Напишіть нам
Для всіх
Для всіхБатькамВчителямДиректорамУчням
Для всіх
Для всіхБатькамВчителямДиректорамУчням

Всі проєкти

Всі теми

Де і як дітям і дорослим безоплатно отримати правничу допомогу?

Діти та дорослі в Україні мають гарантоване державою право на безоплатні юридичні консультації, а дехто і на адвокатський супровід від фахівців Координаційного центру надання правничої допомоги, що перебуває у сфері управління Міністерства юстиції.

Докладніше про те, як і на яких засадах працює Центр в інтерв’ю для медіа “Нова українська школа” розповідав керівник установи Олександр Баранов.

Тепер ми публікуємо роз’яснення щодо того, якими способами можна отримати правничу допомогу, а також з допомогою юристів Центру надаємо відповіді на питання, які можуть цікавити нашу цільову аудиторію – учасників освітнього процесу.

Хто і по яку допомогу може звернутися до Центру?

Координаційний центр надання правничої допомоги надає безоплатну правову підтримку громадянам України та людям, які перебувають в Україні.

До Центру можуть звернутися всі громадяни для отримання безоплатної первинної правничої допомоги (БППД), яка включає:

  • юридичні консультації з будь-яких питань;
  • допомогу у складенні заяв, скарг та інших правових документів (крім документів для звернення до суду).

Окремі категорії осіб, визначені статтею 14 Закону України “Про безоплатну правничу допомогу” (зокрема діти, ВПО, ветерани війни, члени сімей загиблих Захисників і Захисниць України, люди з низьким доходом тощо), можуть отримати безоплатну вторинну правничу допомогу (БВПД), яка включає:

  • представництво інтересів у судах, державних органах, органах місцевого самоврядування;
  • складення документів для звернення до суду, у тому числі процесуальних.

Довідка: низьким вважається дохід, що не перевищує два прожиткових мінімуми, що станом на зараз для працездатних осіб становить 6056 грн.

Де розташовані центри безоплатної правової допомоги?

Бюро правничої допомоги працюють по всій Україні (за винятком окупованих територій або регіонів, де тривають бойові дії). Знайти їх можна на інтерактивній мапі за посиланням.

Натиснувши на будь-яку зелену позначку, автоматично підтягнеться місце розташування, графік роботи, поштова адреса, а також номер телефону, за яким можна зв’язатися з бюро. Звертатися можна незалежно від реєстрації місця проживання.

Які формати звернення можливі і які документи потрібні?

По консультацію (тобто первинну правничу допомогу) можна звернутися телефоном, онлайн чи прийти безпосередньо до бюро правничої допомоги.

Крім номерів телефонів кожного окремого бюро, можна зателефонувати на “гарячу лінію” Координаційного центру надання правничої допомоги за номером 0 800 213 103.

Також доступні звернення у месенджерах Facebook, Instagram або Telegram.

Щоб отримати безоплатну вторинну правничу допомогу, необхідно подати до найближчого бюро звернення та документи, які підтверджують належність до однієї з категорій осіб, які мають право на ці послуги.

Наприклад, для ВПО – це відповідна довідка. Які саме документи потрібні – можна дізнатися на консультації. Звернення на БВПД можна подати онлайн, підписавши їх кваліфікованим електронним підписом (КЕП).

Терміни надання допомоги

Первинна консультація надається одразу при зверненні. Якщо питання складне, юрист може визначити додатковий термін для його опрацювання.

Рішення про надання вторинної правничої допомоги (складання документів, представництво в суді тощо) надається запитувачу впродовж 10 днів із моменту звернення.

Чи може центр представляти вчителя чи батьків у суді?

Так, вчителі та батьки дітей можуть отримати послуги з представництва їхніх інтересів у суді. Це можливо на загальних підставах – якщо вони належать до категорій осіб, які мають право на таку допомогу (стаття 14 ЗУ “Про безоплатну правничу допомогу”). Детальніше про те, як і за яких умов освітяни можуть отримати безоплатну вторинну правничу допомогу медіа “Нова українська школа” розповідало за посиланням.

Чи можуть звертатися неповнолітні?

Так, діти до 18 років мають право на безоплатну первинну та вторинну правничу допомогу. Детальніше про те, з яких питань можуть звертатися неповнолітні українці, а також про вік, з якого діти можуть звертатися до Центру самостійно ми пояснювали за посиланням.

Варто зазначити, що отримати консультацію юриста діти будь-якого віку можуть самостійно.

Допомога у зверненні до суду в інтересах дітей до 14 років надається через їхніх законних представників – батьків, усиновлювачів, опікунів тощо.

З 14 років діти можуть самостійно звертатися по допомогу у захисті своїх прав у суді з окремих питань, як-от захист прав та інтересів у зв’язку з неналежним батьківським вихованням, позбавлення батьківських прав, визнання батьківства, скасування усиновлення чи визнання його недійсним, а також щодо захисту прав та інтересів своєї дитини, якщо заявник є неповнолітнім батьком або матір’ю.

З 16 років діти додатково можуть звертатися до суду з питань надання права на шлюб, розірвання шлюбу, визнання шлюбу недійсним та надання повної цивільної дієздатності.

Щоб отримати безоплатні послуги адвоката для дитини, яка є потерпілою або свідком у кримінальному провадженні, до системи надання безоплатної правової допомоги (БПД) має звернутися її законний представник.

Якщо ж дитина є підозрюваною або обвинуваченою у кримінальному правопорушенні, адвокат залучається на підставі постанови чи ухвали слідчого, прокурора, слідчого судді або суду, і батькам звертатися самостійно не потрібно.

Чи можна подавати колективні звернення?

Не можна, наголошують у Центрі. Безоплатну вторинну правничу допомогу можуть надати лише індивідуально кожній людині. Водночас консультацію можна отримати спільно.

Коли центр може відмовити у наданні безоплатної правничої допомоги?

Кожен громадянин може отримати юридичну консультацію необмежену кількість разів. Однак у наданні безоплатної вторинної правничої допомоги (БВПД) можуть відмовити. Підстави для відмови визначені у статті 20 Закону України “Про безоплатну правничу допомогу”.

Відмову можна отримати, якщо:

  • людина не належить до категорій осіб, які мають право на БВПД;
  • людина подала неправдиві дані або підроблені документи, щоб отримати право на допомогу;
  • запитувані дії чи документи не передбачені законодавством;
  • ця особа вже отримувала БВПД з цього ж питання;
  • вичерпано ліміт на отримання допомоги (одна людина може скористатися БВПД не більше шести разів на рік і не більше ніж за шістьма рішеннями про її надання одночасно);

Також Центр може відмовити у наданні вторинної правничої допомоги, якщо вже використано всі національні засоби правового захисту у справі, з якої людина звертається. У такому разі до рішення про відмову додається письмове роз’яснення щодо можливості звернення до міжнародних судових установ або органів міжнародних організацій, членом яких є Україна.

З якими питаннями до системи надання безоплатної правничої допомоги можуть звертатися вчителі?

У Координаційному центрі надання правничої допомоги на прохання медіа “НУШ” проаналізували звернення, ймовірно, від освітян в контексті трудових відносин. Зокрема, звернення стосувалися:

  • можливості переведення вчителя початкових класів без згоди на посаду вчителя групи продовженого дня у разі недостатньої кількості учнів для формування класу на наступний навчальний рік;
  • підстав для невиплати доплати за престижність праці в розмірі 15%;
  • правових підстав для заміни вчителя за колективним зверненням батьків учнів;
  • порядку проведення службового розслідування у школі для встановлення причин та умов жорстокого поводження з вчителями та учнями;
  • місця перебування асистента вчителя у гімназії під час повітряної тривоги, якщо його робочий час триває з 8:00 до 13:00, а тривога оголошена з 7:00 до 8:45;
  • визнання результатів курсів підвищення кваліфікації, які проводить громадська організація без ліцензії та акредитованої програми, іншими суб’єктами підвищення кваліфікації та залежності цього визнання від рішення педагогічної ради;
  • визначення, чи можна вважати приниженням честі та гідності або булінгом демонстрацію вчителем зошита учня 1-го класу з помилками перед всім класом;
  • можливості працевлаштування вчителем особи з неповною вищою освітою;
  • встановлення тарифного розряду для асистента вчителя в державній школі за відсутності категорії (не проходила атестацію), з повною вищою педагогічною освітою (ступінь магістра) та загальним стажем 1 рік 1 місяць;
  • вимог до посади асистента вихователя інклюзивної групи в закладі дошкільної освіти;
  • порядку звільнення з вищого навчального закладу за станом здоров’я тощо.

Це лише частина прикладів запитів, з якими звертаються люди, які працюють у сфері освіти, до системи БПД, аби відновити або уточнити свої права.

Як центр може допомогти вчителю, який став жертвою булінгу або мобінгу?

Вчитель може звернутись до системи надання безоплатної правничої допомоги (БПД) зручним способом (до бюро, телефоном або онлайн) та отримати консультацію від юристів щодо подальших дій та можливих шляхів захисту.

Крім того, юрист може допомогти скласти заяву до поліції або скаргу до Державної служби України з питань праці.

“Якщо вчителя буде визнано потерпілим і він належить до однієї з категорій, визначених у ст. 14 Закону України “Про безоплатну правничу допомогу”, зокрема це ВПО, люди з інвалідністю, ветерани війни тощо, у бюро допоможуть звернутися за безоплатною вторинною правничою допомогою та призначать адвоката, послуги якого оплатить держава, для захисту прав потерпілого у кримінальному провадженні”, пояснюють процедуру та умови надання допомоги Центром.

Також людина, яка постраждала від мобінгу, може звернутися до суду з позовною заявою щодо визнання фактів цькування та їх усунення і отримання відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок мобінгу у розмірі витрат, які понесла під час лікування.

Допомога у зверненні до суду (складання позовної заяви) також надається категоріям осіб, які визначені у ст. 14 Закону України “Про безоплатну правничу допомогу”.

Як відновити справедливість у разі незаконного звільнення?

У Центрі наголошують, що при захисті прав у разі незаконного звільнення необхідно звертати увагу на:

  • підставу для звільнення,
  • чи було дотримано процедуру звільнення,
  • чи були дотримані строки розрахунку при звільненні, оформленні та видачі трудової книжки тощо.

“Спосіб захисту порушеного права залежатиме від конкретних обставин і змісту оскаржуваного наказу. Позиція працівника посилюється, якщо він правильно задокументує незаконні дії роботодавця. Якщо працівник не згоден з певними документами, варто підписувати їх із застереженнями, зазначаючи про це безпосередньо на документі. Крім того, допоможуть докази протиправної поведінки з боку керівництва – аудіозаписи розмови, скріншоти переписок, показання свідків тощо”, – наголошують у Центрі.

Людина, яка постраждала від дискримінації за ознакою статі, сексуальних домагань або насильства за ознакою статі, має право звернутися до:

  • державних органів та органів місцевого самоврядування;
  • Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини;
  • суду.

У Центрі зауважують, що кожен випадок є індивідуальним, проте переважно потерпілі виграють такі справи.

Чи можуть вчителі, мобілізовані з порушенням ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, отримати допомогу через Центр?

Якщо людину було мобілізовано з порушенням чинного законодавства, вона може отримати безкоштовну консультацію юриста. Юристи своєю чергою можуть надати алгоритм дій для оскарження.

Водночас щоб Центр призначив адвоката для представлення інтересів у суді, особа має відповідати критеріям, визначеним ст. 14 Закону України “Про безоплатну правничу допомогу”.

У разі адміністративного затримання особа має право на правничі послуги, включаючи захист і складання процесуальних документів. Для отримання адвоката необхідно зателефонувати за номером 0 800 213 103, повідомити своє прізвище, ім’я, по батькові, місце перебування та обставини затримання і попросити призначити адвоката.

Нагадаємо, раніше медіа “Нова українська школа” розповідало, як і де учасники освітнього процесу можуть детальніше дізнатися про свої права.

Фото – freepik

 

Матеріали за темою

Обговорення