Теми статті: директорам, Захист України, освітнім управлінцям, фінансування освіти
3 Грудня 2024
У 2024–2025 навчальному році старшокласники мають вивчати предмет “Захист України” за оновленою програмою. У новому курсі відійшли від поділу знань та навичок на “хлопчачі” й “дівчачі”, а серед оновлених тем – інноваційні технології, інформаційна безпека та домедична допомога. Навчання має відбуватися в спеціально створених осередках із сучасним обладнанням. Учнівство відвідуватиме тренінги один раз на місяць упродовж цілого дня.
Так, в 10 класі школярі вивчатимуть основи національної безпеки та оборони України, принципи управління та планування, озброєння та військову техніку. А в програмі для одинадцятикласників – розвиток військових технологій, особливості інформаційної безпеки, домедична допомога, методи захисту цивільного населення в кризових умовах, можливості й способи оборони України.
На оновлення інтегрованого курсу “Захист України” Уряд виділив із державного бюджету 1,74 млрд грн. З них 100 млн піде на професійний розвиток та підготовку вчителів, а 1,64 млрд – на закупівлю обладнання в осередках вивчення дисципліни. У частині областей створення та оснащення осередків співфінансують місцеві бюджети.
Як області освоюють ці кошти в Prozorro проаналізував проєкт DOZORRO Transparency International Ukraine. У своїй колонці для “НУШ” про це розповів Ярослав Пилипенко, старший аналітик проєкту DOZORRO TI Ukraine.
Як уже згадували вище, уроки “Захисту України” проводитимуть у спеціально створених міжшкільних осередках. По всій країні їх планують оснастити приблизно 1200. Такі центри можуть бути створені в громадах, де є понад 80 учнів десятих та одинадцятих класів загальноосвітніх шкіл, або щонайменше 200 студентів у професійно-технічних училищах чи коледжах. Один такий осередок розрахований на 5–10 закладів та має відповідати певним критеріям, як от мати зручне розташування, необхідну кількість приміщень та матеріально-технічну базу. Перелік таких центрів затверджують обласні військові адміністрації.
Наприклад, у Рівненській області функціонує 42 осередки. На їх обладнання з державного бюджету виділили 84 млн грн. Чернігівщина отримала понад 65 млн грн для своїх 25 центрів. У Київській області – 69 осередків, тут мають на облаштування осередків 113 млн грн (де 86 млн покриває державний бюджет, а 27 млн – співфінансує місцевий).
Типовий перелік обладнання, яким можуть бути оснащені осередки, визначило МОН. Наприклад, там мають бути:
Відповідне обладнання (якщо його вартість перевищує 100 тис. грн) замовники мають купувати в електронному каталозі Prozorro Market. Адміністратор каталогу – ДУ “Професійні закупівлі”. Попередньо установа проводила відкриті консультації з потенційними постачальниками, аби сформувати технічні завдання товарів, щоб врахувати всі пропозиції ринку.
У нашу вибірку для аналізу потрапили закупівлі, у назві яких є словосполучення “Захист України”. На такі лоти припадає 238 млн грн. Також ми звертали увагу на різні варіації назв обладнання, яке купують для цього курсу (симулятори управління дронами, тренажери, макети, манекени для навчання домедичної допомоги). І сума таких контрактів склала 85 млн грн.
Вибірка може включати й ті тендери, які провели не в межах пілотного проєкту. У деяких закладах освіти (не осередках) вивчення курсу “Захист України” будуть продовжувати за старою програмою. Відповідно, вони теж можуть щось купувати.
Понад 66 % суми всіх укладених договорів для “Захисту України” припадає на закупівлі через Prozorro Market. Ще приблизно 23 % – відкриті торги з особливостями. Трохи більше ніж 10 % законтрактували через прямі договори.
У середньому на конкурентні торги подавався 1,29 учасника. Це означає, що на 82 % лотів приходив 1 постачальник.
Найбільший ажіотаж – сплеск закупівельної активності – припав на початок нового навчального року. Це закономірно ще й тому, що в цей час каталог суттєво наповнили. Так, у вересні сума укладених контрактів склала майже 80 млн грн, а в жовтні – 215 млн грн.
Найчастіше все необхідне купували департаменти, управління та відділи освіти, рідше – самі освітні заклади.
Регіональний розподіл
Найбільше на закупівлі для курсу витратили на Київщині – 58 млн грн. Цікаво, що 22 млн грн із цієї суми припадає власне на місто Київ, але столиця не долучилася до експерименту МОН з оновлення шкільного предмета “Захист України”. Департамент освіти і науки КМДА повідомив, що вони не отримували від МОН запрошення. Натомість в освітньому департаменті Києва запевняють, що ще з кінця минулого року працюють над оновленням програми предмета “Захист України” й самі ж виділили для цього кошти.
На другому місці – Львівська область. Там освоїли 48 млн грн. А трійку лідерів закриває Івано-Франківщина. Тут сума контрактів склала 42 млн грн.
ТОП-3 найбільші постачальники
Усього постачальників і підрядників, які перемогли в закупівлях усього необхідного для інтегрованого курсу “Захист України”, – 330. Цікаво, що 45 % коштів укладених контрактів припадає на трьох найбільших контрагентів.
Уперше за десятиліття Україна фундаментально оновлює шкільну програму “Захист України”. В умовах повномасштабної війни – це гостра потреба. Але все необхідне до кінця цього року закупити для навчальних осередків навряд чи встигнуть.
За даними МОН, на початок листопада вартість законтрактованого обладнання склала лише 15 % від виділеної суми. Станом на 5 листопада нам вдалося ідентифікувати у Prozorro приблизно 1,2 тис. договорів на 323 млн грн. З них 720 угод на 215 млн грн уклали в жовтні.
Якщо така динаміка збережеться, до кінця року, можливо, вдасться освоїти 30–40 % виділених на обладнання для “Захисту України” коштів.
Що це означає на практиці? Що найімовірніше більшість школярів цього року опановуватимуть хоч і нову програму, але частково в старих умовах. А обладнані симуляторами польотів на дронах, лазерними стрілецькими тренажерами й манекенами для вивчення тактичної медицини класи учні повноцінно випробовуватимуть уже наступного навчального року.
Ярослав Пилипенко, старший аналітик проєкту DOZORRO TI Ukraine, спеціально для “Нової української школи”
Титульне фото: авторка – Марія Брикимова, ГО “Смарт освіта”
Матеріал написано в співпраці з фахівчинею з моніторингу публічних закупівель проєкту DOZORRO TI Ukraine Альоною Ящук.
Цю публікацію підготовлено в межах проєкту “Підтримка цифрової трансформації”, що фінансується USAID і UK Dev.
Обговорення