2 331
0
У випадку булінгу в закладі освіти педагоги, учні або їхні батьки (законні представники) мають повідомити про це директора та, за потреби, правоохоронні органи, звернувшись із відповідною заявою. Крім того, учасники освітнього процесу можуть написати звернення до уповноваженого з питань освіти в Україні.
Однак, як зазначив освітній омбудсмен Сергій Горбачов, адресанти не завжди оформлюють такі заяви правильно, що унеможливлює ефективний розгляд справи про систематичне цькування закладом освіти, а надалі й поліцією, судом, а також визначення покарання для винних.
Про те, як правильно скласти заяву про булінг та які обов’язкові компоненти вона має містити розповіли в Офісі освітнього омбудсмена. Повний тест роз’яснення доступний за посиланням.
Ознайомитися з прикладом шаблону заяви про булінг і завантажити його можна тут.
Згідно з Порядком повідомити про булінг учасники освітнього процесу можуть в усній та (або) письмовій формі. Проте в Офісі освітнього омбудсмена наполегливо рекомендують зробити це саме письмово.
Заяву в довільній формі (державною мовою) необхідно подати на ім’я директора закладу освіти. Зокрема, у ній варто зазначити:
У змістовій частині заяви без оцінки й емоцій мають бути викладені систематичні факти цькування (одиничний випадок поліція й суд не розглядатимуть).
Однак, якщо наслідки конфлікту є суттєвими, то постраждалій стороні необхідно подавати заяву до поліції про інші дії, наприклад, про побої, насильницькі дії, хуліганство тощо.
В Офісі освітнього омбудсмена також рекомендують у випадку булінгу записати для себе дату ситуації, її суть і свідків. Ця інформація знадобиться, якщо цькування повториться.
Адресанту заяви про булінг обов’язково необхідно зазначити статус дитини та / або свій статус у цій ситуації:
А також вказати, коли почався булінг (бажано зі вказанням дати), його тривалість і описати кожну конфліктну ситуацію. Для всіх випадків цькування слід зазначити:
За наявності необхідно також додати документи, скріни, фото, аудіо- чи відеодокази, після чого зареєструвати заяву в закладі освіти.
В Офісі освітнього омбудсмена рекомендують написати заяву у двох екземплярах і зробити її ксерокопію: на одному примірнику оригіналу працівник школи має поставити вхідний номер, дату заяви та віддати її вам, а інший примірник залишається в закладі освіти.
Відповідно до пункту 2 розділу 2 Порядку, директор у разі отримання заяви про булінг протягом однієї доби має повідомити про випадок поліцію.
Згідно з роз’ясненням МОН, керівник закладу освіти повідомляє до територіальних органів поліції не про доведений факт вчинення булінгу, а про випадок цькування, який став йому відомим із заяви, оскільки визначення юридичного складу адміністративного правопорушення, адміністративне розслідування не є компетенцією керівника закладу освіти, комісії з розгляду випадків булінгу (цькування) в закладі освіти чи інших учасників освітнього процесу.
Крім того, учасники освітнього процесу можуть подати заяву відразу й до правоохоронних органів.
Після розгляду заяви й перевірки інформації поліція може підтвердити або не підтвердити факт булінгу. У першому випадку справу передадуть до суду для подальшого розгляду.
Раніше ми публікували законодавче роз’яснення від МОН про те, як реагувати на булінг.
Титульне фото: “Вікна-новини”
Обговорення