Теми статті: батькам, вчителям, директорам, закон про освіту
16 Квітня 2018
“У наших школах не повинно бути нещасливих дітей, душу яких гнітить думка, що вони ні на що не здібні. Успіх у навчанні – єдине джерело внутрішніх сил дитини, які породжують енергію для подолання труднощів, бажання вчитися”, – Василь Сухомлинський
Не бійся змін! Варто боятися лише одного – нічого не робити. Саме бездіяльність – перший крок до поразки. Особливо в такій царині як освіта. Нам бездіяльність не загрожує 🙂
З першого вересня вісімнадцятого року початкова школа житиме по-новому. Розпочинається ера втілення нового Закону “Про освіту”. Перші кроки буде зроблено саме зараз, навесні, під час зарахування майбутніх першокласників до шкіл.
Понад тридцять тисяч родин, діти яких уперше сядуть за парти, навіть ще не задумувалися, що сьогодні вони мають гарантоване право навчатися в найближчій до будинку школі.
Новий Закон “Про освіту”, Нова Українська школа (НУШ) змінюють не тільки підхід до навчання в початковій школі загалом, а й принципи зарахування дитини до першого класу.
Віднині на рівні початкової школи в Україні існуватимуть єдині стандарти. Це означає, що де б ти не народився, де б не пішов у перший клас – ти отримаєш рівноцінні знання.
Більше не буде класів початкової школи з поглибленим вивченням окремих предметів. І головне: більше не буде виснажливих та суб’єктивних випробувань для шестирічних дітей під час вступу до першого класу, не буде перевірок на швидкість читання, розуміння прочитаного; розв’язання задач на логічне мислення; перевірки знань з іноземної мови тощо.
Усе це прописано в одному реченні статті 18 Закону України “Про загальну середню освіту”: “Право на першочергове зарахування до початкової школи мають діти, які проживають на території обслуговування цієї школи”.
Здається, що ось він той день, коли кожна пересічна родина буде щасливою від того, що їхня дитина без будь-яких перешкод потрапить до такої омріяної школи…
Як же потрапити до першого класу цьогоріч? Ці нововведення на добре? Що це означає для батьків, а що для педагогів? Кому і до чого готуватися?
У батьків та освітян різні шляхи, єдиний лише пункт призначення – перший клас.
Освітяни вже здійснили ревізію всіх вулиць та будинків у місті та розподілили їх між школами. За старими правилами, не всі початкові школи мали закріплену територію обслуговування та приймали дітей без співбесід. Як правило, кожна друга школа в Києві мала право конкурсного відбору. Отже, потрапити до першого класу за принципом наближеного місця проживання було практично неможливо.
Сьогодні місцева влада за кожною початковою школою (або початковою ланкою будь-якої гімназії чи ліцею) закріпила територію обслуговування (так званий мікрорайон). Саме діти, які проживають на такій території, і матимуть гарантоване право на першочергове зарахування.
Для батьків принцип закріплення за найближчою школою території обслуговування є позитивом.
Так було в моєму дитинстві: ти ходив у школу, розташовану у твоєму дворі. Сьогодні ми повертаємо таку можливість киянам. Прибираємо зайву процедуру співбесіди маленької (шестирічної) дитини, що часто перетворювалась на тяжке випробування для всієї родини. Коли талановита маленька особистість не змогла потрапити до омріяної дорослими школи виключно через те, що на одне місце було вісім претендентів, які такі ж талановиті та старанні, говорити про справедливість дуже складно. Конкурс для шестирічної дитини – це своєрідний булінг.
Чи є таке рішення обмеженням вашого вибору? Ні! Віднині ви маєте гарантії та право вибору.
Право на першочергове зарахування матимуть не лише діти з мікрорайону, а й, до прикладу, рідні сестри і брати дітей, які вже є учнями/ученицями конкретної школи.
Скористатися ж правом вибору в разі обрання вами не закріпленої, а будь-якої іншої школи, ви зможете за наявності вільних місць в обраному закладі після того, коли свій вибір зроблять родини, що проживають у мікрорайоні школи.
То що ж змінилося? Немає конкурсу, освітні програми однакові, школа поруч із домом.
Ми провели не одну зустріч з керівниками шкіл, для яких зміна моделі прийому до перших класів також є викликом. Як правило, це школи із статусом високої довіри громади. Ці школи багато років поспіль відрізнялися від своїх сусідів переліком предметів, кількістю уроків. Тепер такого не буде. Перелік предметів – єдиний для всіх. Відрізнятимуться школи (стіни), як на мене, головним – учительським капіталом. У початковій школі варто “ганятися за вчителем”. Бігти за ним на край світу, міста. Проте, це вже про право вибору…
Отже, шановні батьки, у 2018 році в Києві прийом до перших класів буде здійснюватися без конкурсного відбору, але у дві хвилі.
У першу хвилю вашу дитину буде зараховано до школи територіальної “прив’язки” за наявності визначених законом документів: копії свідоцтва про народження; заяви від батьків на ім’я директора школи; оригіналу медичної довідки відповідного зразка, які ви залишите в школі.
А як підтвердити місце проживання?
Для зручності громади Києва та уникнення зайвої бюрократичної тяганини усі школи отримали відомості з Єдиного Державного реєстру, що підтверджують місце проживання 25 тисяч дітей – потенційних першокласників. Якщо відомості про вашу дитину внесені до реєстру, то вам не потрібно ніяких додаткових документів, що засвідчують місце проживання. Прямуйте до школи!
У разі, якщо з певних причин ви не зареєструвались за місцем проживання, вам необхідно звернутись да районного відділу реєстрації, та вже наступного дня школа отримає підтвердження про реєстрацію.
Батьки, які мають статус тимчасово переміщених осіб, до пакету вищеперерахованих документів додають витяг з довідки про реєстрацію тимчасово переміщених осіб для підтвердження місця проживання.
Перша хвиля триватиме місяць і розпочнеться на початку травня.
Якщо у вашій сім’ї є майбутній першокласник, то вам потрібно:
Зверніть увагу, цього року ви можете прийти в школу без дитини, щоб принести документи, якщо ваша дитина буде навчатися за місцем гарантованого права.
У другу хвилю (на вільні місця) можуть подавати заяви охочі родини з іншої території обслуговування чи навіть іншого району, міста. У разі, якщо кількість заяв перевищить кількість наявних вільних місць, педагогічна рада самостійно прийматиме рішення, в який спосіб здійснювати відбір заяв. Підкреслюю, не буде знаннєвих конкурсів та змагань між дітьми. Буде відбір заяв. Один із можливих варіантів – жеребкування.
Зверніть увагу! Якщо ваш вибір випав на школу не вашої території обслуговування, то ви зможете подати до неї документи в другу хвилю – хвилю зарахування на вільні місця.
Таким чином ви скористаєтесь своїм правом вибору.
Для управлінців серед основних завдань сьогодні є:
1. Здійснити математичні розрахунки під час закріпленя вулиць/будинків за школами з урахуванням кількості потенційних першокласників, які мешкають у найближчих будинках, та проектної потужності шкіл. На цьому етапі буде вивчено питання можливості збільшення кількості перших класів за рахунок впровадження другої зміни, зменшення або виведення із закладу освіти класів старшої школи.
Районні державні адміністрації у Києві вже здійснили розподіл та закріплення вулиць (будинків) за школами. Тут нам у нагоді став реєстр територіальної громади. Списки з переліком вулиць та будинків уже були оприлюднені на електронній освітній карті міста та в паспорті кожної школи в розділі “Закріплена територія обслуговування”. Бо, нагадаю, половина столичних шкіл такого обов’язку донині не мала.
Після цієї ревізії у місті не залишилося жодної вулиці, а на ній – жодного будинку, що не закріплені за конкретною початковою школою. Проте, якщо ваш будинок є “будинком-привидом” (з якихось причин не введений в експлуатацію), то його не буде в переліку закріплених за закладом освіти. У такому випадку територією обслуговування вашої родини стають усі школи міста з урахуванням уточнення – наявності вільних парто-місць. За будь-якою консультацією та допомогою батьки можуть звертатися до районного управління освіти.
2. За потреби вносити зміни до мережі закладів освіти району. Сьогодні вже маємо пропозицію щодо зміни ступеню навчання однієї із центральних шкіл міста. Найбільш актуальними такі зміни є в старих районах, де немає територій для будівництва нових шкіл. У цих мікрорайонах можна поступово розмістити школи різних ступенів у різних приміщеннях: початкова школа – в одній будівлі, середня та старша – в іншій, водночас раціонально розподіливши не тільки відповідний матеріально-технічний, а і кадровий ресурси.
3. Основне – підготовка та забезпечення кадрового ресурсу. Збільшення кількості учнів призведе до збільшення кількості класів, а відповідно й учителів. Цього навчального року в місті працюють 1066 вчителів четвертих класів. Здебільшого, саме ці вчителі з 1 вересня почнуть навчати першокласників, однак зазначена кількість не задовольнить потребу. Уже сьогодні, за нашими прогнозами, місто потребує додатково майже сотню вчителів для навчання майбутніх перших класів. Для вирішення цієї проблеми ми працюємо з випускниками наших педагогічних вузів.
І ще дуже важливе. Ми всі потерпаємо від дефіциту довіри. Саме тому хочемо, щоб ви повірили освітянам та припинили слухати популістів. Фінансові показники зазвичай красномовніші за різного роду теревені.
Для успішного старту Нової української школи вже маємо майже 120 млн грн з державного та міського бюджетів:
І на останок… А справді, чому на останок? Якщо ти почуваєш себе українцем, то з цього потрібно було б розпочати…
28 вересня 2018 року виповнюється 100 років знаному на весь світ українському вчителеві – Василю Сухомлинському.
“Школа – не комора знань, а світоч розуму. Усі діти не можуть мати однакові здібності. І найважливіше завдання школи–виховання здібностей”,–писав Сухомлинський.
Ми розпочинаємо НУШ у рік 100-річчя Василя Сухомлинського, ми акцентуємо увагу на вихованні здібностей…
Ми чекаємо на вашу дитину в школі 🙂
– Коли починається прийом документів?
2 травня.
– Коли останній день подачі документів?
Перша хвиля триватиме до 31 травня. Друга хвиля – до 15 червня. Педагогічні колективи до початку літнього відпочинку мають знати, скільки перших класів буде відкрито 1-го вересня. Бо від цього залежить і кадровий склад школи, і режим її роботи, і своєчасна підготовка приміщень до навчального року.
– Чи буде здійснюватися прийом до перших класів у серпні?
Буде. Проте, як показує практика, батьки намагаються визначитися із місцем навчання дитини до початку відпусток. У серпні вже і портфель придбано. Обставини можуть змінитися в будь-якій родині. У такому випадку батькам потрібно в серпні перенести документи в школу за новим місцем проживання або звернутися до районного управління освіти за допомогою.
– Ми проживаємо в будинку, який де-юре не існує. За якою школою закріплять такі будинки?
На жаль, офіційно не зареєстровані будинки не можуть бути закріплені за школами.
Тому батькам потрібно звернутися до районного управління освіти, де їм обов’язково допоможуть. В одному будьте певні – дитина без школи не залишиться.
– Для чого ці зміни? Ми вже звикли до попередньої системи. Нашій дитині від таких змін не краще.
Ці зміни викликані запитами батьків та вимогами сучасної педагогіки. Так, наприклад, батьки висловлювали невдоволення співбесідами-іспитами з маленькими дітьми. Їх більше не існує. Віднині дитину приймають до школи, якщо вона досягла шестирічного віку. Також батьків обурювало те, що через конкурси їхня дитина не може потрапити до школи, яку вона бачить з вікна свого помешкання.
Тепер дитина піде до школи, що є найближчою до будинку – розташованої у межах пішохідної доступності.
Раніше діти в початковій школі навчалися за різними стандартами (наприклад, були спеціалізовані школи). Тепер стандарт та кількість предметів для учнів початкових класів стануть єдиними по всій Україні, програма доступнішою для дитини – такою, що готуватиме її до життя.
Довідково:
Кількість першокласників у ЗЗСО Києва за останні 5 років загалом збільшилася на 6,7 тисяч учнів (на 27%), що рівнозначно 7 новим ЗЗСО для 960 учнів у кожному (у комунальних ЗЗСО збільшилася на 18%).
За попередніми обрахунками, у 2018 році вперше за парти сядуть майже 34 тисячі дітлахів, у 2017 році їх було 32 тисячі.
Зараз у Києві є одна школа, яка вже другий рік поспіль працює в дві зміни. До цього 19 років усі школярі столиці навчалися лише в одну зміну.
Цього навчального року 39% шкіл Дарницького району мають найдовші в місті паралелі перших класів. Багато перших класів на паралелі в Слов’янській гімназії – 8 (А - Ж), у школі № 111 – 7 (А – Є); по 6 класів на паралелі в ЗЗСО: № 62, 303, 329, 309 (5+підготовчий) Дарницького району; по 5 класів в ЗЗСО: № 34, 93 Подільського району; № 66, 126, 258 Дніпровського району; № 241, 286 Голосіївського району; №324 (початкова школа) Солом’янського району; № 198 “ЕКО”, 304 Святошинського району; № 285 Оболонського району.
У школі №309 перші класи не просто мають букву, вони мають назву: 1-А (активні), В (відповідальні, веселі), Н (найкращі, надзвичайні, неординарні), Р (радісні), Т (творчі, толерантні), Ч (чесні, чемні, чепурні).
У школах Дарницького району не тільки найдовші паралелі, 37% перших класів у районі переповнені (понад 35 учнів): № 295 (42), № 329 (40, 41), № 315 (40), Слов’янська гімназія (40), Скандинавська гімназія (40), № 309 (39). Переповнені класи є і в інших районах: № 179 (39), № 241 (38) Голосіївського району; № 40 (35) Святошинського району; № 43 (38), № 177 (38), № 318 (36) Солом’янського району; № 141 “ОРТ” (36), № 327 (40) Дніпровського району; № 8 (36), № 157 (35), № 210 (35), № 326 (35), “Потенціал” Оболонського району.
На конкурсній основі до перших класів у 2017 році приймали в майже 48% шкіл. Найбільше таких закладів у Печерському (72,7%), Дарницькому (67,6%) та Шевченківському (56,8%) районах. Найменше – у Голосіївському (29,4%), Святошинському (34,9%) та Оболонському (38,6%).
Найбільший конкурс до 1-х класів у 2017 році був:
7 дітей на 1 місце в ЗЗСО:
5 дітей на 1 місце в ЗЗСО:
4 дитини на 1 місце в ЗЗСО:
Цього року для навчання учнів перших класів, окрім традиційної методики, вчителі використовують три експериментальні програмами: НУШ (4 школи), “Початкова школа. Навчання для життя” (44 школи), “На крилах успіху”.
Портрет київського вчителя , який першим розпочинає українську освітню реформу.
Портрет київського НУШівця)))
99,4% вчителів, які навчатимуть першокласників у школах Києва, – жінки. З понад тисячі вчителів лише шестеро – чоловіки.
Кожен п’ятий вчитель віком від 46 до 50 років, а кожен шостий – від 27 до 35 років.
Лише 6% вчителів старші 60-ти років. 74 % вчителів досвідчені та мають педагогічний стаж понад 10 років. 94 % мають повну вищу освіту.
Лише один із понад тисячі вчителів нагороджений почесним званням “Заслужений вчитель України”. Жоден вчитель початкових класів, який працює в Києві, не має звання “Народний вчитель”.
Серед вчителів, які з 1 вересня навчатимуть першокласників, п’ять – кандидати наук.
Олена Фіданян, директор Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Києва
Титульне фото: автор – AllaSerebrina, Depositphotos
Обговорення