Теми статті: батькам, вчителям, директорам, ПрямуємоРазом
13 Листопада 2018
Мотиваційний лист – головний інструмент демонстрації себе як особистості та спосіб виділитися з-поміж інших часто не менш гідних кандидатів. Однак трапляється, що до цього документу ставляться формально – пишуть “аби було” або не вміють презентувати себе і свої сильні сторони. Чи просто не знають, що саме викласти в листі.
У перевантаженому інформацією світі запорукою успіху є не вивчення фактів, а їх аналіз, творче переосмислення та особистий внесок. Мотиваційний лист – це баланс очікувань або формальних вимог та творчості. Сподіваємось, ці поради студентів програми Erasmus+, що фінансується Європейським Союзом, будуть корисні, а відповіді на запитання допоможуть написати дієвий мотиваційний лист.
Це ваша особиста історія: про ваші людські якості, досвід, захоплення; наукові, професійні та соціальні досягнення.
Мета мотиваційного листа – привернути увагу комісії до решти ваших документів, зачепити, зацікавити та переконати вибрати саме вас серед інших кандидатів.
Якісний мотиваційний лист дозволяє оцінити кандидата з різних боків: його щирість, особисті якості, ступінь підготовки, мотивацію, наукову, особисту та соціальну цілі, обґрунтованість вибору вишу і програми, вміння формулювати думки.
1. Індивідуальність
Покажіть себе як особистість. Наведіть приклади, як цінності чи життєвий досвід вплинув на формування вашої особистості, вибір спеціальності, напрям досліджень. Пам’ятайте: краще розповісти історію, вписавши в неї пару фактів, аніж відправити перелік з десяти регалій.
Текст має містити відповіді на такі запитання:
Як саме виник ваш особистий інтерес до предмету? Чи маєте ви захоплення, пов’язанні з вашою спеціалізацією? Чи є у вас професійний або волонтерський досвід в обраній сфері? Що особливого є у вашому житті: люди, події, враження, вчинки, перемоги, переламні моменти?
2. Адресність
Пишіть мотиваційний лист виключно для певного вишу та певної програми. Для цього варто провести міні-дослідження: дізнатися про цінності, пріоритети, місію, історію, бачення університету. Покажіть, що ви їх знаєте та поділяєте.
Текст має містити відповіді на такі запитання:
Чому вас цікавить ця галузь? Чому ви обрали цю програму? Чи є на цьому факультеті викладачі, які вас зацікавили і чому? Чого конкретно ви очікуєте від навчання? Як ця програма допоможе реалізуватися вам в науці чи професії?
3. Доказовість
Фраза “я – гарний лідер” позбавлена конкретики, виглядає голослівно. Інша справа – “щоб перевірити припущення, я зробив експеримент, до якого залучив кількох одногрупників і свого викладача”. Цифри – ваші помічники, навіть якщо ви гуманітарій.
Текст має містити відповіді на такі запитання:
Чи маєте ви досвід особистої наукової роботи в обраному напрямі? Якими є результати ваших досліджень? Чи готові ви продовжити дослідження і що вам для цього потрібно? Які у вас є гіпотези, чи намагалися ви їх перевірити?
4. Оригінальність
Відмовтеся від шаблонів типу “робота в команді” чи “висока мотивація” (і не займайтеся плагіатом чужих текстів!). Здобувач вищої освіти повинен уміти оригінально думати, мати переконання, особливі захоплення, унікальні риси характеру – і писати про це.
Текст має містити відповіді на такі запитання:
Які якості допомагають вам досягати успіху – уміння встановлювати зв’язки, формулювати гіпотези, експериментувати тощо? Чого вам бракує для того, щоб досягти мети? Чому вибір вишу чи програми дозволить вам втілити задумане?
5. Конкретність
Продемонструйте, чому ви хочете вивчати не просто фізику, а фізику саме в цьому виші, на конкретній програмі, у саме цього викладача. Члени комісії мають зрозуміти: ви – кандидат, особистість, коло захоплень якого максимально збігаються з тим, що вони пропонують.
Текст має містити відповіді на такі запитання:
Які ви маєте знання з предмету, проекти, дослідження, наукові публікації? Яких успіхів ви досягли у спеціалізації? Що саме посилило ваш інтерес? Чи отримували стипендії, нагороди, відзнаки?
6. Щирість
Будьте собою. Не приписуйте собі зайвого, не вигадуйте – зараз інформацію дуже легко перевірити. Пишіть простою, “людською”, мовою, щоб було видно – це писали ви, а не “для вас”.
Текст має містити відповіді на такі запитання:
Які прогалини є у ваших знаннях, яких інструментів, можливостей, досвіду вам бракує? Яким чином вибір вишу чи програми допоможе заповнити лакуни? Чому ця програма здатна “зробити з вас фахівця”?
7. Цілісність
Ваша історія, індивідуальні риси, захоплення, інтереси, мотивація та мета, задекларовані в мотиваційному листі, мають корелюватися між собою. Документ має справляти враження про вас як про цілісну особистість, яка знає, чого хоче, та готова докладати для цього зусиль.
Текст має містити відповіді на такі запитання:
Яким чином ваш попередній досвід та можливості програми узгоджуються між собою? Які можливості вас цікавлять найбільше? Як ви збираєтеся користуватися новими можливостями, якщо станете студентом?
Вірте в себе і свої сили, будьте щирим, послідовним та наполегливим – і вам усе вдасться!
Вероніка Прошута, Ірина Костюченко
Титульне фото: автор – GaudiLab, Depositphotos
Обговорення