484
0
Унаслідок повномасштабної війни постраждали будівлі 23-х із 24-х шкіл на деокупованих територіях, які взяли участь у дослідженні. Тяжкість пошкоджень адміністрації закладів освіти оцінюють на 6 з 10. Крім того, у 10 зі 24 ЗЗСО частково або повністю знищені бібліотечні фонди, а в 13 школах росіяни:
Про це йдеться в дослідженні “Деокуповані території України: результати відвідування закладів освіти”, яке провели ГО “Харківський інститут соціальних досліджень” і Благодійний фонд “Схід SOS”.
Ознайомитися з повним текстом звіту всі охочі можуть за посиланням.
У межах дослідження фахівці здійснили моніторингові візити до 24 ЗЗСО, що розташовані на деокупованих територіях таких областей:
За даними дослідників, дві третини відвіданих шкіл (16 із 24) певний час перебували в окупації:
Крім того, окупаційна влада примушувала до співпраці вчителів і представників адміністрації й навіть влаштовувала “перевірки” в їхніх будинках. росіяни також намагалися запровадити в школах навчання за програмами рф, тиснувши на батьків. Як розповіли освітяни, такі дії мали 2 мети:
Під час окупації дві третини шкіл працювали в онлайн-форматі за українською програмою, інші не працювали взагалі.
Крім того, згідно з даними дослідження, одна зі шкіл на Харківщині хоч і не працювала під час окупації, проте отримала акредитацію на проведення навчальної діяльності у рф, аби розпочати освітній процес у вересні 2022 року. Деякі вчителі та директори інших ЗЗСО перейшли працювати до цієї школи, а після деокупації були притягнуті до відповідальності.
Загальний стан будівель своїх закладів освіти освітяни оцінили:
За результатами моніторингу, у більшості закладів є опалення, холодне водопостачання та світло. Утім:
Крім того, у всіх школах санвузли розміщені в приміщенні (у 9 туалети є також на вулиці):
Дослідники також з’ясували, що:
Щодо шкільного автобуса, то:
Згідно з результатами дослідження у 23 із 24 шкіл навчаються діти з інвалідністю (1-17 осіб). Утім, 13 закладів освіти не пристосовані до навчання дітей з ООП. Зокрема, там:
У звіті також ідеться, що після деокупації приміщення близько половини шкіл використовувалися та/ або продовжують використовуватися як укриття або місця тимчасового проживання людей, які втратили житло. А на території 8 ЗЗСО облаштовані Пункти незламності.
Проте, за даними дослідників, у жодному з відвіданих закладів не було відремонтованого укриття, оснащеного необхідним устаткуванням для комфортного перебування під час повітряних тривог:
Крім того, інформаційні матеріали щодо безпеки дітей наявні майже в усіх закладах освіти (20/24). У межах інтерв’ю освітяни також зазначали, що з дітьми та батьками проводять просвітницькі заходи про:
Читайте також: “Більшість учнів та вчителів зі шкіл на деокупованих територіях перебувають вдома: результати дослідження”.
Титульне фото ілюстративне – зруйнована школа на Харківщині, “ТСН”; інфографіка в тексті – скриншоти зі звіту за результатами дослідження
Обговорення