Теми статті: вчителям, директорам, якість освіти
23 Жовтня 2019
Атестація завжди не дає спокою вчителям: майже кожне четверте запитання, яке приходить нам у консультацію Pro.Школу, стосується саме цієї процедури.
Реформа НУШ впровадила добровільну сертифікацію, яка в ідеалі, мала б замінити атестацію та списати всі питання і проблеми. Як наголошувала ексміністерка Лілія Гриневич: “Атестація не є незалежною, на неї впливають особисті стосунки керівництва школи й самого вчителя”.
Тобто часто підвищення кваліфікації та присвоєння звань учителям залежать від суто людського фактору – чи немає у вас конфліктів із дирекцією. Що ж робити, якщо вони є? Знати свої права та наполягати, аби їх дотримувалися.
Поки реформа ще шліфується, а сертифікація не замінила атестацію, учителям доводиться якось підлаштовуватися.
Аби педагоги знали свої можливості й могли без зайвих проблем пройти атестацію, ми зібрали поради юристів щодо найпопулярніших питань.
1. Якщо ви викладаєте кілька предметів, з якого атестуватися?
Усе просто – з того, який викладаєте за спеціальністю. І ваші категорія та звання будуть поширюватися на все інше навантаження. Якщо ви викладаєте інформатику як основну дисципліну, а ще маєте години математики та захисту вітчизни, то атестуватися вам варто з інформатики.
ґКатегорія і звання будуть поширюватись на інші предмети навантаження тільки тоді, якщо за цими предметами будуть пройдені курси підвищення кваліфікації в міжатестаційний період
2. А що з керівниками гуртків?
Якщо ви хочете стати керівником гуртка, то треба окремо проходити атестацію – однозначно відповідають юристи. Якщо ви суміщаєте різні педагогічні посади, вам доведеться атестуватися з кожної з них. Це вимоги Типового положення про атестацію педагогічних працівників (затверджено наказом МОН від 06.10.2010 №930).
3. Чи можна самостійно подавати заяву на атестацію?
Звісно. Однак є одне “але”. Якщо ви збираєтеся атестуватися як керівний кадр, то заяву подати може лише директор закладу освіти або Педагогічна рада.
А що, як вони не бажають цього робити, спитаєте ви. Наполягати, адже немає жодних законних причин, з яких дирекція може відмовити вам в атестації. Звісно, за умови, що ваш досвід, освіта чи кваліфікація відповідають вимогам Типового положення, про яке ми вже згадували.
4. Що стається з категорією та званням, якщо вчитель довго не працював у школі?
Немає терміну придатності для вашого професіоналізму. Неважливо, скільки тривала перерва в роботі, – ваші категорія та звання лишаються за вами.
5. Як бути асистентам учителів – чи мають вони категорії?
Тут є важливий нюанс. Закон “Про освіту” запровадив посаду асистента вчителя, але Типове положення про атестацію та Інструкцію про порядок обчислення заробітної плати ще не допасували до цього.
У цих документах немає нічого про асистента вчителя, тому надати йому якусь кваліфікаційну категорію, на жаль, поки неможливо. Немає асистента вчителя першої або вищої кваліфікаційної категорії.
Сподіваємося, це лише питання часу. Дайте трохи реформі розігнатися.
6. Чи можуть вас атестувати, якщо ви ще навчаєтеся, але вже працюєте у школі?
Тоді вашу атестацію можуть відтермінувати, доки ви не отримаєте диплом. Тобто, якщо ви здобуваєте педагогічну освіту, але вже проводите уроки у школі, ніхто не може змусити вас проходити атестацію, доки ви не завершили навчання.
7. А як бути, якщо вчитель не має педагогічної освіти?
Це не забороняє йому бути вчителем. Закон говорить про “фахову освіту” – таку, що відповідає предмету, який викладає вчитель. Якщо є фахова освіта, то можна атестуватися й отримати кваліфікацію педагогічного працівника. Наприклад, якщо ви здобули бакалавра за спеціальністю “Математика”, то можете її викладати та проходити атестацію.
Зазначимо, що згідно зі статтею 58 закону “Про освіту”, особи, які мають вищу, фахову передвищу чи професійну (професійно-технічну) освіту за іншою спеціальністю та яким не було присвоєно професійну кваліфікацію педагогічного працівника, можуть бути призначені на посаду педагогічного працівника строком на один рік. Тобто, пропрацювавши рік, потрібно атестуватися і отрримати кваліфікацію педагогічного працівника.
Не така страшна атестація, як її малюють. Варто зайвий раз перечитати або хоча б ретельно проглянути Типове положення, про яке ми вже згадуємо втретє. І не чекати, доки адміністрація сама за вас вирішить, коли вам варто отримувати вищу кваліфікацію.
Будь-яку юридичну консультацію зі шкільних питань, ви можете отримати на сайті proshkolu.com.
Юлія Бровінська, засновниця проєкту безкоштовної онлайнконсультації вчителів Pro.Школу
Фото: автор – Sepy, Depositphotos
Обговорення