Напишіть нам

Всі проєкти

Всі теми

Відбір підручників: що потрібно знати вчителю

До 12 березня вчителі мають обрати підручники для 3-го класу. Видавництво “Світич” підготувало добірку відповідей на запитання педагогів щодо відбору підручників. Публікуємо її в повному вигляді.

Нижче дивіться відповіді на такі запитання:

– Хто визначає, які підручники надійдуть до моєї школи?

– Чи має право районне управління освіти пропонувати конкретний підручник?

– Що робити, якщо управління освіти наполегливо “рекомендує” школам перелік конкретних підручників?

– Як відбувається вибір підручників педагогами?

– Чи може приватний заклад освіти обрати й отримати за державні кошти підручники і як це зробити?

– Де можна побачити повний перелік підручників для вибору і ознайомитися з ними?

– Навіщо складати рейтинг підручників?

– Чи можна обрати для 3-го класу підручники не тих авторів, за підручниками яких діти навчалися у 2 класі?

– Чи варто обирати підручник нового автора, який може не пройти конкурсний відбір?

– Як перейти з програми НУШ-1 на НУШ-2 чи навпаки?

– Де можна взяти форму вибору підручника та їхній перелік?

– Де отримати консультацію щодо заповнення форми вибору підручників у системі ДІСО?

– Хто визначає, які підручники надійдуть до моєї школи?

Підручники для 3 класу обирають безпосередньо вчителі початкової школи. Педагогічна рада затверджує рішення вчителів і передає результати вибору до органу управління освітою, якому підпорядкована школа.

– Чи має право районне управління освітою пропонувати конкретний підручник?

Будь-яка особа може вести роз’яснювальну роботу, пропонувати, коментувати той чи інший підручник. Проте ніхто, зокрема орган управління освітою, не має права нав’язувати вибір учителям.

– Що робити, якщо управління освітою наполегливо “рекомендує” школам перелік конкретних підручників?

Про всі випадки впливу третіх осіб на волевиявлення педагогічних колективів щодо вибору підручників учителі можуть повідомляти на “гарячу лінію”: (044) 248-17-50 (ІМЗО). Крім того, поскаржитися на тиск можна освітньому омбудсмену за телефонами: (044) 406-72-34 або (095) 143-87-26, або написавши на електронну адресу: [email protected]

– Як відбувається вибір підручників педагогами?

  1. Вчителі початкових класів ознайомлюються з фрагментами підручників, обговорюють на методоб’єднаннях, складають рейтинг із 6 підручників (один основний та 5 альтернативних) з кожного предмету.
  2. Вибір учителів схвалюється на засіданні педагогічної ради, протокол засідання підписують безпосередньо вчителі, які обирали підручники.
  3. Заклад освіти заповнює спеціальну форму вибору підручників у ДІСО (Державна інформаційна система освіти), відповідальний від закладу накладає свій електронний підпис (за наявності) і відправляє до системи. Заповнену в ДІСО форму роздруковують, директор або його заступник підписує її, і цей документ передають до органу управління освітою, якому підпорядкований заклад, у паперовому та електронному виглядах (у форматі .pdf).
  4. Для забезпечення прозорості вибору підручників роздруківку з ДІСО, а також рішення педради, обов’язково оприлюднюють на сайті школи (у форматі pdf).

– Чи може приватний заклад освіти обрати й отримати за державні кошти підручники і як це зробити?

Так, може. Відповідно до інструктивно-методичних матеріалів, форму вибору підручників заповнюють ЗЗСО всіх форм власності. Підручники для З класу можуть замовити заклади, які здійснюють ліцензовану освітню діяльність на І рівні освіти. Школа, яка вперше здійснює вибір підручників, має встановити спеціальне програмне забезпечення, що взаємодіє з ITC “ДІСО” – Клієнт збору даних ДІСО Підручники й отримати у відповідального в органі управління освітою ключ для активації продукту.

– Де можна побачити повний перелік підручників для вибору і ознайомитися з ними?

Перелік підручників для 3 класу, які беруть участь у II етапі конкурсного відбору, схвалений Рішенням Колегії МОН від 20.02.2020 р. Фрагменти усіх проектів підручників для 3 класу, серед яких мають обирати учителі, розміщені в електронній бібліотеці Інституту модернізації змісту освіти (ІМЗО), а також на сайтах видавництв.

– Навіщо складати рейтинг підручників, якщо ми хочемо отримати підручники конкретного автора?

Може так статися, що основний підручник, обраний закладом освіти, не буде друкуватися за кошти державного бюджету. У такому випадку школа отримає підручник, який заклад освіти вказав першим у рейтингу альтернативних підручників. Якщо ж і цей підручник не буде друкуватися державним коштом, то школа отримає підручник, вказаний у рейтингу за пріоритетом 2, і так далі.

– Чи можна обрати для 3-го класу підручники не тих авторів, за підручниками яких діти навчалися у 2 класі?

Порядок конкурсного відбору не обмежує вибір підручників для 3 класу минулорічним вибором. Тож якщо педагогічний колектив бачить необхідність обрати для 3 класу підручники інших авторів, які, мають вищу якість або надають кращу методичну підтримку, він має право це зробити.

– Нам дуже сподобався підручник нового автора і ми хотіли б обрати його, але що як він не пройде конкурсний відбір?

Усі підручники, які пропонуються для ознайомлення на сайті ІМЗО і вибору в системі ДІСО, успішно пройшли І етап конкурсу підручників і отримали гриф “Рекомендовано Міністерством освіти і науки України”.

У разі, якщо уподобаний вами підручник не набере достатньої кількості голосів для друку на державне замовлення, ви отримаєте другий зі складеного вами рейтингу підручник. Тож жодного ризику немає – складайте рейтинг підручників, виважено і сміливо вказуйте першим той, що вам сподобався найбільше.

– Чи можна в межах певної освітньої програми працювати за підручником, створеним відповідно до іншої освітньої програми?

Закон України “Про освіту” надає учителю академічну свободу, зокрема й у виборі навчальних матеріалів. Якщо педагоги, працюючи за вподобаним підручником, можуть реалізувати завдання освітньої програми закладу освіти, ніхто має права заборонити їм обрати цей підручник. Нормативні документи МОН також не обмежують вибір підручника привязкою до освітьої програми.

– Ми працювали з 1-2 класами за програмою Савченко (НУШ-1), а з другого навчального циклу (3-4 класи) хочемо перейти на програму Шияна (НУШ-2). Як це зробити?

За рішенням педагогічного колективу, яке зазначається у відповідному протоколі, освітня програма, за якою працює заклад освіти, може бути змінена, а в її основу покладено іншу типову освітню програму.

– У нашому селі дуже поганий інтернет. Де можна взяти форму вибору підручників для 3 класу і їх перелік?

Повний перелік підручників для 3 класу, з якого заклад освіти має обирати (складати рейтинг), можна подивитися тут. Завантажити форму вибору підручників для 3 класу (зразок) ви можете тут.

– Де отримати консультацію щодо заповнення форми вибору підручників у системі ДІСО?

У разі виникнення запитань ви можете звернутися до “Call-центру” для допомоги педагогічним працівникам під час конкурсного відбору підручників за телефонами (044) 248-17-50, (044) 248-21-61 (ІМЗО).

Фото: автор – mohamed_hassan, Pixabay

Підписуйтесь на наші Facebook та Viber

Обговорення