Теми статті: батькам, вчителям, директорам, освітнім управлінцям, російська агресія, СЕЕН, учням
20 Січня 2023
17 163
0
Щоби підвищити стресостійкість, не обов’язково звертатися до зовнішніх ресурсів. У кожної людини є власна вбудована в нервову систему здатність до зцілення – це, зокрема, нейропластичність мозку. Про це говорить Айлін Наомі Раск, медикиня, науковиця, виконавча директорка клініки “Мозок і поведінка” в Боулдері, Колорадо, США.
Докторка Раск, що стала спікеркою онлайн-толоки стійкості № 3 від EdCamp Ukraine, розповіла українському освітянству про те, як використовувати цю внутрішню здатність до зцілення, що базується на особливостях мозку та нервової системи людини.
“Новій українській школі” Айлін Наомі Раск розповіла про:
Нейропластичність – це здатність тієї чи іншої ділянки мозку змінюватися у відповідь на новий досвід людини. Завдяки цьому нервова система адаптується та зцілюється.
“Ця здатність притаманна людині з етапу внутрішньоутробного розвитку й до останнього подиху. Ми маємо вроджений потенціал змінювати наші думки, почуття й мислення“, – каже Айлін Наомі Раск.
Нейропластичність проявляється у фізичній адаптації та зціленні (наприклад, якщо людина втратила зір, у неї загострюється слух), а також при відновленні після інсульту. Ба більше, мозок створює нові нейронні шляхи й мережі, коли людина вивчає щось нове й отримує новий життєвий досвід. Це працює як у дитячому, так і в поважному віці. Водночас є і негативна нейропластичність, яка виникає при стресовому досвіді – наприклад, коли людина перебуває в складних стосунках.
Як каже Айлін Наомі Раск, нейропластичність можна використовувати цілеспрямовано і створювати нові нейронні шляхи, впроваджуючи корисні та позитивні звички. Завдяки цьому мозок перебудовується і зцілюється від стресу чи травми. Найкращою новиною є те, що це можна робити, перебуваючи всередині травми, як це зараз і відбувається з українцями та українками, що переживають досвід війни.
“Особисто мені допомагають думки про попередні покоління. Я покладаюся на силу моїх предків, що пережили другу світову війну й мали якості, щоби бути стійкими. Ці якості є й у нас, опиратися на них – це теж про зростання в травмі. Створіть свій невеликий ритуал, виберіть щось одне – якісний сон чи самозаспокійливий жест, практикуйте його постійно. Це допоможе повірити в те, що ми можемо створити нашу власну позитивну історію“, – радить медикиня.
Упродовж своєї роботи Айлін Наомі Раск напрацювала методику для підтримки здоров’я мозку та ментального здоров’я, яку вона використовує як один з елементів лікування в клініці “Мозок і поведінка”. Експертка виокремила шість практик, виконання яких допоможе зберегти здоров’я мозку й водночас виробити стресостійкість.
За словами Айлін Наомі Раск методику “6 стовпів здорового мозку” можна впроваджувати поступово, у зручному для людини темпі.
“Кожен і кожна з нас наразі перебувають у різних обставинах, зокрема, і в доступі до їжі та сну. Якщо ви відчуваєте, що вам дуже складно, то варто почати з одного із цих стовпів і пропрацьовувати лише його“, – радить експертка.
Певні вправи й методики, зокрема, заспокійливі рухи, мають ту ж мету, що і практики миттєвої допомоги в програмі соціально-емоційного та етичного навчання (СЕЕН). Вони допоможуть людині зосередитися на теперішньому моменті, сприятимуть тому, що людина почне помічати власні відчуття й у такий спосіб полегшать чи знімуть стресовий стан.
“Особисто я буду практикувати 30 секунд струшування для перезавантаження мозку. Бо одна справа, коли ми спонтанно демонструємо такі жести, а зовсім інша – коли ми їх робимо цілеспрямовано, щоби повернутися в зону стійкості. Добре, що ми можемо легко переналаштовувати свій організм на стійкість, добро й віру в те, що в нас вийде все, що запланували“, – говорить Олександр Елькін, голова ради EdCamp Ukraine, громадської організації, яка реалізує ініціативи з підвищення стійкості в освітянській спільноті.
Ініціатива здійснюється за підтримки федерального уряду Німеччини в межах програми “Громадянська служба миру” Civil Peace Service Ukraine – GIZ ZFD.
Галина Ковальчук, спеціально для “Нової української школи”
Титульне фото: автор – PheelingsMedia, Depositphotos
Обговорення