Напишіть нам

Всі проєкти

Всі теми

Українська література в аудіо: записи UA: Радіо Культура для підготовки до ЗНО

В ефірі UA: Радіо Культура періодично звучать твори, які є в цьогорічній програмі ЗНО з української мови та літератури. Підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання – у розпалі. А отже, саме час зазирнути до радійних фондів та переслухати записи, які точно стануть у пригоді. “Нова українська школа” публікує добірку записів.

Чому це варто зробити:

  • прозові твори звучать голосами відомих українських акторів, а поезії – навіть голосами самих авторів (і це дуже рідкісні записи);
  • слухання – це відпочинок для очей, можна слухати, наприклад, під час прогулянок на свіжому повітрі;
  • інтонації відкривають нові сенси, а професійна гра акторів змушує буквально “проживати” твір, затамувавши подих.

І ще одна важлива деталь: на сайті ukr.radio є можливість завантажити запис. А отже, ви можете сформувати власний плейлист для підготовки до ЗНО.

1. “Слово про Ігорів похід”

Радіовистава за “Словом…” у перекладі Максима Рильського. У головних ролях – Костянтин Степанков (Боян), Аркадій Гашинський (Святослав), Ада Роговцева (Ярославна), Віталій Розтальний (Ігор).

СЛУХАТИ

2. Іван Котляревський, “Енеїда”

Запис знаменитої вистави Національного академічного драматичного театру ім. І. Франка. У головних ролях – Анатолій Хостікоєв (Еней) та Наталія Сумська (Дідона).

Слухати:

3. Творчість Тараса Шевченка

Зрозуміти Кобзаря, його переконання та ідеї – про що саме й навіщо він писав – допоможуть майстерні читання його творів іншими митцями.

4. Пантелеймон Куліш, “Чорна Рада”

Радіовистава за твором “Чорна Рада” триває близько чотирьох годин. Це унікальний запис, що зберігається в радійних фондах. Текст від автора читає Богдан Ступка. У ролях: Віталій Розстальний (Шрам), Лесь Задніпровський (Петро), Віктор Цимбаліст (Черевань), Лариса Хоролець (Меланія), Наталя Сумська (Леся).

Слухати:

5. Леся Українка, “Лісова пісня”

Радіопостановка, під час якої ви буквально відчуєте себе частиною казкового світу, вигаданого поетесою. У ролях: Ада Роговцева, Богдан Ступка, Олександр Ігнатуша, Лариса Кадирова.

СЛУХАТИ

6. Поезія Павла Тичини

У фондах “Українського радіо” зберігаються раритетні записи – Павло Тичина читає власні вірші “Розкажи, розкажи мені поле”, “Їдемо з Великої Багачки”.

СЛУХАТИ

7. Поезія Максима Рильського

У радійних фондах є щонайменше три вірші, записані голосом самого Рильського – “Троянди і виноград”, “Пісні” та “До Рони”.

СЛУХАТИ

8. Олександр Довженко, “Зачарована Десна”

Як відомо, за жанром “Зачарована Десна” – кіноповість. Тобто в ній багато візуальних образів. Вас здивує, наскільки яскраво їх можна передати лише за допомогою звуків у радіовиставі. У головних ролях – Віталій Розстальний, Вячеслав Сланко, Микола Шутько, Ольга Сумська.

СЛУХАТИ

9. Поезія Василя Голобородька

Поезія Василя Голобородька – тема однієї з програм Івана Малковича “Поетична антологія від Тичини до Жадана”. Малкович сам читає вірші Голобородька.

СЛУХАТИ

Бонус для натхнення

Випуск програми “Книжковий лабіринт”, тема якого – “Як розповідати сучасним дітям про знакові події нашої історії?”. Гостя ефіру – Зірка Мензатюк, авторка книжки “Таємниця козацької шаблі”, яка витримала 14 перевидань і увійшла до шкільної програми.

СЛУХАТИ

Нагадаємо, на час карантину, коли школярі навчаються дистанційно, UA: Радіо Культура збільшило кількість освітнього контенту в ефірі. Щодня з вівторка до п’ятниці о 12:00 виходить спецпроєкт “Шкільна класика” – радіовистави за творами української та світової літератури.

А в проєктах “Радіотеатр” та “Вистава без антракту” звучать вистави не лише зі шкільної програми, а і для додаткового навчання. Зокрема, тут можна ознайомитися з творами, які вивчають в українських вишах.

“Нова українська школа”

Ілюстрація: Суспільне

Підписуйтесь на наші Facebook та Viber

Матеріали за темою

Обговорення