Напишіть нам

Всі проєкти

Всі теми

18 Листопада 2019

Які права батьків та вчителів у виборі підручників – пояснює освітній омбудсмен

Служба освітнього омбудсмена пояснила, як відбувається конкурс і друк підручників та які права у виборі підручників мають вчителі та батьки.

Роз’яснення, опубліковані на fb-сторінці омбудсмена, можна переглянути нижче.

ПРАВА ВЧИТЕЛІВ ТА БАТЬКІВ У ВИБОРІ ПІДРУЧНИКІВ

Держава безоплатно забезпечує підручниками всіх учнів та вчителів. Це гарантовано пунктом 9 статті 4 закону “Про освіту”.

Педагоги мають право на академічну свободу, включаючи свободу викладання, свободу від втручання в педагогічну діяльність, вільний вибір форм, методів і засобів навчання (пункт 1 статті 54 закону “Про освіту”). Підручник - це засіб навчання. Тобто вчитель має право вільно обирати підручники для учнів.

Водночас, батьки мають право обирати заклад освіти, освітню програму, вид і форму здобуття дітьми відповідної освіти та брати участь у громадському самоврядуванні школи (пункт 2 статті 55 закону “Про освіту”). Підручник є певним ресурсом для реалізації освітньої програми.

ЯК ДРУКУЮТЬ ПІДРУЧНИКИ

Зазвичай підручники друкують один раз на 5 років. Це визначено постановою Кабінету Міністрів.

Автори або авторський колектив чи видавництво подають підручники на конкурс, що складається з двох етапів. На першому етапі відбувається експертиза поданих підручників. Ті, що набрали необхідну кількість балів, допускаються до другого етапу - вибір вчителями підручників за електронними версіями, які розміщені на відповідному сайті. Порядок конкурсного відбору підручників затверджений наказом МОН.

АКАДЕМІЧНА СВОБОДА ТА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ВЧИТЕЛІВ У ВИБОРІ ПІДРУЧНИКІВ

Оскільки підручники друкуються один раз на п’ять років, то обирати їх мають усі вчителі, які потенційно упродовж наступних п’яти років будуть навчати дітей за цими ними. Тому дуже важливо правильно обрати підручники, за якими навчатимуться діти впродовж п’ятьох років.

Держава надає вчителю академічну свободу, яка водночас є і відповідальністю. Вчителі мають відстоювати свої права, зокрема на академічну свободу.

Рішення про вибір підручників ухвалюють колегіально.

Перелік підручників, які школа планує використовувати у наступні роки, схвалюють на засіданні педагогічної ради. Протокол педради підписують члени педагогічного колективу, які безпосередньо вибирали підручники.

Цей протокол педради має бути оприлюднений на сайті школи протягом двох робочих днів після її проведення.

ВПЛИВ НА ВИБІР ПІДРУЧНИКІВ ВЧИТЕЛЯМИ

Одним із корупційних факторів у закупівлі підручників є вплив на вибір вчителів. Про це зазначено у аналітичному звіті Центру підтримки освітніх реформ.

Серед перерахованих там факторів:

  • вплив видавництв через керівні органи освіти напряму на вчителів;
  • делегування вибору на керівництво освітніх закладів та третіх осіб;
  • вплив органів управління освітою (розсилки листів та усні вказівки);
  • реклама певних підручників на заходах та нарадах для педагогів.

Корупційний вплив обмежує свободу вчителя, знижує ефективність його роботи, змушує вдаватися до закупівлі підручників та/або додаткових зошитів за батьківські кошти, щоб забезпечити компетентне навчання.

Нагадаємо, МОН оголосило конкурс підручників для 3 класу.

Ілюстрація: Служба освітнього омбудсмена

Підписуйтесь на наші Facebook та Viber


Обговорення