Теми статті: батькам, вчителям, російська агресія
6 Квітня 2023
“Знаєте, які питання зараз надходять частіше за все в повідомленнях? Як зрозуміти, коли повертатись в Україну чи у своє місто. Я зависаю. Бо не знаю. Не можу взяти відповідальності за вибір, не знаю обставин”, – каже дитяча та сімейна психологиня Світлана Ройз. У новій колонці читайте про те, на що потрібно зважити, ухвалюючи рішення про повернення в Україну.
Я чесно кажу, що не знаю: та адаптація, яку я особисто маю зараз, – зі знаком “+”. Коли я насправді збалансована, адекватно реагую, обробляю інформацію. Але, можливо, я вже просто не розрізняю небезпеки.
Я розповідаю про те, що, коли вдень було чотири тривоги й моя дитина кожного разу йшла з класом в укриття, я себе згризала від почуття провини.
А коли донька радісно говорить: “у мене нові подружки”, “мене назвали легендою футболу”, “я так люблю малювати в школі живопису” – коли я бачу, що її розвиток, фізичний і психічний, відбувається “за розкладом”, я кажу: фух. Усе правильно.
На питання про повернення я нагадую, що війна триває, що в країні, де йдуть бойові дії, не може бути цілком безпечно. І ніхто не може гарантувати безпеки.
Тож, коли ви ухвалюєте рішення про повернення до України, важливо подумати, чи вистачить сил витримувати невизначеність і випробування небезпекою, як ви поводитиметеся під час тривог, де знайдете безпечне місце. Можна заздалегідь послухати звук сирени, щоб бути готовими.
Важливо продумати такі ключові моменти:
Важливо сформулювати свої очікування в перші дії.
Я знаю тих, хто вже точно не повернеться в Україну.
Знаю тих, хто повернувся і шкодує.
Знаю тих, хто повернувся і щасливий вдома.
Ніхто не знає, що краще й правильніше для кожної родини.
В особистому спілкуванні я ставлю складні питання, щоб виявити: вибір зроблений під впливом почуттів провини й страху – чи все-таки раціональний. Важливо бути чесним із самим собою, ухвалюючи таке складне рішення.
Нехай кожен наш вибір (вони зараз не можуть бути легкими) буде чесним і веде до спокою.
Світлана Ройз, дитяча й сімейна психологиня
Фото: Закарпатська обласна військова адміністрація
Обговорення