Напишіть нам

Всі проєкти

Всі теми

22 Січня 2021

9-класники поки не складатимуть ЗНО – заступниця голови центру, який відповідає за тестування

Державна підсумкова атестація у форматі ЗНО для 9-класників не може бути впроваджена ані цього, ані наступного року.

Про це “Новій українській школі” повідомила заступниця директора Українського центру оцінювання якості освіти Тетяна Вакуленко.

“Відповідно до закону “Про повну загальну середню освіту”, державна підсумкова атестація учнів, які завершують здобуття базової середньої освіти, може здійснюватися у формі ЗНО. Така норма може ввійти у дію з 2027 року”, – зазначила Вакуленко.

Водночас, МОН може ухвалити рішення про дочасний перехід до цієї норми. Як наголошує Вакуленко, такого рішення не ухвалено. Відповідно, ані цього, ані наступного року випускники 9-х класів ЗНО не складатимуть – програми ЗНО необхідно оприлюднити й узгодити за 18 місяців до впровадження.

Водночас, УЦОЯО розробив стратегію розвитку освітніх оцінювань до 2030 року, де пропонують запровадити ДПА за стандартизованим інструментом спершу для випускників 4-х класів, а потім уже для 9-х класів. Також для 9-х класів пропонують впроваджувати такий формат атестації не одразу зі всіх предметів, а поступово з певних галузей – перший рік з мовно-літературної галузі, наступного року з суспільно-гуманітраної і т.д.

Пілотування для випускників початкової школи планували розпочати цього року, проте через епідемію коронавірусу його відклали.

Також Вакуленко пояснює, що ця атестація буде лише з певними елементами ЗНО – учні складатимуть її у своїй школі зі своїми вчителями, які завантажуватимуть розроблені центром завдання.

Щодо випускників 9-х класів, то на її погляд, до 2024 року навіть пілотування окремих галузей у новому форматі забезпечити не вдасться:

“Наразі ми маємо трирічне бюджетне планування і трирічний цикл розробки тестових завдань. Ми ще не почали розробляти завдання для 9-класників. Для того, щоби нам почати їх розробляти, нам потрібно мати на це кошти й мають працювати розробники. І от від початку такої роботи до впровадження таких текстів пройде не менше трьох років”.

Окрім того, Вакуленко розповіла про дві моделі, за якими може відбуватися ЗНО для 9-х класів:

  1. Оцінювання проводиться повністю в закладах, в яких навчаються учнів, а вчителям надають стандартизовані завдання;
  2. З ключових галузей – мовно-літературної та математичної – проводять тестування із залученням інструкторів УЦОЯО, які приїжджають до шкіл. З решти галузей проводять самі вчителів, як за першої моделі.

“Нова українська школа”

Фото: автор – SimpleFoto, Depositphotos


Обговорення