постійні тривогу та стрес. Учні й учениці, які вдало пройшли період адаптації:
Про це розповіли психологині Наталія Чуб та Катерина Гольцберг для порталу “Українська правда життя”.
Утім, за словами фахівчинь, буває й так, що дітям ніяк не вдається звикнути до нового середовища. Зокрема, запідозрити дезадаптацію можна, якщо:
Якщо щось із переліченого відбувається з першачком, психологині радять батькам за можливості непомітно поспостерігати за донькою / сином у спілкуванні з однокласниками та вчителькою (як дитина поводиться, чи має друзів, чи не боїться педагога). А також поговорити з класним керівником про свої хвилювання й запитати:
Крім того, психологині радять:
Експертки також зауважують, що законодавчо дитина має почати навчання в 6 років, але не всі в цьому віці вже готові до школи. І якщо і батьків достатньо ресурсу допомогти школяреві / школярці в адаптації, то подолати складнощі цілком реально. Утім, якщо дитина навідріз відмовляється йти до школи, можна:
Ці варіанти доволі кардинальні, але за словами фахівчинь, іноді необхідні.
“Буває таке, що вчителька дуже різка, дуже жорстка, тоді кажу, змініть вчителя. Або буває великий клас, а дитинці потрібен клас, де менше учнів. Тобто навіть якщо немає конфлікту ніякого, дитині може бути некомфортно”, – розповіла Наталія Чуб.
Водночас перед тим, як змінити вчителя чи школу, батькам варто відповідально поставитися до вибору нового педагога / нового закладу (почути відгуки інших батьків, можливо, домовитися про пробні заняття). А в розмові з дитиною, як наголошують психологині, важливо пояснити, що з нею все гаразд (розповісти про переваги нової школи, або що нова вчителька буде краще підходити першачку).
Якщо ж батьки вважають, що дитина занадто маленька для школи, фахівчині радять залучитися підтримкою психолога й припинити навчання на рік.
“Якщо ми бачимо, що дитина дезадаптована і не хоче ходити до школи, можна забрати дитину зі школи й піти в перший клас знову наступного року. Нічого в цьому жахливого нема. Ніяка це не другорічка, як колись казали, це просто свідоме ставлення до навчання”, – пояснила Катерина Гольцберг.
Вона також додала, що в такій ситуації психолог надасть консультацію та супровід і допоможе впоратися з сумнівами. Протягом “вільного” року дитина може знову повернутися до садочка, відвідувати секції чи гуртки, займатися англійською тощо.
“Рік для дитини – це як для нас, для дорослих за п’ять. Вона забуває, як було в школі. Можна знову йти у той заклад освіти, нічого страшного. Все залежить від вчителя. Треба шукати веселу, активну, класну вчительку, таку, яка буде мотивувати дитину”, – резюмувала Наталія Чуб.
Водночас, як розповіли в Департаменті освіти і науки КМДА, процедура відрахування учнів з намірами продовжити навчання наступного року законодавчо не врегульовано (такої причини немає серед передбачених наказом МОН). Проте педагогічна рада кожної окремої школи за запитом батьків (після того, як вивчить ситуацію) може рекомендувати почати навчання наступного року.
Читайте також: “Адаптація до школи: як допомогти першачкам, п’ятикласникам (і не тільки) впевнено почати навчання”.
Титульне фото: www.pbs.org
Обговорення