Відповідаємо на запитання. Посада заступника з виховної роботи, матеріально-технічна база і тонкощі роботи в НУШ

Склали нову добірку відповідей на ваші запитання. У цьому матеріалі відповіді про:

  • чи буде посада заступника з виховної роботи;
  • чи обов’язково для класів НУШ купувати проектор;
  • яка матеріально-технічна база обов’язково повинна бути в класі НУШ і хто це має придбати;
  • чи обов’язково фарбувати стіни класів тільки в бежевий колір;
  • чи є “вимоги” до діток, які йдуть до першого класу;
  • чи може вчитель самостійно обрати кількість годин для інтеграції;
  • який предмет будуть викладати вчителі образотворчого мистецтва в 1 класі НУШ;
  • чи може вчитель початкових класів читати інформатику у своєму класі;
  • чи можна замість фізкультури викладати ритміку, і як називатиметься такий урок;
  • чи мають бути щоденники в учнів, і чи потрібно їх перевіряти;
  • чи потрібно вчителю мати на кожний урок конспект;
  • чи лишається пілотний перший клас НУШ і надалі пілотним;
  • чи може зараз учитель пройти сертифікацію;
  • які школи працюватимуть за новим Стандартом наступного навчального року;
  • як НУШ стосується 2 класу набору 2017 року;
  • чи існує вікове обмеження для директора школи.

– Чи буде посада заступника директора з виховної роботи в школах?

Ця посада передбачена. Згідно з наказом МОН №1205 від 06.12.2010 “Про затвердження Типових штатних нормативів закладів загальної середньої освіти”, посади заступника директора школи з навчальної, навчально-виховної роботи потрібно вводити з такого розрахунку: 0,5 штатної одиниці – за наявності шести-дев’яти класів, 1 штатна одинця – 10-20 класів, 1,5 штатної одинці – 21-29 класів, 2 штатні одиниці – 30 і більше класів.

Водночас, у школах I-III ступенів, які мають один-чотири 9-11 класи, кількість посад заступників директора збільшується на 0,5 штатної одиниці, п’ять і більше 9-11 класів – на 1 штатну одиницю. У межах вказаних норм за наявності двадцяти одного і більше класів має бути введено не менше 0,5 штатної одиниці посади заступника директора з виховної роботи.

Проте в цьому наказі написано: “Керівникам закладів надається право у разі виробничої необхідності змінювати штати окремих структурних підрозділів або вводити посади (крім керівних), не передбачені штатними нормативами для даного закладу, в межах фонду оплати праці, доведеного лімітними довідками на відповідний період. Заміна посад працівників може здійснюватись лише в межах однієї категорії (педагогічного, господарсько-обслуговуючого тощо) персоналу”.

Також відповідно до Закону України “Про освіту” (стаття 26), керівник закладу освіти в межах наданих йому повноважень призначає на посаду та звільняє з посади працівників, визначає їхні функціональні обов’язки.

Отже, посада заступника з виховної роботи передбачена, але директор школи має право змінити штат заступників з виховної роботи чи навіть прибрати цю посаду, якщо в цьому є потреба (і якщо в школі менше 21 класу).

– Чи обов’язково для класів НУШ купувати проектор? Чи може бути телевізор?

Рішення про це ухвалюють органи місцевого самоврядування та заклад освіти.

– Яка матеріально-технічна база обов’язково повинна бути в класі для навчання за програмою НУШ? Хто повинен її забезпечити?

Відповідно до Закону України “Про загальну середню освіту” (стаття 43), утримання та розвиток матеріально-технічної бази закладів загальної середньої освіти фінансуються за рахунок коштів засновника (засновників) цих закладів.

Водночас, цьогоріч з державного бюджету виділено 998,7 мільйона гривень на оснащення початкових класів. Згідно з Постановою Кабміну від 4 квітня 2018 р. № 237, 40% цієї суми спрямовують на закупівлю дидактичних матеріалів (розподіл субвенції між місцевими бюджетами здійснюється з урахуванням кількості класів початкової школи); 40 % – на закупівлю сучасних меблів (з урахуванням кількості учнів початкових класів); 20% – на закупівлю комп’ютерного обладнання, мультимедійного контенту (з урахуванням кількості закладів, в яких є початкова школа).

Водночас, місцеві бюджети мають дофінансувати школи. Закладам, розташованих у містах обласного значення, місцевий бюджет дає не менш як 30%; закладам, розташованих у районах та ОТГ – не менш як 10%; закладам, розташованих у селах (селищах), що мають статус гірських населених пунктів, та в населених пунктах, розташованих на лінії зіткнення, – не менш як 5%.

Що можуть закуповувати за кошти субвенції, регулює Наказ МОН від 13.02. 2018 р. № 137 “Про затвердження примірного переліку засобів навчання та обладнання навчального і загального призначення для навчальних кабінетів початкової школи”. Місцева влада разом зі школою визначають, що саме потрібно придбати для школи. Наприклад, якщо в школі вже є пристрій принтер-сканер-копір, то його можуть не закуповувати, а спрямувати кошти на іншу потрібну річ. Окрім того, під час розподілу субвенції між школами мають дотримуватись зазначеного вище співвідношення щодо статей витрат.

Вимоги щодо меблів є в Наказі МОН №283 від 23.03.2018 р. “Про затвердження Методичних рекомендацій щодо організації освітнього простору Нової української школи”.

– Чи обов’язково фарбувати стіни класів НУШ тільки в бежевий колір?

Це належить до компетенції Міністерства охорони здоровʹя України. Ознайомитись з вимогами ви можете в Державних санітарних правилах та нормах, які затверджені Постановою Головного державного санітарного лікаря України від 14.08.2001 № 63 “Державні санітарні правила і норми влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу”.

Там написано таке: “Колір поверхні стелі, стін, меблів повинен бути жовтим, зеленим або бежевим (матових пастельних тонів). Стелю, верхні частини стін, віконні рами та двері слід фарбувати у білий колір, коефіцієнт відбиття якого 0,8; в кабінетах технічних засобів навчання (ТЗН) стіна, яка є фоном до екрану (телевізор, кінопроектор), повинна бути пофарбована в жовтий або бежевий колір з коефіцієнтом відбиття 0,6; класна дошка повинна мати матову поверхню, пофарбовану в темно-зелений, коричневий колір з коефіцієнтом відбиття 0,1-0,2”.

– Чи є “вимоги” до діток, які йдуть до першого класу? Знаю, що їх немає офіційно для прийняття до школи, але чи є вони для педагогів дошкільної освіти?

Підготовка до навчання в школі не передбачена нормативною базою в галузі освіти. Є лише програми для закладів дошкільної освіти.

– Чи може вчитель самостійно обрати кількість годин для інтеграції?

Може. Головне – щоб виконувався Державний стандарт початкової освіти.

– Який предмет будуть викладати вчителі образотворчого мистецтва у 1 класі нової української школи?

У НУШ передбачено інтегрований предмет “Мистецтво”.

Відповідно до угоди з ЦК Профспілки педагогічних працівників МОН, можна “передавати уроки з окремих предметів у початкових класах, в т. ч. уроки іноземної мови, фізичної культури, образотворчого мистецтва, музики, інформатики лише спеціалістам за наявності об’єктивних причин та обов’язкової письмової згоди учителів початкових класів, забезпечуючи при цьому оплату праці відповідно до положень п. 74 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти”.

– У 2018/1209 навчальному році я навчатиму 1 клас. Проте вже в 2 класі до складу інтегрованого предмету “Я досліджую світ” входить інформатична галузь. Чи зможу я читати в своєму класі цей предмет, якщо маю лише сертифікат “Курс Microsoft із цифрових технологій” за 2011 рік і не проходила курси для вчителів початкових класів, які викладають інформатику?

Щодо цього діють ті ж правила, визначені Галузевою угоди між Міністерством освіти і науки та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2016-2020 роки. Передавати уроки з окремих предметів у початкових класах, в т. ч. уроки іноземної мови, фізичної культури, образотворчого мистецтва, музики, інформатики лише спеціалістам потрібно за наявності об’єктивних причин та обов’язкової письмової згоди учителів початкових класів, забезпечуючи при цьому оплату праці відповідно до положень п. 74 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти.

– У нашій школі був урок ритміки за рахунок одного уроку фізкультури. Яким чином продовжити таку практику? Чи можна два уроки фізкультури дати вчителю початкових класів, а один – учителю ритміки (вона і хореограф, і вчитель фізкультури), склавши відповідну освітню програму для цього уроку на основі типової? Якщо так, то як назвати цей урок?

Так. це можна зробити. Проте вчитель початкових класів має письмово погодиться передати годину фізичної культури іншому вчителю (хореографії). Водночас, урок все одно матиме назву фізична культура.

– У першому класі 2018/2019 навчального року обовязково повині бути щоденники? Чи мають право зав.філії збирати їх на перевірку, та яке покарання за деякі похибки у ведені щоденника?

Наявність і перевірка щоденників не вимагається нормативною базою.

– Чи потрібно вчителю мати на кожний урок конспект за новим законом “Про освіту”?

Законодавством така вимога не передбачена. Учитель може складати для себе конспект уроку, якщо йому це потрібно, у зручній для себе формі.

– Чи лишається пілотний перший клас НУШ і надалі пілотним класом? І чи може дирекція школи через перевантаженість школи додавати в такий клас дітей?

Відповідно до Наказу МОН від 13.07.2017 №1028 “Про проведення всеукраїнського експерименту на базі загальноосвітніх навчальних закладів”, пілотні класи залишаються.

Додати учнів у ці класи можна. Проте, відповідно до Закону України “Про загальну середню освіту” (стаття 14), наповнюваність класів не повинна перевищувати 30 учнів.

– Як і де можна зараз учителю пройти добровільну сертифікацію?

Сертифікація педагогічних працівників ще не працює. Передбачається, що її можна буде пройти з 2019 року (Прикінцеві положення закону “Про освіту”).

– Які школи працюватимуть за новим Стандартом наступного навчального року?

З 2018/2019 навчального року всі перші класи працюватимуть за новим Стандартом.

– Як НУШ стосується 2 класу набору 2017 року?

Другокласники будуть навчатись за старим Стандартом (окрім пілотних класів). Проте вчителі отримали академічну свободу – тож, можуть обирати методи викладання. Зокрема, і ті, що використовуватимуть у класах НУШ.

До слова, курс-підготовку до НУШ на сайті EdEra прийшли чи не всі вчителі початкової школи – отже, більшість з них уже ознайомлена з методиками і підходами НУШ.

– Чи існує вікове обмеження для директора школи? В якому віці директор зобов’язаний іти на пенсію і звільнити посаду?

Вікових обмежень немає. Чинне трудове законодавство дозволяє працювати людині в пенсійному віці.

“Нова українська школа”

Титульне фото: автор – garagestock, Depositphotos

Обговорення