198
0
До Служби освітнього омбудсмена надійшла скарга від громадської організації “Все робимо самі” щодо дій Олени Федченкової, вчительки іноземної мови Житомирського ліцею №25, яка вимагала від учнів спілкуватися на уроці українською (або англійською). Після вивчення ситуації, вимогу педагогині визнали законною, а скаргу – необґрунтованою.
Про це повідомила Служба освітнього омбудсмена.
За словами заявників, педагогиня нібито кричала на дітей, які відповідали їй російською під час занять, чим “порушувала честь і гідність учнів”.
Народна депутатка Наталія Піпа на своїй Facebook-сторінці розповіла, що суперечка виникла після того, як вчителька в чаті з батьками наголосила на тому, що мовою спілкування в школі є українська.
“Мова спілкування на уроці англійської мови – англійська або українська. Не розумію мову вбивць”, – йдеться в одному з повідомлень Олени Федченкової.
За словами Наталії Піпи, скаргу на дії вчительки громадська організація також надіслала Департаменту освіти Житомирської міської ради.
“Дозволяє собі кричати на дітей, які з тих чи тих причин спілкуються російською мовою – відповідаючи дітям, що вона не розуміє мову вбивць, тим самим психологічно придушує честь і гідність дітей, які відповідають на уроках англійської російською мовою”, – йдеться в тексті звернення.
У Службі освітнього омбудсмена отриману скаргу визнали необґрунтованою, адже надані скриншоти спілкування в групі батьківського чату не є підтвердженням того, що вчителька нібито кричала на дітей.
Також там з’ясували, що Житомирський ліцей №25, де працює Олена Федченкова, здійснює освітній процес за програмою, яка не передбачає вивчення мови національних меншин і корінних народів.
Натомість у Службі нагадали, що, згідно з чинним законодавством, а саме:
мовою освітнього процесу в закладах освіти України є державна мова, тобто українська.
Там також вказали, що вимога щодо використання української під час уроків “не є порушенням честі та гідності здобувачів освіти”. Адже педагоги, зокрема, зобов’язані виховувати в учнів повагу до державної мови й державних символів України (частина 2 статті 54 Закону України “Про освіту”).
Крім того, Міністерство освіти і науки України у своєму листі № 1/16742-23 від 27 жовтня 2023 року наголошувало, що в умовах збройної агресії рф проти України надзвичайно важливим є завдання щодо утвердження української мови як елемента національної безпеки.
“Служба освітнього омбудсмена вважає неприпустимим тиск, зокрема, публічний, на педагогічних працівників закладів освіти, які виконують вимоги та обов’язки, передбачені чинним законодавством“, – додали в Службі освітнього омбудсмена.
Там також зауважили, що батьки своєю чергою зобов’язані формувати в дітей:
У Службі освітнього омбудсмена розповіли, що згідно з Законом України “Про освіту”, спілкування недержавною мовою між педагогом та учнями може відбуватися лише в тих класах (групах), які спеціально створені для навчання мовами національних меншин або корінних народів. Адже особам, які належать до національних меншин України, гарантується право на навчання в комунальних закладах освіти для здобуття дошкільної та початкової освіти, а особам, які належать до корінних народів України, для здобуття дошкільної й загальної середньої освіти, поряд із державною мовою, мовою відповідної національної меншини, корінного народу.
Крім того, іноземну мову вчителі й учні можуть застосовувати під час вивчення відповідного предмета.
“Тому жодним нормативно-правовим актом не встановлено обов’язок педагогічних працівників, які не викладають у класах національних меншин чи корінних народів, розуміти, розмовляти та використовувати ці мови в освітньому процесі. Державна мова має використовуватися в межах освітнього процесу, у спілкуванні вчителів, викладачів, іншого персоналу закладів освіти – як зі здобувачами освіти (вихованцями), так і між собою”, – наголошують в Службі освітнього омбудсмена.
Там також додали: якщо батьки вважають, що їхні права та права їхніх дітей порушено, їм слід самостійно подати звернення та надати факти підтвердження, адже громадські організації не є учасниками освітнього процесу. У службі вважають, що через це подальший розгляд і реакція на отримане звернення щодо Олени Федченкової “неможливі”.
Нагадаємо, на початку жовтня у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт, за яким учнів і вчителів можуть зобов’язати говорити українською на всій території школи не тільки під час уроків.
Читайте також: “До Дня української писемності та мови: добірка матеріалів від “НУШ””.
Титульне фото – Служба освітнього омбудсмена; фото в тексті – Наталія Піпа, Facebook
Обговорення