Теми статті: батькам, вчителям, директорам, закордонний досвід
10 Серпня 2022
Підтримка, заохочення, можливість обирати предмети, взаємоповага, позакласні активності… та обовʼязкова шкільна форма, що додає гордості за причетність до шкільної спільноти. Мого сина зарахували до англійської школи ще до того, як ми отримали візи.
Я не знаю, скільки Степанові доведеться тут ще провчитися. Але я дуже вдячна, що в наших дітей навчання було, є і буде.
Моя британська спонсорка, Люсінда, яка погодилася надати нам тимчасове житло в околицях Нортгемптона, порадила дві школи, куди можна було записати сина. Обидві розташовані неподалік від нашого району. Одна з них – школа для хлопчиків, інша – змішана. Ми обрали змішану The Duston school, оскільки для сина звичніше було б потрапити в середовище, де навчаються хлопці й дівчата разом. Варто зазначити, що уроки фізичного виховання в середній і старшій школах відбуваються окремо для дівчат і хлопців.
Щоби потрапити до школи у Великій Британії під час навчального року, українцям, які планують приїхати сюди, потрібно написати на офіційну електронну пошту листа з проханням зарахувати дитину. Спочатку адміністрація школи запитає про вік дитини, чи потребує вона окремої підтримки в навчанні, і тоді порадить написати запит до місцевої ради виділити місце в школі.
У нашому випадку місце погодили досить швидко і школа вже чекала нас на ознайомчу екскурсію, хоча віз на той момент у нас ще не було.
Ми прилетіли до Англії якраз під час Великодніх канікул, які тривають у місцевих школах 2 тижні, тож мали час призвичаїтися до нового побуту, почати оформлювати необхідні документи для перебування в країні.
В англійських школах наявність шкільної форми є обов’язковою вимогою. Інколи можуть зробити зауваження навіть за невідповідний колір шкарпеток. Наша спонсорка заздалегідь потурбувалася про шкільну форму для сина. Її приятельки забезпечили нас і формою, і десятком блакитних сорочок. Сама ж Люсінда купила Степанові черевики.
Щоправда, до ювілею Королеви Єлизавети школа оголосила день без шкільної форми. Таких днів може бути всього кілька за весь рік.
Перед початком навчання нас із сином запросили до школи на ознайомчу екскурсію. Містер Хонер, заступник директора школи, показав класи, їдальню, спортивні майданчики, познайомив з учителями. Під час знайомства з нами він сказав Стьопі: “Не хвилюйся. Це завдання наше, вчителів, – хвилюватися”.
У школі на той момент навчалися четверо дітей з України. “Ми не знали, яка система освіти діє в Україні, тому є певні занепокоєння, що ми не зможемо забезпечити дітей відповідною навчальною програмою. Для нас важливо, щоби час, який вони проведуть у Великій Британії, був цінним та допоміг будувати своє майбутнє”, – розповіла мені заступниця директора школи Наталі Адамс.
Синові 15 років. В Україні він закінчував 9 клас, а тут пішов до 10го класу. Крім обов’язкових предметів – математики, англійської мови, природничих наук (Science), що об’єднують у собі фізику, хімію й біологію, та фізкультури, – є можливість обирати решту. Між географією та історією треба обрати щось одне, а от далі список предметів вражає… Кожен може обрати три предмети з того, що ближче – економічного, технологічного, мистецького чи творчого спрямування. Син обрав бізнес, курс про фільми та інформаційні технології.
З обов’язкових предметів є чотири сети. З огляду на успішність, учні можуть мігрувати зі сету в сет – найвищі досягнення в першому сеті, найнижчі – у четвертому. Уже за перший місяць навчання сина перевели з третього сету з математики до другого. Після кількох додаткових тестів учитель пообіцяв перевести його до першого сету.
З обов’язкових предметів наприкінці 11 класу учні складають іспити на отримання свідоцтва про закінчення середньої школи: GCSE (General Certificate Secondary Education). Ті, хто отримали високі результати, переходить до старшої школи A-levels, решта можуть вступати до коледжів або працювати.
A-Levels — найбільш поширена навчальна програма після 16 років. Це програма останніх двох років британської середньої школи, що готує студентів до вступу в університет і триває 2 роки.
З позашкільних занять є можливість обрати заняття спортом і танцями, які відбуваються в стінах школи і є безплатними.
Через місяць після того, як Степан почав навчання, у школі якраз проводили батьківські збори – Parental Consultation Event. Батьки мають змогу забронювати онлайн-зустріч з учителями на зручний для себе час і впродовж 5 хвилин поспілкуватися про досягнення своїх дітей.
Математик, містер Манніон, визнав – дуже хороша підготовка. Одного разу на уроці Степан навіть виправив помилку, яку зробив учитель.
Вчитель із filming прислав лист: “This is to inform you of Stepan’s achievement: Star of the lesson during Film Studies.
Well done, Stepan” (Хочу поінформувати вас про Степанові досягнення: він є зіркою уроків із кіномистецтва. Молодець, Степане!)
Атмосфера в школі – дружня й підтримувальна, каже син. Учителі завжди усміхнені, підбадьорюють і хвалять; математик може співати на уроці; вчителька англійської цікавиться, чи варто зараз українським школярам читати твори про війну.
Уроки зазвичай починаються зі спільної організаційної зустрічі всіх учнів на внутрішньому майданчику школи. Заняття триває годину. Перерви – по 10 хвилин. Велика перерва на ланч – пів години. Діти можуть купувати їжу в їдальні або приносити ланч-бокси зі собою. Поки українські родини отримують соціальну допомогу – шкільні обіди для дітей безплатні.
У кожного класу є тьютор, який стежить за дотриманням правил, поведінкою дітей, взаєминами в класі.
“У нашій школі ми маємо потужну душпастирську систему. Студенти протягом року розділені на групи й так знайомляться одне з одним. Крім того, у нас є шкільний консультант, до якого можна звернутися, якщо виникне потреба. Для тих, хто навчається в групах екзаменаційного року, ми намагалися, де це можливо, узгодити їхній навчальний план з тим, що є в Україні, аби переконатися, що навчання дітей на сьогодні не є даремним”, – розповіла заступниця директора.
Цікаво, що більшість учителів у школі – чоловіки. Звертатися до вчителів прийнято лише так – Miss або Sir.
У школі заборонено користуватися телефонами. Якщо хтось порушить це правило, мобільний можуть вилучити на тиждень.
Навчальний рік у школі починається в перших числах вересня, закінчується 20 липня. Син не проти, що більша половина літа минає в школі Дастона. Йому подобається навчання в англійській школі. Тож тепер у нас дилема, що робити далі – чи повертатися до навчання в Україну, чи залишатися на наступний навчальний рік в Англії.
Ольга Головіна, журналістка й мати двох дітей
Обговорення