Напишіть нам
Для всіх
Для всіхБатькамВчителямДиректорамУчням
Для всіх
Для всіхБатькамВчителямДиректорамУчням

Всі проєкти

Всі теми

Шоста підземна школа у Запорізькій області: як створюються безпечні умови для очного навчання дітей

Освітній процес у Запорізькій області залишається викликом через безпекову ситуацію та небезпеки війни: частина шкіл працює дистанційно, деякі повертаються до змішаного або очного формату, а питання укриттів, забезпечення навчальних матеріалів і підтримки вчителів та учнів залишається критично актуальним.

Одним із рішень для забезпечення безперервного навчання є нове будівництво “підземних шкіл”, що за проектом є потужним протирадиаційним укриттям із комфортним освітнім простором.

Нещодавно у Запоріжжі відкрилась уже шоста така школа, що дозволяє дітям навчатися офлайн навіть в умовах повітряної тривоги.

Про роботу з облаштування умов для безпечного навчання дітей в інтерв’ю медіа “НУШ” розповіла директорка Департаменту освіти і науки Запорізької обласної державної адміністрації Людмила Бухаріна.

Директорка Департаменту освіти і науки Запорізької обласної державної адміністрації Людмила Бухаріна

Що найважливіше зараз для освіти дітей?

У рамках державної програми “Безпечна школа офлайн”, яку всебічно підтримує Запорізька область, наша задача, незважаючи на близькість лінії фронту, вивести на очне навчання (принаймні — у змішаному форматі) якомога більше дітей, які фізично знаходяться на підконтрольній території Запорізької області.

Скільки таких дітей?

Наразі таких дітей ми нараховуємо до 100 тисяч: близько 70 тисяч — шкільного віку, решта дошкільного віку (4-5 років), яких ми також хочемо долучати до навчання. З 318 шкіл, які наразі надають освітні послуги у Запорізькій області, 180 працюють у дистанційному форматі. Часто доводиться говорити про “віртуальне існування”, адже це школи без будівель, які залишилися на тимчасово окупованих територіях. Але онлайн дозволяє їм ефективно працювати, надавати послуги різним категоріям дітей: більшість на підконтрольних територіях, але частина за кордоном (приблизно 20%), на окупованих територіях (близько 18%), проте долучені до навчання в наших школах, і приблизно 7%, які розсіяні по Україні. Загалом у системі освіти області наразі обліковується близько 112 тисяч дітей шкільного віку, що є на 34% менше, ніж у довоєнний період.

Проте велика кількість — 60-70 тисяч — на підконтрольній території знаходяться фізично, ми для них працюємо, створюємо умови, щоб вивести їх в офлайн, в змішаний формат: ремонтуємо укриття, будуємо нові підземні школи, які є за своєю конструкцією є протирадіаційним укриттям. Всі проєкти, на основі яких відбувається будівництво, є проєктами багаторазового користування: вони були розроблені за підтримки Міністерства освіти і науки України разом з UNICEF.

Щойно відкрилась шоста підземна школа, яка була побудована для нашого колегіуму “Елінт” всього лише за 7 місяців. У школі загалом навчається 854 дитини: з них 154 дистанційно за кордоном, решта — у Запоріжжі. Після побудови та запуску укриття всі діти, які наразі перебувають у Запоріжжі, зможуть навчатися у дві зміни.

Навчальний клас підземної школи колегіуму “Елінт” м. Запоріжжя

Ці школи знаходяться в системі обласного департаменту?

Ні, колегіум “Елінт” — це заклад освіти Запорізької міської ради. Підземний простір для неї побудовано за рахунок держави, це субвенція плюс місцевий бюджет.

А чий саме місцевий бюджет долучався до співфінансування?

І обласний, і міський. У нас 11 обʼєктів 2024 року. З них частина – обласний бюджет — це 30%, 10% давав місцевий бюджет громади. Наприклад, у нас є один об’єкт, єдиний із 11, на який іде не державна субвенція, а міжнародні кошти Республіки Литви, але на умовах співфінансування області — 15%. Кожна історія різна. Від 30% до 10% — це співфінансування. У кожній ситуації — це бюджет міста Запоріжжя, обласний бюджет або бюджет громади.

На 2025 рік затверджено будівництво 12 нових об’єктів. На 9 із них субвенція уже надходить. Ми постійно узгоджуємо хід робіт та будь-які питання побудови укриттів на регулярних нарадах.

Світлий і безпечний освітній простір для наших дітей в Запоріжжі

Чи долучається до нарад, які ви проводите, міський департамент?

Однозначно. Учасники таких нарад: департамент обласний, міський із відповідальними особами, представники замовників будівництва, представники підрядників, директори шкіл, заступники директорів шкіл із технічних питань. Всі, хто мають бути залучені до цього процесу, всі мають можливість висловити свої зауваження, враховувати та чути пропозиції та думки одне одного.

Бачу інформацію про те, що у нещодавно побудовану нову підземну школу в центрі міста нібито не допускають дітей із міських шкіл, а лише тих, хто з області, ВПО тощо. Наскільки це відповідає дійсності?

На жаль, не можу однозначно коментувати, що виникає в соцмережах, це власна думка того автора, який це опублікував. Наразі активно відбувається відкриття наших шкіл, налагодження роботи. Тому школа, про яку йдеться, працює поки що у тестовому режимі. Будувалась вона для Січового Колегіуму (а це заклад освіти Запорізької обласної ради) і в першу чергу там навчаються діти саме цього закладу освіти. Окрім них там навчаються діти школи “Сузір’я” Оріхівської міської ради, а також також закладу позашкільної освіти “Грані” науково-технічного напряму.

Тобто у цих школах навчаються діти не лише з міста Запоріжжя, але й із області?

Саме так. За даними обласної адміністрації у місті Запоріжжі, дуже багато дітей з Пологівського району, оскільки там наразі в більшості або тимчасова окупація, або активні бойові дії.

Тут, знаєте, доречно навести слова голови Запорізької обласної військової адміністрації Івана Федорова, які показують ставлення обласної влади до питань освіти:

  • Зараз у Запоріжжі чимало вимушених переселенців: дітей та їхніх родин, які не їдуть далі Запоріжжя, бо чекають тут на можливість повернення на свою землю. Тому обласна адміністрація вважає надзвичайно важливим долучити цих дітей і школи, де вони навчаються, до освітнього процесу у змішаному форматі. Бо освіта — це наступний надважливий наш пріоритет після допомоги військовим. Офлайн-навчання в Запорізькій області — це не тільки про якісну освіту, це про виживання регіону взагалі, про його економіку та збереження людського потенціалу взагалі.

Власне, саме ця принципова позиція і є основою наших дій задля забезпечення права дітей на освіту в безпечних умовах.

Тобто підтримка освіти на рівні області і громади є пріоритетною?

Для нас це дуже важливо. Більше того, я би сформулювала наступним чином: наразі риторика щодо “вистояти” змінилась на парадигму “маємо бути стійкими” та реалізовувати стратегію розвитку освіти попри всі виклики війни. Бо для нас ці виклики — це не лише проблеми, які вирішуємо, але й нові можливості, які маємо відчувати і використовувати для того, щоб освіта жила, а діти мали можливості навчатися очно.

Фото надані Запорізькою ОДА

 

Матеріали за темою

Обговорення