Напишіть нам

Всі проєкти

Всі теми

18 Липня 2024

UPD: “Від рішень, які ми ухвалюємо сьогодні, залежить наше “завтра””: Садовий розповів, чому в школах Львова навчальний рік стартує в серпні

У Львові планують розпочати навчання у школах 19 серпня. Перший семестр для учнів і учениць триватиме до Різдва. Якщо ситуація в енергетичній інфраструктурі України буде кращою аніж попередні прогнози, у місті переглянуть графіки канікул.

Про це у своєму Telegram-каналі повідомив мер Львова Андрій Садовий, коментуючи допис освітнього омбудсмена Сергія Горбачова про те, чи варто цьогоріч починати навчальний рік у школах раніше.

Нагадаємо, освітній омбудсмен розповів, що нині відсутні правові підстави починати новий навчальний рік для школярів і школярок у серпні, адже відповідне рішення під час дії воєнного стану ухвалює уряд, а постанови наразі немає. Він також вважає, що громади та заклади освіти не встигнуть підготуватися до такого рішення. Про це докладніше читайте за посиланням.

Мер Львова своєю чергою переконаний, що в час війни “такі рішення мають ухвалювати ті, хто несуть відповідальність на місцях”. Він також закликав міністра освіти і науки України Оксена Лісового дослухатися до цієї думки.

“Я розумію, що важко контролювати таку величезну структуру. Хочемо, щоб ви були нашими візіонерами та наставниками, а не комісарами”, – додав міський голова Львова.

Андрій Садовий розповів, що, згідно з дописом освітнього омбудсмена, аби дати можливість громадам розпочати навчальний рік у серпні необхідно:

  • “дуже багато документів;
  • дуже багато рутини;
  • дуже багато обмежень”.

І, на його думку, це говорить лише про те, що українська освіта потребує змін.

“Якби ми у Львові орієнтувались на труднощі й не шукали можливостей, то тут не було б нічого. Буквально нічого”, пояснив Садовий.

Він додав, що у 2022 році не було закону, чи якогось акту, де було б прописано, що “всі школи та театри мають стати прихистками для українців з інших регіонів, а міські автобуси можуть возити людей на кордон”. Та попри це була швидка реакція на “велику війну”.

Садовий нагадав, що Україна зараз готується до непростої зими через постійні обстріли росією енергетичної інфраструктури.

За його словами, якщо взимку ситуація з електропостачанням / опаленням погіршиться, у школах перервуть навчання. А самі заклади освіти стануть пунктами незламності, де можна буде зігрітися або зарядити гаджети.

“Що тоді рекомендуватимуть люди, які знають всі закони та правила? ZOOM? Вибачте, але ні. На третьому році війни ми вже знаємо, що це так не працює”, додав Андрій Садовий.

Він також попросив не розпалювати з цього приводу дискусій. Адже, на його думку, аргументи щодо спеки в серпні й відпусток недоцільні (те ж саме може бути й у вересні).

“Ми живемо в часі війни й від рішень, які ми ухвалюємо сьогодні, залежить наше “завтра””, – резюмував мер Львова.

UPD: Освітній омбудсмен Сергій Горбачов відповів на коментар мера Львова стосовно рекомендацій про початок навчального року в серпні.

За словами Сергія Горбачова, Львів – інноваційне місто, де починаються й розвиваються важливі для української освіти ініціативи, утім, це не означає, що будь-яке рішення місцевої влади є апріорі вдалим, обґрунтованим чи законним.

Освітній омбудсмен також наголосив, що рішення про більш ранній початок навчального року, на його думку, може бути правильним, і він розуміє й підтримує в цьому питанні Львів. Однак, важливо, аби це рішення було вчасним і про нього заздалегідь знали діти, батьки й учителі.

Сергій Горбачов погодився з тезою мера Львова про те, що “освіта потребує змін”. Зокрема, на його думку, це стосується також здатності влади (як центральної, так і місцевої) вчасно ухвалювати рішення та якісно комунікувати з тими, на кого вони впливають.

“Ще одна необхідна зміна в освіті й суспільстві – вміння поважати та виконувати законодавство країни, у якій ми живемо. І не лише ті законодавчі акти, які нам до вподоби, а всі закони, усю Конституцію. Ми або поважаємо й виконуємо закони, або ні. Якщо законодавство нас не влаштовує – добиваємося його зміни. Але доки закон працює, його треба виконувати”, – пояснив омбудсмен.

Він також запитав в Андрія Садового, чому рішення про початок навчального року в серпні запропонували лише зараз, а не наприкінці травня (ще до кінця попереднього навчального року). Адже вже тоді було зрозуміло, що “енергетика під ударом, і це, безумовно, негативно впливатиме на освіту”. У такому разі, на думку омбудсмена, можна було б більш організовано та вчасно внести зміни до законодавства й попередити про це всіх учасників освітнього процесу.

“Якби Львів звернувся до Кабміну в травні з проханням надати громадам залежно від поточних умов можливість самостійно визначати дату початку й завершення навчального року в межах чинного законодавства, я став би найгарячішим союзником громад у цьому. Бо ОТГ мають мати право на таку можливість. Але наразі вони її не мають: бо закон є закон”, – додав Сергій Горбачов.

Омбудсмен також закликав міністра освіти і науки, народних депутатів з Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій, представників громад зібратися на термінове засідання й розв’язати питання початку навчального року. Та додав, що сам готовий долучитися до такого засідання.

Нещодавно ми також розповідали, що в черкаських школах навчання, хоч і розпочнеться за планом – 1 вересня, проте, для учнів і учениць можуть подовжити термін зимових канікул. Зараз міська влада розглядає три варіанти реалізації задуму. Про них читайте за посиланням.

Крім того, 21 червня міністр освіти і науки Оксен Лісовий повідомив, що у 2024 році школи не починатимуть навчальний рік у серпні, однак не виключив введення змін у розклад та повернення учнів і учениць до змішаного навчання.

Читайте також: “Підготовка до нового навчального року й осінньо-зимового періоду: МОН оприлюднило рекомендаційний лист”.

Титульне фото ілюстративне: Львівська міська рада


Обговорення