Напишіть нам

Всі проєкти

Всі теми

9 Травня 2023

Куди дорослим і дітям звертатися по безоплатну психологічну або психіатричну допомогу: інструкція від МОЗ

Пацієнти й пацієнтки в Україні мають змогу отримати психологічну й психіатричну допомогу в державних медзакладах безоплатно.

Про те, як можна отримати такі послуги, розповіли в Міністерстві охорони здоров’я. Публікуємо цей матеріал у майже незмінному вигляді.

Є декілька способів, якими людина може скористатися, якщо потребує психологічної допомоги.

  • Звернутися до свого сімейного лікаря. 

Сімейний лікар проведе базовий скринінг і надасть базову психологічну допомогу, а за потреби скерує до вузького фахівця – психолога, психотерапевта чи психіатра.

Якщо в умовах війни людина втратила звʼязок зі своїм сімейним лікарем (наприклад, через вимушене переселення), вона може звернутися до іншого сімейного лікаря за місцем свого фактичного перебування – для цього не потрібно підписувати декларацію.

  • Звернутися до лікаря “первинки”, який пройшов спеціальне навчання. 

У межах Всеукраїнської програми ментального здоровʼя близько 10 000 лікарів первинної ланки надання медичної допомоги – сімейні лікарі, терапевти, педіатри – отримали сертифікати про навчання з ведення поширених психічних розладів і можуть надавати кваліфіковану психологічну допомогу людям із психічними розладами.

Понад 330 закладів “первинки” надають психологічні послуги за новим пакетом “Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги” у межах програми медичних гарантій, тобто безоплатно.

Знайти один з таких закладів і записатися на прийом до лікаря можна на дашборді Національної служби здоров’я України (ліворуч на сторінці слід скинути всі фільтри, а в полі “Група послуг” – обрати пакет “Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги” – п. 51).

Якщо скористатися дашбордом немає можливості, знайти найближчий медзаклад, який надає психологічну допомогу в межах вказаного пакета, можна через контакт-центр НСЗУ за номером телефона 16-77.

  • Також можна самостійно звернутися до вузького фахівця з психічного здоровʼя. 

Самостійно в разі потреби можна звернутися до психолога в закладі охорони здоровʼя. А якщо є підозри на симптоми психічного розладу – до лікаря-психіатра. Для самозвернення до цих фахівців направлення не потрібне.

Надання психологічних послуг у закладах охорони здоровʼя є безоплатним. Це передбачено в межах програми медичних гарантій і фінансується Національною службою здоровʼя України.

Щоб знайти медзаклад, де приймає потрібний спеціаліст, слід звернутися до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77 або через контакт-центр Міністерства охорони здоров’я за номером 0-800-60-20-19.

  • Звернутися до приватного фахівця.

Наразі в Україні працює дуже багато міжнародних проєктів, які надають послуги з охорони психічного здоровʼя, психологічної допомоги, психосоціального супроводу. Інформацію про них можна знайти в інтернеті, соціальних мережах, ЗМІ, через знайомих або в інший спосіб.

Однак у МОЗ радять бути уважними й перевіряти інформацію щодо компетентності спеціаліста, до якого плануєте звернутися по психологічну допомогу. Зокрема, слід питати фахівця з психічного здоровʼя про його освіту: професіонал завжди залюбки продемонструє свої сертифікати та дипломи – адже це свідчення його чи її компетентності.

“Також зверніть увагу, що послуги приватних фахівців можуть бути безоплатними, частково безоплатними (наприклад, безоплатна лише перша зустріч) або платними. Тому варто завчасно дізнатися про вартість і умови надання психологічної допомоги, якщо ви звертаєтеся до приватного психолога”, – нагадали в МОЗ.

Читайте також: “У чому користь дихальних практик для дітей і які вправи обрати – поради психолога”.

Фото: “Сім’я і дім”


Обговорення