Теми статті: батькам, вчителям, громадянська освіта, директорам, закордонний досвід, учням
23 Листопада 2019
5 112
0
“Кожен учень кожної школи, коледжу та університету заслуговує якісної освіти, зокрема й громадянської”.
Уявіть ідеального громадянина світу. Складно? Мабуть, через те, що єдиного такого образу не існує. Так само не існує єдиного розуміння, якою має бути громадянська освіта. Кожна країна сама визначає, якою вона хоче бачити своїх громадян.
“Нова українська школа” спільно з громадською організацією “МІНЗМІН” розпочинає серію публікацій “Громосвіта по світу”. У ній розповідатимемо про підходи до громадянської освіти в різних країнах. Цей текст – про США.
Сполучені Штати Америки – це демократична країна, в якій надзвичайно цінують свободи та права людини. Для США важливо, щоб громадяни долучались до суспільних процесів. Досягти цього допомагає громадянська освіта, в основі якої – три взаємопов’язані аспекти:
Існує думка, що недостатня увага та нерозуміння, якою має бути громадянська освіта, – одна з причин нестабільної політичної ситуації у США.
Деякі цікаві факти:
Демократія (з грецької – “влада народу”) не може існувати, якщо громадяни не вірять у неї. Але, крім віри, необхідно, щоб вони знали, як її будувати та підтримувати. І це розуміння формує, насамперед, шкільна освіта.
США – це федеративна держава, яка складається з 50-ти штатів та федерального округу Колумбія. Хоча Міністерство освіти визначає стратегічні пріоритети для освітньої політики в державі, кожен штат проводить її самостійно.
Здебільшого, лише учні старшої школи (10-12 класи) вивчають громадянську освіту, і, за статистикою, 90% з них обирали хоча б один такий курс. Але знову-таки, усе залежить від освітньої політики окремих штатів. Більшість вимагають принаймні один обов’язковий курс, який стосується громадянської освіти, або навіть кількох. 17 штатів вимагають навіть складати випускний іспит із громадянської освіти (American citizenship).
Цікаві факти:
Більшість шкіл пропонують позаурочну діяльність, завдяки якій учні навчаються лідерства та співпраці одне з одним.
Більшість штатів у розробці програм для громадянської освіти рекомендують використовувати 10 практик:
Тобто в теорії громадянська освіта, яка викладається з урахуванням цих методів, надає базові навички, цінності та знання, згадані вище. Але на практиці все зовсім інакше. Є кілька проблем, які також можна вважати актуальними і для України:
По-перше, усе менше й менше молодих людей, а особливо іноземців та учнів зі слаборозвинених шкіл у віддалених регіонах, отримують якісну громадянську освіту.
По-друге, більшість штатів не заохочують використовувати у структурі програм із громадянської освіти практичні методи участі та залученості. Серед них: моделювання, кейс-стаді, медіаграмотність, реалізація проєктів, навчання емпатії, розуміння своїх емоцій та цінностей. Такий підхід до освіти вчить дітей розуміння того, що громадянська позиція означає на практиці та як навчитися розуміти своє місце у спільноті.
Важливу роль у забезпеченні якісної громадянської освіти все ж відіграють учителі, від яких залежить, наскільки цікаві та змістовні уроки. І тут допомагають громадські організації, які розробляють інтерактивні та цікаві освітні матеріали. Наприклад, найбільш популярний ресурс – сайт ICivics, який містить багато ігор, розроблених планів уроків, презентацій.
Але також велику роль відіграє залученість батьків. Їхнє завдання – слідкувати, наскільки школа приділяє увагу громадянській освіті. Тому перед навчальним роком вони мають поцікавитись, чи вивчають їхні діти предмети, пов’язані з громадянською освітою.
У США сформувався образ “ідеального” громадянина, і система освіти спрямована на виховання активних та відповідальних громадян, які:
Досвід США переконує, що громадянська освіта є основним інструментом у навчанні “маленьких змінотворців” принципів суспільного устрою. А від того, чи її ефективно та системно використовують, залежить, наскільки легко громадяни інтегруються у спільноти і наскільки відповідально ставляться до своїх обов’язків перед державою.
Вікторія Омельяненко, аналітикиня громадської організації “МІНЗМІН”
Фото: Unsplash
Джерела:
Обговорення