Напишіть нам

Всі проєкти

Всі теми

23 Грудня 2024

Як розпізнати депресію та що робити, якщо ви або близька людина відчуваєте її прояви

Депресія є одним із найпоширеніших психічних розладів сучасності, що зачіпає мільйони людей у всьому світі. Особливо актуальною ця проблема є під час війни чи інших кризових ситуацій, коли кількість випадків депресії значно зростає.

Доктор медичних наук, психіатр і директор Навчально-наукового інституту психічного здоров’я Національного медичного університету ім. О. О. Богомольця Олег Чабан у подкасті “Простими словами” пояснив, де межа між коротким депресивним проявом і розладом, чи можна заразитися депресією та як діяти, якщо ви відчуваєте її прояви.

Психіатр наголосив, що під час війни багато людей відчувають втому, тривогу чи порушення сну, що є природною реакцією на ненормальні обставини. Проте, якщо ці симптоми тривають довго (понад 2 тижні) й заважають повсякденному життю, необхідно звернутися до фахівця.

Адже, за його словами, депресія це не просто тимчасовий смуток чи реакція на стресову подію. Це серйозний психічний розлад, який передбачає прояви у трьох основних сферах:

  1. психологічний блок дуже поганий настрій, низька працездатність;
  2. соматичний блок різке погіршення сну, швидка втома, фізична неможливість працювати, зниження енергії;
  3. соціальний блок відгородження від близьких, ізоляція.

Симптоми можуть включати також фізичні болі без видимої причини. Утім ключовою є втрата інтересу до того, що раніше приносило задоволення. Водночас, за словами фахівця, у чоловіків і жінок депресія може проявлятися по-різному, що пов’язано з біологічними та соціальними чинниками.

Як розповів психіатр, депресія не є інфекційним захворюванням, але емоційний стан близьких людей може впливати на нас.

“Ми схильні переймати емоційний фон оточення, і це нормально. Однак важливо, щоб співчуття не перетворювалося на втрату власних ресурсів. Це явище можна назвати емоційною “заражуваністю”, – додав Олег Чабан.

Явище емоційної “заражуваності” означає, що перебування поряд із людиною в стані депресії може викликати схожі емоції. Тому, за словами психіатра, важливо підтримувати баланс між допомогою іншим і турботою про власне ментальне здоров’я.

“Турбота про інших неможлива без турботи про себе. Ви не зможете допомогти іншому, якщо самі виснажені”, зауважив він.

Психіатр також розповів: якщо у вашому оточенні є людина, яка страждає на депресію, важливо:

  • бути поруч з нею, слухати без критики чи засудження;
  • допомогти їй знайти фахівця;
  • запропонувати їй практичну допомогу в повсякденних справах;
  • заохочувати її до лікування, але не змушувати.

Адже депресія, як наголосив Олег Чабан, це серйозний стан, який впливає на всі аспекти життя людини. Проте вона піддається лікуванню.

Нагадаємо, що вчителі, шкільні психологи, батьки та всі, хто відчуває стрес, напругу чи вигорання, можуть поставити запитання експертам та експерткам у сфері ментального здоров’я на безплатній психологічній платформі Resilience.help від ГО “Смарт освіта”. Докладніше читайте за посиланням.

Титульне фото: freepic.com


Обговорення