Напишіть нам

Всі проєкти

Всі теми

20 Січня 2023

На Закарпатті виявили школи, де викладають угорською всупереч законодавству України

У деяких школах Закарпатської області виявили порушення законодавства щодо функціонування державної мови в закладах загальної середньої освіти. Йдеться, зокрема, про школи “з угорською мовою викладання” в Берегівському районі.

Відповідні висновки оприлюднив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.

Публікуємо звіт про результати перевірки в майже незмінному вигляді.

Заходи державного контролю за застосуванням державної мови відділом з питань освіти Берегівської районної державної адміністрації, проведені наприкінці 2022 року відповідно до рішення Уповноваженого із захисту державної мови, виявили певні недоліки та порушення чинного законодавства.

Зокрема, у більшості зі 108 шкіл Берегівського району Закарпаття функціонують класи з угорською мовою навчання поряд з державною, але у 37 з них не утворено жодного класу, в яких навчання відбувалося б лише державною мовою.

Чинним законодавством не передбачено функціонування закладів освіти з навчанням мовою національної меншини. Закон вимагає створення окремих класів (груп) із навчанням мовою відповідної національної меншини поряд із державною мовою. У таких класах обсяг навчального часу предметів, що вивчаються державною мовою, має поступово збільшуватися від 20% у п’ятому класі до 60% у старшій школі.

Однак у Берегівському районі (Косонська сільська рада) діють чотири школи, офіційні повні назви яких містять слова “з угорською мовою навчання”. Зокрема, ідеться про Попівську гімназію, Рафайнівську гімназію, Шомівську гімназію,  Запсонську гімназію.

В освітніх програмах та навчальних планах усіх шкіл району, де функціонують класи з навчанням угорською мовою поряд з державною, не визначено мову викладання кожного предмета. Така ситуація може призводити до інших порушень. Наприклад, керівництво Виноградівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №3 імені Жігмонда Перені повідомило, що в усіх класах предмети викладаються одночасно двома мовами: 70% угорською, 30% – українською. Така форма навчання суперечить чинному законодавству, зокрема положенням частини шостої статті 5 Закону України “Про повну загальну середню освіту”.

В окремих актах МОН України, всупереч законодавству, застосовуються визначення “школи з угорською мовою навчання”. Це створює підстави для порушення закладами загальної середньої освіти норм законодавства про державну мову та, як наслідок, може вплинути на відокремлення учнів, які є представниками національної меншини України, від комунікації з іншими дітьми. Унеможливлення опанування української мови відповідно до освітніх стандартів сповільнюватиме повноцінну інтеграцію здобувачів освіти до українського суспільства.

За результатами державного контролю складено відповідний акт із рекомендаціями усунути виявлені недоліки. Його надіслано на адресу Берегівської районної державної адміністрації. Також відповідні звернення Уповноваженого скеровано до Міністерства освіти і науки України, Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій.

Читайте також: “Батьків запрошують взяти участь у дослідження мовного розвитку дітей, які вивчають українську”.

Слава Україні!

Героям слава!

Переможемо!

Фото: автор – ArturVerkhovetskiy, Depositphotos


Обговорення