Напишіть нам

Всі проєкти

Всі теми

8 Грудня 2023

У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт, який виключає російську мову із закону про мови нацменшин

У Верховній Раді України зареєстрували альтернативний законопроєкт №10288-1, який спрямований на захист прав національних меншин. Особливістю документа є те, що його положення безстроково не поширюються на російську мову.

Про це повідомила секретарка Освітнього комітету ВР Наталя Піпа.

Нещодавно Уряд України, згідно з рекомендаціями Венеціанської комісії, ухвалив у першому читанні законопроєкт №10288, який викликав гостре суспільне обговорення, оскільки в ньому йшлося, зокрема, про розширення функціонування в Україні російської мови.

“Після тижня роботи над документом депутати зареєстрували альтернативний законопроект 10288-1, який забезпечить баланс між реалізацією прав національних меншин та національними інтересами України” – зазначила Наталя Піпа.

Народна депутатка також повідомила, що, згідно з оновленим законопроєктом, в освітньому процесі України гарантують право на використання мов національних меншин поряд з державною мовою. Тобто діти з національних спільнот, які мешкають в Україні, зможуть навчатися мовами ЄС, однак з обов’язковим вивченням українознавчого компонента (державною мовою):

  • української мови,
  • української літератури,
  • історії України,
  • захисту України.

Відповідно до положень альтернативного законопроєкту, медіа, які транслюються мовами ЄС або окремих національних меншин України, зможуть зменшити кількість україномовного контенту до 30%. Однак це не поширюється на російську мову.

Крім того, за словами Наталі Піпи, матеріали передвиборчої агітації, видані мовою нацменшин, необхідно буде дублювати українською мовою.

“Не хотілося б вносити зміни до нашого законодавства щодо мови й прав національних меншин. Але це необхідна умова на шляху до євроінтеграції. Профільний комітет підтримав законопроєкт. Найближчі дні буде голосування відразу у двох читаннях” , – додала депутатка.

Читайте також:Замість поняття “молдовська” використовувати “румунська”: Уряд оприлюднив офіційну заяву”.

Титульне фото: Верховна Рада України


Обговорення