Теми статті: вчителям, директорам, освітнім управлінцям
9 Вересня 2021
22 057
0
В Україні немає організованого навчання домедичної допомоги на рівні шкіл. Утім, є безплатні і платні курси чи не у всіх обласних центрах, на яких можна навчитися надавати першу домедичну допомогу й оновити свої знання. Подати заявку на навчання охочі можуть і окремо, і групами.
Випереджаючи заперечення освітян, скажемо, що не всі педагогічні заклади освіти проводили якісну підготовку майбутніх учителів у частині домедички. Ба більше, протоколи надання першої допомоги постійно оновлюють, а без постійної практики й актуалізації знань чимало важливого забувається.
“Нова українська школа” дізналася, що має бути в аптечках шкіл для надання першої домедичної допомоги в школах і куди звернутися, щоби пройти навчання.
МОЗ видало наказ, датований 8 квітня 2021 року, що називається “Примірний перелік медичних виробів, лікарських засобів та інших матеріалів, які повинні бути в складі медичної укладки для надання медичної допомоги в медичному пункті закладів загальної середньої освіти”.
У медпункті закладу освіти мають бути:
Також у медпункті мають бути:
Для надання домедичної допомоги, перевірки стану дитини в медичному пункті повинно бути по одному:
Дивіться також інфографіку з цим переліком, яку зручно поширювати:
У яких приміщеннях школи мають бути аптечки:
Як пояснює Служба освітнього омбудсмена, це ті навчальні приміщення, у яких є підвищений ризик травматизації учнів або завдання іншої шкоди здоров’ю. Адже в кабінетах хімії, фізики, біології, майстернях учні працюють над дослідами, використовують обладнання та взаємодіють із речовинами, верстатами, через необережне поводження з якими можна завдати шкоди своєму здоров’ю або здоров’ю інших учнів.
Стандартний курс називається Basic Life Support Course. На ньому вчать, як надавати допомогу в разі невідкладних станів. Йдеться про зупинку серцебиття та дихання, інфаркт, інсульт, удавлення предметами. На довших курсах вчать, як допомагати дітям, адже така допомога має свою специфіку.
У будь-якому разі курси складаються з теорії та практики. На них вас вчитимуть практикувати методики на манекені, користуватися дефібрилятором, розбиратимуть різні ситуації. Наприкінці треба скласти теоретичний і практичний іспити.
Так, можна пройти онлайн-курс “Домедична допомога” від ГО “Смарт освіта” і EdEra. У відео лікар-хірург розповідає й показує, як надавати домедичну допомогу в різних ситуаціях. Інший онлайн-курс можна пройти тут.
До того ж є сертифікована організація “CAB“, що проводить курси в різних містах. Так, курс першої домедичної допомоги дітям у Львові можна пройти за 700 гривень. “Товариство Червоного хреста України” проводить Школу першої допомоги Червоного хреста в різних містах. Переглянути контакти можна тут.
А ще Мальтійська служба допомоги організувала Школу першої допомоги й періодично проводить заняття в Івано-Франківську, Львові, Фастові, Южноукраїнську, Кам’янському, Маріуполі, Вараші, Тисмениці. Учасники приймаються за добровільним доброчинним внеском, який витрачають на закупівлю матеріалів для тренінгів. Докладніше про це можна дізнатися за номерами відповідальних осіб у регіонах.
У Києві такі курси проводить Всеукраїнська спілка парамедиків. Напрями, за якими навчають, і найближчі дати можна перевірити тут. Зокрема, є курс, розрахований на працівників дитячих закладів освіти.
Волонтери організації “Мотохелп” також періодично й безплатно проводить курси домедичної допомоги. Слідкувати за анонсами можна на сайті.
Окрім цього, курси обов’язково мають бути сертифікованими. Наприклад, стовідсотково сертифіковані курси є на сайті Європейської ради реанімації, тут можна слідкувати за оновленнями. Як-от:
А ще курси першої домедичної допомоги періодично влаштовують центри екстреної медичної допомоги на місцях.
Марія Марковська, “Нова українська школа”
Титульне фото: автор – AntonMatyukha, Depositphotos
Обговорення