Напишіть нам

Всі проєкти

Всі теми

До 11-ти кошторисів у школі замість одного. Як батькам і директорам розібратися в змінах фінансування

Раніше щоби батькам школярів зрозуміти, скільки грошей виділено на конкретну загальноосвітню школу, треба було знайти викладений кошторис на сайті школи або її засновника (місцевої ради або представницького органу – управління освіти). Маючи базові навички читання кошторису, можна було розбиратися, чим “порадували” їхню школу. Адже всі видатки на загальноосвітні школи йшли за одним кодом програмної класифікації 1020 “Надання загальної середньої освіти закладами загальної середньої освіти (у тому числі з дошкільними підрозділами (відділеннями, групами))”.

Але 17 грудня 2020 року все змінилося.

Міністерство фінансів України видало Наказ №781 (на сайті Мінфіну за посиланням, зміни до Наказу №793 на сайті Верховної Ради теж уже внесені), у якому викладена в новій редакції Програмна класифікація видатків та кредитування місцевих бюджетів.

Так, серед іншого в Програмну класифікацію вводяться (щодо фінансування загальноосвітніх навчальних закладів) такі коди:

Номер Назва
1020 Надання загальної середньої освіти за рахунок коштів місцевого бюджету
1030 Надання загальної середньої освіти за рахунок освітньої субвенції
1040 Надання загальної середньої освіти за рахунок залишку коштів за освітньою субвенцією, що мають цільове призначення, виділених відповідно до рішень Кабінету Міністрів України у попередньому бюджетному періоді
1050 Закупівля товарів, робіт і послуг, необхідних для забезпечення безпечного навчального процесу у закладах загальної середньої освіти, за рахунок залишку коштів за освітньою субвенцією (COVID-19)
1060 Надання загальної середньої освіти за рахунок залишку коштів за освітньою субвенцією (крім залишку коштів, що мають цільове призначення, виділених відповідно до рішень Кабінету Міністрів України у попередньому бюджетному періоді, а також коштів, необхідних для забезпечення безпечного навчального процесу у закладах загальної середньої освіти)

Кожен із перелічених кодів – це підсумковий код, який розбивається на інші, більш дрібні коди програмної класифікації.

Тож кожен із цих підсумкових кодів має свої коди, що безпосередньо стосуються загальної середньої освіти. Код так і називається – Надання загальної середньої освіти закладами загальної середньої освіти.

Це 5 кодів:

Номер Назва
1021 Надання загальної середньої освіти закладами загальної середньої освіти
1031 Надання загальної середньої освіти закладами загальної середньої освіти
1041 Надання загальної середньої освіти закладами загальної середньої освіти
1051 Надання загальної середньої освіти закладами загальної середньої освіти
1061 Надання загальної середньої освіти закладами загальної середньої освіти

У рішеннях місцевих рад щодо бюджетів будуть вказуватися саме найдрібніші коди – 1021, 1031 і т. д.

Щоби батькам правильно читати ці коди, треба до дрібного коду додавати, з якого саме джерела походить фінансування. Тобто поєднати дві попередні таблиці.

Тоді отримаємо:

Номер Назва для власного розуміння
1021 Надання загальної середньої освіти закладами загальної середньої освіти за рахунок коштів місцевого бюджету
1031 Надання загальної середньої освіти закладами загальної середньої освіти за рахунок освітньої субвенції
1041 Надання загальної середньої освіти закладами загальної середньої освіти за рахунок залишку коштів за освітньою субвенцією, що мають цільове призначення, виділених відповідно до рішень Кабінету Міністрів України у попередньому бюджетному періоді
1051 Надання загальної середньої освіти закладами загальної середньої освіти за рахунок закупівлі товарів, робіт і послуг, необхідних для забезпечення безпечного навчального процесу у закладах загальної середньої освіти, за рахунок залишку коштів за освітньою субвенцією (COVID-19)
1061 Надання загальної середньої освіти закладами загальної середньої освіти за рахунок залишку коштів за освітньою субвенцією (крім залишку коштів, що мають цільове призначення, виділених відповідно до рішень Кабінету Міністрів України у попередньому бюджетному періоді, а також коштів, необхідних для забезпечення безпечного навчального процесу у закладах загальної середньої освіти)

Чи багато батьків учнів зможуть це зробити? Питання риторичне.

Але це ще не все.

Є ще коди, які стосуються субвенцій із державного бюджету місцевим бюджетам, які йдуть на фінансування освіти. Це:

Номер Назва
1170 Виконання заходів в рамках реалізації програми “Спроможна школа для кращих результатів”
1171 Співфінансування заходів, що реалізуються за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію програми “Спроможна школа для кращих результатів”
1172 Виконання заходів в рамках реалізації програми “Спроможна школа для кращих результатів” за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам
1180 Виконання заходів, спрямованих на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти “Нова українська школа”
1181 Співфінансування заходів, що реалізуються за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти “Нова українська школа”
1182 Виконання заходів, спрямованих на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти “Нова українська школа” за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам

Як можна здогадатися, код 1170 є підсумковим для 1171 та 1172. Аналогічно код 1180 є підсумковим для 1181 та 1182.

Але це ще не все. Кожна бюджетна установа затверджує кошторис, плани асигнувань загального фонду бюджету, плани надання кредитів із загального фонду бюджету, плани спеціального фонду, зведення показників спеціального фонду кошторису за кожною виконуваною нею бюджетною програмою (функцією) – відповідно до пункту 3 “Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ” (Постанова КМУ від 28 лютого 2002 р. №228).

Отже, оскільки зараз є не одна бюджетна програма, у закладі загальної середньої освіти може бути 9 (дев’ять!!!) кошторисів замість одного (якщо школа має кошти за кожною з програм). Що це дійсно так, “Новій українській школі” підтвердили в Мінфіні. Перерахуємо їх за кодами програмної класифікації: 1021, 1031, 1041, 1051, 1061, 1171, 1172, 1173, 1174.

Ба більше, якщо в закладі є інклюзивне навчання, то додадуться ще два коди програмної класифікації:

Номер Назва
1200 Надання освіти за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами
1210 Надання освіти за рахунок залишку коштів за субвенцією з державного бюджету місцевим бюджетам на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами

Раніше школи мали переважно лише один кошторис. Звісно, у ньому батькам учнів важко було щось зрозуміти – усе було одній купі і до розшифровок мало хто доходив. Проте мрія розібратися в тому, як фінансуються заклади загальної середньої освіти, призвела до іншої крайності – зараз у закладу загальної середньої освіти буде до 11-ти кошторисів, п’ять із яких матимуть ОДНАКОВУ назву – “Надання загальної середньої освіти закладами загальної середньої освіти”, розрізняючись лише кодом програмної класифікації.

Замість того, щоби в межах одного кошторису розвивати та формалізувати систему обґрунтувань показників, держава вдалася в іншу крайність – робити пакет документів (і розрахунків у тому числі) під кожну бюджетну програму.

Чи буде батькам учнів легше розібратися?

І чи краще так самій школі? Адже на підготовку “фінальних папірців” піде безліч додаткового робочого часу шкільних адміністрацій та бюджетних грошей на їхні зарплати.

Сергій Бондаренко, громадський активіст, фахівець у сфері фінансів та місцевих бюджетів

Титульне фото: автор – VIZAFOTO, Depositphotos

Матеріали за темою

Обговорення