Напишіть нам
Для всіх
Для всіхБатькамВчителямДиректорамУчням
Для всіх
Для всіхБатькамВчителямДиректорамУчням

Всі проєкти

Всі теми

На шляху до суперсили: 5 кроків, як зробити штучний інтелект своїм помічником

Деяким вчителям технології штучного інтелекту (ШІ) здаються складними або навіть зайвими, але насправді ШІ – це потужний інструмент, який може значно полегшити нашу роботу. Він не замінює і не може замінити вчителя, а допомагає педагогу бути ефективнішим, більш творчим і сучасним. У цій статті ми пропонуємо

5 простих і дієвих порад, як перетворити штучний інтелект на потужного помічника в освіті

1. Не ігноруйте інноваційні технології

Кажуть, якщо процес не можна зупинити, треба його очолити. Якщо ви досі не спробували скористатись штучним інтелектом, варто зробити перший крок. Якщо ви вже пробували працювати з ШІ раніше і залишилися розчарованими, спробуйте дати цій технології другий шанс. Інструменти ШІ постійно вдосконалюються, стаючи простішими у використанні та більш ефективними. Можливо, саме зараз ви знайдете спосіб інтегрувати їх у свою роботу так, щоб вони дійсно приносили користь і полегшували виконання ваших завдань. Іноді новий підхід або інший інструмент можуть повністю змінити ваше ставлення.

Для початку спробуйте зробити у ChatGPT  такі запити:

  • Поясни простими словами, що таке квантова механіка.
  • Підготуй резюме для вчителя з 5-річним досвідом у викладанні математики.
  • Придумай тему для шкільного проєкту з екології учнів 7 класу.
  • Створи тест із п’яти запитань для перевірки знань учнів з теми “Водні ресурси”.
  • Переклади речення “Я люблю подорожувати” іспанською мовою та поясни граматику.

Чи відповідає результат вашим очікуванням? Текст зрозумілий? Відповідь достатньо повна? Чи є помилки у відповіді? Чи є у ній щось оригінальне? Щось важливе пропущено чи всі важливі аспекти теми висвітлені? Наскільки швидко отримали результат? Чи можна застосувати цей результат у реальній ситуації?

А як щодо зображень?

  • Мальовничий захід сонця над озером із горами на задньому плані.
  • Тарілка спагеті з м’ясними фрикадельками, прикрашена свіжим базиліком.
  • Казковий замок на хмарі з яскравим веселковим небом.
  • Портрет жінки у стилі епохи Відродження.
  • Лев у костюмі бізнесмена, який стоїть в офісі на верхніх поверхах хмарочоса.

Проаналізуйте результати, і поекспериментуйте також із генеруванням інших інформаційних продуктів: презентацій, аудіо, відео.

2. Поступово наближайтесь до бажаного результату

Надзвичайно рідко можна з першого запиту знайти потрібну інформацію в пошуковій системі. Потрібно навчитись уточнювати запити, додаючи контекст, деталі та вимоги. Це саме правило стосується й запитів до систем ШІ.

Наприклад, якщо треба створити конспект уроку за певною темою, виконання першого запиту доволі рідко згенерує заняття, яке повністю вас задовільнить. Проте, ми отримаємо структуру, спираючись на яку, можна згенерувати окремі частини заняття, поступово уточнюючи вимоги до окремих елементів: різноманітності способів залучення учнів, прикладів застосування, різнорівневих завдань, критеріїв оцінювання. Варто згенерувати варіанти виконання завдань, а також розібрати кілька типових помилок. Цікаво буває створити історію чи діалог, згенерувати приклади ситуацій для розбору з учнями. Хоча часто є спокуса автоматизувати створення презентацій чи інших візуальних матеріалів, надзвичайно важливо критично оцінити їх зміст. Бо надто часто системи штучного інтелекту галюцинують, тобто оманливо представляють неточну або хибну інформацію як достовірну. Тому необхідно зберігати власний фаховий контроль над результатом роботи системи ШІ.

Для прикладу погляньмо на ілюстрацію у заголовку цієї статті.

Авторка сформулювала системі ChatGPT такий запит: “Створи фотографічне зображення, в якому я проводжу тренінг для вчителів щодо використання ШІ у викладанні. Зображення створи у горизонтальній орієнтації, з пропорцією 3:4”

Перший отриманий результат виявився недостатньо влучним: фігура тренерки надто велика порівняно зі слухачами, які до того ж слухачі приблизно одного віку і доволі молоді.

Довелось зробити уточнення: “Фігури людей мають бути приблизно однаковими на зріст. Слухачами є вчителі різного віку, що працюють у групах”.

Також я попросила додати поради з тексту статті: “Додай до зображення поради: Не ігноруйте інноваційні технології. Поступово наближайтесь до бажаного результату. Розкрийте механіку роботи штучного інтелекту. Поцікавтесь рекомендаціями і застереженнями щодо штучного інтелекту. Адаптуйте своє викладання до реалій світу з ШІ.“

У результаті отримали наступне зображення. Можна продовжувати уточнювати вимоги, або перейти до самостійного опрацювання у графічному редакторі.

Бачимо, що доводиться поступово уточнювати запити, й бути готовими до подальшого редагування результату, якщо маємо конкретні специфічні вимоги.

3. Розкрийте механіку роботи штучного інтелекту

Щоб ефективно використовувати штучний інтелект, важливо розуміти, як він працює. Технології штучного інтелекту – це не магія. Це алгоритми, які опрацьовують великі обсяги даних і генерують результати (зокрема прогнози, контент, рекомендації або рішення).

Для роботи ШІ потрібен великий обсяг даних: текстів, зображень, аудіозаписів, статистики чи іншої інформації. Алгоритми аналізують ці дані, шукають закономірності та створюють моделі. Наприклад, для створення тексту ШІ навчається на мільярдах прикладів речень і текстів. Проте, якщо дані неповні, обмежені або мають упередження, це відобразиться і на роботі ШІ. Таким чином, якість і різноманітність навчальних даних є ключовими для ефективності ШІ, оскільки саме вони визначають його здатність розуміти запити й створювати точні й корисні результати.

Коли ми вводимо запит, ШІ розбирає його на частини, щоб зрозуміти, що саме ми хочемо отримати. Виокремлюються ключові слова і розпізнається контекст.

На основі отриманих даних і моделі ШІ створює відповідь. Це може бути текст, зображення, прогноз, рекомендація або інший результат. Власне, штучний інтелект, зокрема, генеративні моделі, працює на основі вже існуючих даних. Він не вигадує щось абсолютно нове “з нуля”, а комбінує, аналізує й моделює варіанти на основі прикладів, які бачив під час навчання.

ШІ працює з тим, що вже є. Це означає, що він може наслідувати упередження, помилки чи особливості даних, на яких навчався. Не варто очікувати від ШІ абсолютно революційних ідей – він краще працює для адаптації та поліпшення існуючих рішень. Оскільки ШІ генерує “щось схоже”, важливо оцінювати його відповіді критично й адаптувати їх під ваші потреби.

Запрошую розвінчати “магію” цієї технології простою вправою від Code.Org, розрахованою на один урок. Вона на дуже простому прикладі демонструє можливості та обмеження систем штучного інтелекту.

Далі можна переглянути освітній серіал на Дія.Освіта чи пройти курс від Google.

4. Поцікавтесь рекомендаціями і застереженнями щодо штучного інтелекту

Сучасні інструменти ШІ можуть здаватися інтуїтивними та зручними, але вони мають свої особливості й можуть містити ризики, про які важливо знати.

Ознайомтесь з інструктивно-методичними рекомендаціями щодо запровадження та використання технологій штучного інтелекту в закладах загальної середньої освіти

Окрім безпосередніх порад щодо використання ШІ для підготовки та проведення уроків, аналізу даних про навчання учнів, адаптації навчального контенту, надання зворотного зв’язку, ці рекомендації містять основні принципи відповідального використання систем ШІ у загальній середній освіті. Зважаючи на те, як динамічно розвивається ця сфера, просто неможливо завчасно підготуватись до появи нових конкретних сервісів. Проте розуміння засадничих принципів дозволить зорієнтуватись навіть у майбутніх новинках. Замість того, щоб опановувати чергові “Топ-100 сервісів ШІ”, можна послуговуватись наведеними у рекомендаціях орієнтовними рекомендаціями для ефективного добору вебсервісів, мобільних застосунків та інших систем ШІ, враховуючи педагогічну доцільність використання таких систем.

5. Адаптуйте своє викладання до реалій світу з ШІ

Штучний інтелект вже має вплив майже на всі галузі та сфери діяльності людини.

Наприклад, у математиці він може автоматично розв’язувати задачі, а в літературі — створювати тексти, аналізувати стилі та синтезувати нові ідеї. У мистецтві ШІ допомагає генерувати ілюстрації або музичні композиції. ШІ сьогодні вже легко виконує базові інформаційні задачі.

Важливо підготувати учнів до роботи в світі, де автоматизація стане стандартом, а людські навички, такі як емпатія, адаптивність і інноваційність, стануть ще важливішими.

Звичне передавання знань як основа традиційного підходу до навчання вже не є ефективним. Важливо навчити учнів користуватися інформацією, оскільки вони мають доступ до ШІ як джерела знань. Фокус має зміститися на розвиток навичок взаємодії із системами ШІ: формулювання точних запитів, критичного аналізу результатів і співпраці людини з технологіями. Учитель стає наставником й навігатором у світі інформації та технологій. Навчальні завдання мають стимулювати учнів до критичного аналізу, формулювання власної думки та творчості. Це зовсім не означає, що основи наук і здобуття знань стають непотрібними. Радше навпаки, щоб оцінити правильність результатів і уникнути помилок, потрібно розуміти, як працює ШІ, і мати базові знання у своїй галузі. А глибоке розуміння основ наук є основою для створення нових ідей і рішень, які виходять за рамки того, що може згенерувати ШІ.

Штучний інтелект – це не лише виклик, а й можливість для вчителів переосмислити свій підхід до навчання.

Освоєння нових технологій допоможе вам заощадити час, зробити уроки більш захопливими та підготувати учнів до світу, де інновації стають нормою. Починайте з малого, експериментуйте та не бійтеся змін – адже саме вчителі формують майбутнє, в якому ШІ стає потужним інструментом для розвитку.

Оксана Пасічник, вчителька інформатики ліцею “Сихівський” (м.Львів)

 

Матеріали за темою

Обговорення