Теми статті: батькам, вчителям, директорам, учням
13 Грудня 2019
Так сталося, що силами команди ГО “Горизонталі” та проєкту “Освітній Експеримент” (що підтримує прийняття різності в освіті, щороку організовує заходи для дітей, батьків та вчителів, які готові впливати на позитивні зміни в освіті) я потрапила до Міністерства освіти і науки.
Там із заступником міністра та командою, яка змінювала положення про індивідуальну форму навчання, обговорювали як це положення застосовується на місцях. Я представляла батьківську сторону і хочу поділитись своїми враженнями та коментарями. Сподіваюсь, вони будуть корисними для вас і, спираючись на них, ви зможете розв’язати ваші питання з вашою школою. Хочу одразу попередити, що ці коментарі проведені через мій фільтр.
Перед тим як перерахувати болючі мозолі індивідуальних форм навчання, ми насамперед озвучили в МОН нашу головну мету як батьків. Вона в тому, щоб індивідуальні форми навчання регулювались мінімально. Адже на те й вони й індивідуальні! Ми для цього і зробили непростий і сміливий крок від системи – щоб отримати максимум свободи і довіри.
Але фактично поки що ми отримуємо іншу систему, яку нам пропонують втілити вдома. І це нелогічно, тому що це вбиває саму ідею хоумскулінга. Якщо хтось хоче індивідуальних оцінювань, а я не виключаю, що такі батьки є в нашому співтоваристві і це дійсно може бути комусь корисним і допомагати, то іншим сім’ям хочеться це робити раз на кілька років. Тому ми і просимо про мінімум “обов’язкового”, щоб кожна родина обирала свій шлях і мала змогу мінімізувати контакт зі школою.
Перед тим як йти до міністерства, ми ознайомились із численними відгуками та зауваженнями батьків і визначили “болючі мозолі”, щоб представляти на зустрічі не лише свою думку. Крім того, багато років спілкування з батьками хоумскулерів на “Освітньому експерименті” також дають нам розуміння проблем та прагнень родин, що наважилися на хомскулінг. Така підготовка була необхідною, адже наше бачення може сильно відрізнятись від інших варіантів. Тепер про те, як зараз йдуть справи і як це коментує міністерство.
Зараз багато хто з батьків хомскулерів, пробуючи оформити дитину на екстернатну форму, отримали категоричну відповідь: “Для оформлення екстернату необхідна документальна підстава”. Міністерство це коментує так: серед усіх підстав, які зараз передбачені для екстернатної форми, є така, дуже “плаваюча”, підстава: “бажають самостійно опанувати зміст окремих навчальних предметів”.
Коли ж ми запитали, чи може людина сказати, що хоче всі предмети засвоїти самостійно і піти на екстернатну форму, в міністерстві відповіли, що це можливо і нічому не суперечить. Хоча насправді у школах нам відповідають, що це неможливо і: “Для вас існує сімейна форма”.
Перше, що спадає на думку, – частота оцінювань. Але головною принциповою відмінністю є те, що сімейна форма – єдина, в якій чітко прописано, що за освіту дитини відповдають батьки. У випадку екстернату це не прописано.
На екстернаті зараз є одне-два оцінювання. На жаль, багато чого залишено на розсуд школи, до якої ви звернулись. Для сімейної ж форми, і тут найстрашніше, передбачено для початку чотири оцінювання на рік! І, мабуть, частота оцінювань і є найболючішою мозоллю.
Мало хто з батьків знає, що можливий також “частковий екстернат”. Якщо ви хочете, щоби ваша дитина відвідувала якісь предмети у школі, але не всі (частину ви, наприклад, “закрили” заняттями з репетиторами, альтернативними школами, секціями та гуртками або самостійними заняттями) – школа зобов’язана надати вам таку можливість.
Отже, ви маєте право сказати, що ваша дитина буде відвідувати лише українську мову, наприклад. І це екстернатна форма.
Частота оцінювань
Тепер про частоту оцінювань. Звісно, ми просимо, щоби кількість оцінювань була мінімальною. Є шанси, що зміни внесуть.
Оцінювання протягом року для дітей віку молодшої школи називається формувальним. Що це означає для хоумскулерів? Як нам прокоментували в міністерстві, це щось, більше схоже на співбесіду, ніж на іспит. За результатами спілкування з дитиною школа складає письмовий звіт. А як цю співбесіду будуть проводити, школа має домовитись із батьками.
Зараз же відбувається таке: школа диктує батькам своє розуміння, як це має бути. І тут таке різноманіття варіантів! Від повного дня, проведеного у школі і присутності на всіх уроках (що для хоумскулера може бути великим стресом, і не факт, що він потрапить у дружнє середовище) до письмових тестів зі всіх предметів.
Що ви маєте право вимагати під час формувального оцінювання:
Утім, ми не радимо входити в різкий конфлікт із учителями та завучами, бо це спричинить великі витрати часу і сил із вашого боку.
Усе положення про сімейну форму було написано в теорії так, щоби школа домовлялась із батьками, і обидві сторони були у виграші. Але поки що відбувається конфлікт між написаним і тим, що є насправді – незважаючи, що є роз’яснювальний лист МОН.
Батьки хомскулерів, якщо ви бачите, що ваша школа ставиться до вас вороже, або ви, представники школи, бачите, що батьки налаштовані вороже до вас – намагайтесь зрозуміти, що ви не дві протилежні сторони. Вам треба досягти угоди, яка влаштує обидві сторони і буде мінімально трудомісткою для всіх.
Батьки, майте на увазі, що школа не хоче перепрацьовувати, обслуговуючи вас. Школи, будь ласка, майте на увазі, що ви надаєте сервіс оцінювання, ваша головна функція не в тому, щоб пильнувати і контролювати на кожному кроці. Ваша функція – підтримувальна, і міністерство це підтвердило.
Повідомлення в соціальні служби
Цей пункт багатьох напружує і насторожує, тому що порушує презумпцію невинності. Адже нас, батьків хоумскулерів, одразу віднесли до “підозрілих”. І ми просимо скасувати цей пункт, якщо положення будуть переглядати. Зараз перегляд положення неможливий, адже воно тільки набуло чинності.
Ми вирішили, що нам достатньо проблем в оформленні на сімейну форму і першої атестації, щоб апелювати до міністерства. Проте там вважають, що цього недостатньо, і готові знову перейти до обговорення взимку, коли вже можна буде говорити про результати використання положення.
Дорогі батьки, не хвилюйтесь, жодні перевірки після повідомлення вам не загрожують. Це неприємна, але лише формальність. Соцпрацівників не так вже і багато, і вони дуже навантажені більш важкими справами, ніж хоумскулінг. Перевірки можуть бути тоді, коли до соцслужб надходять численні скарги від спостерігачів життя вашої сім’ї.
Я маю власний дитячий досвід, коли до нашої сім’ї викликали соцпрацівників, оскільки моя мама практикувала закалювання за методом Іванова, і діти у трусах бігали по снігу. Якщо ви вдаєтесь до чогось аналогічного – знайдіть час пояснити це сусідам. Ще раз наголошую, що ми просимо скасувати цей пункт положення, оскільки це образливо.
Індивідуальний план навчання
Це документ, який регулює те, як дитина займається, коли і що вона засвоює, коли і які іспити складає. Для батьків анскулерів (дітей, які вивчають світ навколо тільки за власним бажанням, ніхто не нав’язує і здебільшого навіть не пропонує їм організованих занять) це інопланетний документ, який зовсім не потрібен ані їм, ані дитині, яка органічно досліджує світ у своєму темпі. Проте інші родини можуть потребувати більше структури в навчанні дитини.
У теорії, це повинно було виглядати так: батьки приходять до школи із своїм запитом. Разом із учителями домовляються, в якому темпі будуть засвоюватись предмети. При цьому не треба прописувати, чим щоденно чи щотижнево буде займатись дитина. Можна просто сказати: “Ми хочемо скласти математику тоді-то, а природознавство – тоді…”. І домовитись про зручний для всіх час. Адже школа дуже ретельно планує свій розклад, та й батькам теж зручно знати все заздалегідь.
Тим не менше, зараз індивідуальний план навчання складають для кожного хоумскулера. Комусь про це говорили під час оформлення на індивідуальне навчання, комусь – ні. Просто знайте, що для школи це трудомістка робота з паперами, яку, до всього, не оплачують. Але якщо ви хочете скласти індивідуальний план, почути від учителів і завучів, що вашій дитині належить складати, і хочете позначити коли, то можна сісти, обговорити і скласти цей план. І вам цей час приділять, адже це прописано в положенні.
Але якщо він вам не потрібен, просто скажіть школі одразу: “Я розумію, що для вас це додатковий час і напруження. Нам зовсім не потрібен цей документ. Ми прийдемо і наприкінці здамо всі предмети. Ми бачимо програму на сайті міністерства, і нам цього достатньо”. У такому випадку адміністрація може зробити дуже лаконічний ІПН.
Консультації
Вам зобов’язані надати консультації з кожного предмету перед тим, як перейти до атестації, якщо вони вам потрібні. Деякі школи вважають, що мають консультувати в будь-якому разі і починають “заподіювати добро”. Дорогі школи, якщо вас не просять про консультаціїї – не надавайте їх. Дорогі батьки, якщо вам потрібні консультації – скажіть про це у школах. Не буде зайвим спитати про порядок оформлення завдань та інші формальні деталі. Деяким дітям буває прикро втрачати бали через незвичне для школи оформлення завдань, навіть якщо батьки зазначили дитині, що оцінка для них не має жодного значення.
Підручники
Вам зобов’язані надати підручники. Якщо ви ними не будете користуватися, відмовтесь, адже їх завжди не вистачає.
Інфраструктура та заходи
Ще ви маєте доступ до інфраструктури школи: якщо в ній є лабораторія, басейн, спортзал чи ще щось, що вас цікавить, ви можете обговорити, в якому режимі ваша дитина буде їх відвідувати. І так само ви можете домовитись про присутність вашої дитини на шкільних заходах (олімпіадах, змаганнях, святах тощо), якщо вам і дитині це цікаво.
Ми домовились, що будуть оформлені роз’яснювальні листи від МОН до керівників навчальних закладів, а також у обов’язковий навчальний блок для директорів шкіл включать модуль навчання відносинам із хоумскулерами. Ми намагаємось пояснити роль школи по відношенню до хоумскулерів і змінити негативне ставлення та осуд на здоровий діалог між родиною хомскулерів та сервісним центром оцінювання, роль якого виконує школа.
Ми, як батьки хоумскулерів, маємо нахабність вважати, що хоумскулери – подарунок для держави. Адже батьки хомскулерів, як і всі, сплачуть податки, а держава практично не витрачає грошей і зусиль на виховання їхніх дітей, а на виході отримує громадянин із нестандартним, креативним, образним мисленням та дуже непоганим рівнем освіти.
Взагалі-то, рівень освіти – слизька тема, і різночитання неминучі. Тим не менш, ми розуміємо, і це доведено світовим досвідом, що загальний рівень хоумскулерів навіть вищий середнього рівня учнів шкіл (наприклад, за даними HSLDA – Асоціації правового захисту домашнього навчання).
Я сподіваюсь, що ці роз’яснення були корисними. “Освітній експеримент” буде продовжувати взаємодіяти з міністерством. Якщо ви маєте активну позицію і вам є, що сказати у формі діалога, а не лютої критики, то ви маєте всі шанси бути почутими. Є можливість звернутись до міністерства напряму, публікувати статті у профільних ЗМІ, звертаючись до них із пропозиціями і обґрунтованою критикою. Працівники міністерства відкриті до діалогу, якщо ми не будемо нестись на них із вогняним мечем, а будемо налаштовані на досягнення консенсусу.
Катерина Ботвіннік, мама двох хоумскулерів та учасниця команди “Освітній експеримент”
Титульне фото: автор – AndrewLozovy, Depositphotos
Обговорення