361
0
25% опитаних дітей в Україні назвали читання своєю улюбленою діяльністю. З них третина (36%) читає щодня, а половина – декілька разів на тиждень.
Про це йдеться у дослідженні, яке у вересні 2024 року провела агенція Info Sapiens на замовлення Українського інституту книги.
Ознайомитися зі звітом за результатами опитування всі охочі можуть за посиланням.
За даними дослідників, протягом останнього року в Україні серед дітей збільшилася кількість щоденних (на 9%) і щотижневих (на 5%) читачів. Зокрема:
Крім того, частка дітей, які ніколи не читають на дозвіллі, зменшилася на 5% (з 15% у 2023 році до 10% у 2024 році).
Згідно з даними дослідження, в Україні є суттєві відмінності у читацьких звичках між хлопцями та дівчатами. Зокрема, 12% опитаних юнаків повідомили, що ніколи не читають, водночас серед дівчат цей показник складає 9%. Також більше дівчат читають щодня (29% проти 21% хлопців).
Як розповіли аналітики, зростання зацікавленості до читання зменшується у старших вікових групах. Якщо серед дітей віком від 6 до 9 років щодня читають 27%, то серед 14-17-річних – лише 21%.
У 2024 році половина опитаних дітей (52%) вказала, що читає виключно для задоволення, що на 13% більше, ніж у 2023 році. Чим старші діти, тим вищий показник:
Під час опитування дітей, які хоча б інколи читають для задоволення, дослідники з’ясували, що:
Щодо жанрів, то діти найбільше читають:
Важливою особливістю є те, що діти, які читають не через примус, а для задоволення, частіше вибирають книги інших жанрів, зокрема фантастику, пригоди або фентезі, у той час, як підручники та навчальні посібники залишаються популярними серед тих, кого змушують читати.
Найбільше дітям подобається самим робити вибір. Книги з позакласного читання сприймаються краще, ніж книжки за шкільною програмою, можливо, тому що існує вибір із декількох книг і дитина може обрати ту, що їй більше прийдеться до душі.
Згідно з даними дослідження, за останні три місяці 40% дітей прочитали одну або дві книги, у той час, як 9% не прочитали жодної.
Частка дітей, які не читають, значною мірою зумовлена відсутністю бажання (66%) або наявністю інших занять у вільний час (29%). Важливою причиною нечитання є також відсутність підтримки з боку ровесників, зокрема 14% опитаних дітей вказали, що їх друзі та однокласники не люблять читати, що може впливати на їхній вибір. Водночас залежність від думки та поведінки інших більше притаманна дітям у віці 10-17 років, ніж для тих, кому 6- 9 років.
Читайте також: ““Моя мета – популяризація читання українською”: історія про те, як підлітка створила читацький блог і організувала книжковий клуб”.
Титульне фото – freepic.com; інфографіка в тексті – скриншоти зі звіту за результатами дослідження
Обговорення