Напишіть нам

Всі проєкти

Всі теми

28 Жовтня 2023

7 креативних вправ, які допоможуть дітям впоратися зі стресом

Ігри та творчість – це основні заняття дітей, у яких вони розкривають свої вміння і які заодно домагають їм виразити емоції чи переживання. Тому в МОЗ радять мамам, татам, дідусям, бабусям та іншим близьким дорослим знімати у дітей стрес та тривожність саме за допомогою творчих занять.

Приклади таких арт-вправ підготували фахівці Всеукраїнської програми ментального здоров’я “Ти як?”.

 • “Долоньки”

Дитина кладе долоню на аркуш паперу та обводить її. Ця вправа добре підходить для дітей молодшого шкільного віку та дошкільнят. Коли дитина обмальовує силует долоні, то ніби визначає свої кордони.

Під час війни наш простір та наші кордони порушуються, і діти відчувають це. Вправа допомагає дитині заявити про себе.

 • “Банка тривог”

Щоби позбутися своїх страхів, можна запропонувати дитині намалювати чи зліпити їх та викинути у коробку, на якій буде написано “Банка тривог”.

 • “Простір безпеки”

Простір безпеки – це не обов’язково щось реальне. Це може бути фентезійний світ, світ супергероїв, світ, де замість людей живуть фантастичні тваринки, котики, собачки, бойові кактуси.

Запропонуйте дитині детально намалювати свій простір безпеки. Можна зробити колаж із наявних матеріалів: вирізати і наклеїти зображення того, що асоціюється в неї з безпекою.

Нехай дитина уявить, що вона перебуває в цьому просторі, й опише його вам.

Запитайте в неї, які запахи та звуки є у її безпечному просторі, як вона почувається, перебуваючи в ньому.

 • “Мій герб”

Герб дає відчуття впевненості та сили. Запропонуйте дитині вигадати і намалювати власний герб. У верхній частині має бути картинка, у нижній – слова, які можуть бути її девізом.

Цей герб можна причепити десь на видному місці в кімнаті.

 • “Коло життя”

Нехай дитина намалює коло, а в ньому – те, що її завжди підтримує, навіть у найскладніший час. Те, що допомагає, додає сили, дарує радість. Це можуть бути люди, домашні тварини, ігри, книжки, пісні чи мультфільми.

 • “Таємний лист”

Запропонуйте дитині написати таємний лист. Наприклад, майбутньому собі або собі в минулому. Або комусь, за ким вона сумує. Не вимагайте, щоби дитина показувала цей лист вам, адресату чи взагалі будь-кому.

 • “Казкотерапія” 

Запропонуйте дитині намалювати або розповісти казку, в якій неодмінно буде щаслива кінцівка.

Допомагайте їй в цьому процесі. Основними елементами такої казки є:

 1. Головний герой. Запитайте дитину, хто зображений на її малюнку або хто головний герой її казки. Нехай розкаже, з ким дружить цей герой, яка в нього мета.
 2. Шлях героя. Це ті дії, які має виконати герой, щоб розвʼязати свою проблему та досягти мети.
 3. Перешкоди. Це можуть бути гори, ріки, злі чарівники, страшні звірі, або й реальні вороги, бомби, ракети, танки.
 4. Помічники – це персонажі, які допомагають герою досягти своєї мети: чарівні створіння, лицарі, супергерої.
 5. Позитивний фінал і висновки. Герой обов’язково має подолати всі перешкоди, перемогти всіх ворогів і досягти своєї мети.

До слова, корисні ресурси, поради та тренінги щодо життєстійкості можна знайти на порталі проєкту Resilience.Help від ГО “Смарт освіта”.

Титульне фото: Марія Брикимова, ГО “Смарт освіта”


Обговорення