Напишіть нам

Всі проєкти

Всі теми

13 Березня 2022

Не скасовувати ЗНО: Львівські освітяни звернулись до МОН та Верховної Ради

Львівські освітяни звернулися до Верховної Ради та Міністерства освіти і науки, щоб ті не скасовували ЗНО, а відкоригували процедуру вступу цього року.

Відповідне звернення ухвалили на нараді Департаменту освіти і науки Львівської військової адміністрації з Радою директорів шкіл Львівщини, ЛОІППО, Львівським регіональним центром оцінювання якості освіти та комісією Львівської обласної ради з питань освіти, повідомив керівник львівського Департаменту освіти і науки Олег Паска.

“Російсько-українська війна і запровадження в Україні воєнного стану – це складний виклик для національної системи освіти, який потребує адекватної відповіді. Ініціатива тимчасово скасувати державну підсумкову атестацію (ДПА), зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО), єдиний вступний іспит (ЄВІ) та єдине фахове вступне випробування (ЄФВВ), які визнаються здобувачами освіти і суспільством об’єктивними інструментами оцінювання, руйнує сформований упродовж багатьох років ефективний державний механізм регулювання ринку освітніх послуг, – переконані освітяни.

Вони переконані, що попри перебування багатьох потенційних вступників за межами країни, на навчання у провідних вишах України претендуватиме більше людей, ніж вони можуть прийняти.

“До пропонованого як тимчасова заміна ЗНО “комп’ютерного механізму без участі дитини”, як і до середнього балу атестата, іспиту з фахового предмета, співбесіди чи мотиваційного есе немає такого рівня довіри, як до ЗНО та інших конкурсних критеріїв відбору. Немає жодних гарантій, що будь-які інші запропоновані тимчасові процедури добору будуть прозорішими та простішими від тих, якими ЗВО користувалися в останнє десятиліття.

Закликаємо депутатів Верховної Ради України, Міністра освіти і науки України Сергія Шкарлета, усю освітянську та батьківську спільноти зберегти у 2022 р. конкурсний критерій доступу до освітніх послуг, а саме зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО), єдиний вступний іспит (ЄВІ) та єдине фахове вступне випробування (ЄФВВ), адаптувавши порядок вступу до закладів вищої освіти України до обставин воєнного часу, – закликають у зверненні.

МОН та освітньому комітету Ради пропонують розробити законопроєкт про особливості завершення 2021/2022 н. р. та проведення вступної кампанії 2022 року з урахуванням таких підходів:

 1. Звільнити здобувачів освіти, які завершують здобуття повної загальної середньої освіти в 2021/2022 н. р., від державної підсумкової атестації.
 2. Визначати середній бал документа (додатка до документа) про повну загальну середню освіту за результатами оцінок за перший семестр 2021/2022 н. р. або річних оцінок за 10 клас.
 3. Дозволити учням випускних класів закладів загальної середньої освіти, документальна база яких була втрачена внаслідок війни, брати участь у конкурсному відборі до ЗВО на основі нотаріально завірених свідчень директора і / або двох педагогів про результати навчання.
 4. Продовжити реєстрацію на участь у ЗНО до липня 2022 р.
 5. Передбачити дві–три сесії ЗНО у липні–вересні 2022 р.
 6. Скоротити кількість предметів ЗНО до двох: українська мова (обов’язковий), математика, історія України, іноземні мови (без аудіювання) (на вибір).
 7. Розпочати 2022/2023 н. р. у закладах вищої освіти в жовтні–грудні 2022 р. чи навіть на початку 2023 р.

“Урахування цих пропозицій, на нашу думку, дасть змогу не порушити усталену практику конкурсного добору, забезпечити справедливість при формуванні контингенту студентів та пом’якшити потенційно стресову для школярів/абітурієнтів вступну кампанію, яка навіть за сприятливих обставин відбуватиметься під знаком війни”, – зазначили львівські освітяни.

Звернення підписали:

 • Олег Паска (від Департаменту освіти і науки)
 • Юрій Бобало (голова Ради ректорів Львівщини)
 • Степан Давимука (голова Експертної ради)\
 • Павло Хобзей ( директор ЛОІППО)
 • Лариса Середяк ( директор ЛРЦОЯО)
 • Оксана Клепуц ( директор Козівського ЗЗСО від Ради директорів Львівщини)
 • Іванна Герус, Іван Стецькович, Парасковія Дворянин, Звенислава Мамчур-Калинець (комісія з питань освіти Львівської обласної ради)
 • Ористлава Сидорчук, Ореслава Хомик (Союз Українок)

Нагадаємо, МОН пропонує одноразово скасувати державну підсумкову атестацію для учнів 11 класу, зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО), єдиний вступний іспит (ЄВІ) та єдине фахове вступне випробування (ЄФВВ) у 2022 році.

Раніше учнів 1–9 класів звільнили від ДПА, а проблне ЗНО перенесли на невизначений термін.

Слава Україні!

Героям слава!

Переможемо!

Фото: автор – Liviu C., Unsplash


Обговорення