Теми статті: батькам, вчителям, громадянська освіта, директорам, історія, матеріали для уроків, освітнім управлінцям, тести, учням
27 Червня 2023
8 896
0
Щороку в Україні 28 червня відзначають День Конституції. Саме її ухвалення стало одним з етапів утвердження української державності, адже закріпило суверенітет України.
Конституція визначає Україну правовою державою, де визнається верховенство права. Громадянам Основний закон надає права і свободи та забороняє дискримінацію.
Водночас перші витоки конституційного розвитку в Україні сягають ще XI століття.
Тож пропонуємо за допомогою тесту пригадати основні історичні факти про формування Конституції та відповісти на кілька запитань про зміст її законів.
Перевіримо свої знання? Поїхали!
Конституція України бере свій початок із найвизначнішої пам’ятки давнього права «Руської правди» (XI–XII століття), укладеної за правління Ярослава Мудрого. Це перша відома кодифікація права на українських землях. Зокрема, акцентували на правах різних станів, власності та судочинстві.
«Пакти й конституції прав і вольностей Війська Запорозького» Пилипа Орлика вважають першою українською Конституцією. Серед новацій у документі вперше в Європі влада була поділена на три гілки: законодавчу, виконавчу й судову.
Конституція УНР під назвою «Статут про державний устрій, права і вільності УНР» проголошувала Україну суверенною, самостійною і ні від кого незалежною державою. Хоча через гетьманський переворот документ не набрав чинності, він зміг донести до нас правові ідеї творців української державності.
У різний час в УРСР було ухвалено чотири конституції. Хоча вони й проголошували Україну суверенною державою, але насправді були лише формальністю та прикриттям колоніального становища УРСР.
Процес творення нової Конституції України розпочався із прийняття Декларації про державний суверенітет 16 липня 1990 року.
Над Конституцією працювали шість років (1990–1996). Усього було запропоновано 15 проєктів Основного Закону.
Саме Конституція України 1996 року стала першою загальновизнаною у світі Конституцією незалежної України. Основний закон визначає суверенітет України та закріплює «права, свободи, обов’язки її громадян, засади економічного, політичного, соціального й духовного життя суспільства».
Правильна відповідь – одну добу. 28 червня 1996 року о 9 годині 18 хвилин після майже 24 годин безперервної роботи Верховна Рада України ухвалила нову Конституцію.
На фото – український політик Михайло Сирота. Він вів роботу Конституційної комісії та 28 червня 1996 року майже всю ніч представляв у Парламенті проєкт Конституції.
Усі вищеперелічені питання спричинили дискусії в депутатів.
Конституція України складається зі 161 статті.
Згідно зі статтею 3 Конституції України, людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Саме стаття 10 визначає, що державною мовою в Україні є українська мова. Також в Україні гарантується вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов національних меншин України.
Стаття 53 каже, що кожен має право на освіту, а повна загальна середня освіта є обов’язковою.
У статті 52 йдеться, що «будь-яке насильство над дитиною та її експлуатація переслідуються за законом».
Тест створено з використанням джерел Українського інституту національної пам’яті, Верховної Ради України, Конституції України, “Радіо Свобода”.
Фото з джерел Українського інституту національної пам’яті (стаття 1, стаття 2), Суспільного, ВРУ.
Ірина Троян, “Нова українська школа”
Слава Україні!
Героям слава!
Переможемо!
Обговорення